Spojrzenia to przyznawana od 2003 roku Nagroda Fundacji Deutsche Bank, obecnie najwyższe i jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie sztuk wizualnych w Polsce. Nominacje konkursowe co dwa lata wskazują najbardziej interesujących twórców młodej polskiej sceny artystycznej, których dokonania w ciągu ostatnich lat przyciągnęły szczególną uwagę krytyków i kuratorów. Prace konkursowe tworzą następnie wystawę prezentowaną w warszawskiej Zachęcie. W tym roku wystawa konkursowa prezentowana jest w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu. Autorzy prac to: Wojciech Bąkowski, Olaf Brzeski, Bogna Burska, Wojtek Doroszuk, Anna Konik, Anna Molska i Zorka Wollny.
Zwycięzcą 4. edycji Spojrzeń jest Wojciech Bąkowski, który otrzymał nagrodę w wysokości 15 000 euro. Anna Molska została laureatką drugiej nagrody w formie trzymiesięcznego pobytu studyjnego w Villa Romana we Florencji. Nagrodę publiczności otrzymał Wojtek Doroszuk.
Wynik tegorocznej loterii konkursowej okazuje się może jeszcze bardziej zaskakujący od poprzednich, kiedy próbowano prezentować aktualną sztukę polską, uchwycić dynamikę jej rozwoju, różne tendencje, formy czy stawiane problemy. Czwarta edycja wyłoniła twórców, którzy na rozmaite sposoby posługują się przede wszystkim medium filmowym.
(Maria Brewińska, kuratorka wystawy prezentującej prace siedmiu artystów nominowanych w konkursie Spojrzenia 2009)
Realizacja wystawy Spojrzenia 2009 w Centrum Sztuki WRO, będącej pierwszą dla galerii WRO grupową wystawą młodej polskiej sztuki, wynika właśnie z tej mocnej obecności obrazów wideo, obrazów medialnych w twórczości artystów aktywnych na scenie sztuki współczesnej. Wystawa zaprezentowała się we Wrocławiu w nowym kształcie, proponując inną narrację i inny zestaw prac, które zaistnieją także w przestrzeni miejskiej.
Specjalnie na wystawę nową, wyprodukowaną przez WRO, pracę przygotował wrocławski artysta Olaf Brzeski. Ten wielkoformatowy wydruk, eksponowany na fasadzie sąsiadującego z Centrum Sztuki WRO budynku, koresponduje z rzeźbą Brzeskiego, która właśnie wzbogaciła kolekcję dolnośląskiej Zachęty. Jakkolwiek w jego twórczości znajdują się także prace wideo i filmy, to znany jest przede wszystkim jako autor instalacji oraz rzeźb wykonywanych m.in. z ceramiki, które deformuje, zrzuca z postumentu, eksponuje w opozycji do muzealnych standardów.
Wojciech Bąkowski tworzy filmy animowane techniką non – camerową, w których wygłasza/melorecytuje wyjątkowe teksty własnego autorstwa; tworzy także akustyczne przestrzenie – nory, gdzie wyświetla filmy, prezentuje słuchowiska, a także instalacje z użyciem sprzętu muzycznego. Anna Molska przerabia modernistyczno – peerelowskie utopie i tradycje, przywołując historyczne referencje lub zacierając ich ślady. Wspólna praca zwycięskiego duetu Spojrzeń 2009, audiowizualna instalacja Ukończono zostanie w Centrum Sztuki WRO zaprezentowana w nowej aranżacji.
Anna Konik jest autorką dłuższych cyklów filmowych, z których buduje wieloekranowe dźwiękowe instalacje, układające się w niemal reportażowe cykle, bądź poetyckie wideoinscenizacje. Bogna Burska zajmuje się w ostatnich latach przede wszystkim techniką found footage, przetwarzając i łącząc fragmenty komercyjnych produkcji filmowych w nowe konstrukcje narracyjne. Wojtek Doroszuk kręci filmy nomadyczne, będące zapisem obrazów, postaci, sytuacji. Poruszają one kwestie Innego, problemy wyobcowania, różnic językowych i kulturowych, przełamują tabu śmierci. Zorka Wollny, oprócz serii feminizujących filmów, ma w swym dorobku cykl performansów realizowanych w odniesieniu do instytucji muzealnych, funkcjonujących potem jako filmowa lub dźwiękowa dokumentacja.
Anna Molska – ur. w 1983 w Prudniku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Studia 2003 – 2008 Wydział Rzeźby, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni Grzegorza Kowalskiego) / 2004 Staatliche Akademie der Bildenden Künste, Stuttgart.
Wojciech Bąkowski – ur. 1979 w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Studia 2000 – 2005 Wydział Komunikacji Multimedialnej, Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Ukończono, 2009,
instalacja wideo, 15:20,
Produkcja: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Deutsche Bank, Deutsche Bank Polska S.A.
Olaf Brzeski – ur. w 1975 we Wrocławiu. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Studia 1994 – 1995 Wydział Architektury, Politechnika Wrocławska, 1995 – 2000 Wydział Rzeźby, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Z cyklu: Sierotki, 2010
współpraca: Krzysztof Solarewicz
fotografia, druk atramentowy (twardy solwent), frontlit banner
Produkcja: Centrum Sztuki WRO, współpraca: Dolnośląskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Wojciech Doroszuk – ur. w 1980 w Głogowie. Mieszka i pracuje w Krakowie. Studia 2001 – 2006 Wydział Malarstwa, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w Pracowni Interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni). Studiował sztuki wizualne na Sabanci Universitesi w Stambule. Pracuje jako asystent na krakowskiej ASP.
Raspberry Days, 2008
wideo, 18:30
Special Features, 2009
wideo, 33:00
Sümela Restaurant, 2007
wideo, 3:50
Cosy – Wasch, 2007
wideo, 4:00
Gençlik Park, 2008
wideo, 13:00
Birkaç Yer (Kilka miejsc / Some Places), 2007
wideo, 22:00
Tumor Imaginis, 2008
wideo, 29:30
Dissection Theatre, 2006
wideo, 10:20
Anna Konik – ur. w 1974 w Lublińcu. Mieszka i pracuje w Berlinie, Warszawie i Dobrodzieniu. Studia 1995 – 2000 Wydział Rzeźby, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownie Grzegorza Kowalskiego i Krzysztofa M. Bednarskiego), 2008 – 2009 Wykłady podczas International Summer Academy of Fine Arts, Salzburg 2009 Rudolf Arnheim Associate Professor na Humboldt University, Berlin.
Our Lady’s Forever, 2007, wideo, 14:34,
współpraca: Cezary Chojnowski
Wersja jednokanalowa (prezentowana na 61 International Film Festival Locarno)
Obsada: Karoline O’Sullivan, Cian McConn, Fincha Carter, Picabia Lahart
Wsparcie: Cork Film Centre, Irlandia; Narodowe Centrum Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; Pépinières européennes pour jeunes artistes, National Sculpture Factory, Cork
Bogna Burska – ur. w 1974 w Warszawie. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Studia 1996 – 2001 Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Gościnnej Pracowni Leona Tarasewicza).
12’30’’, 2009
współpraca: Michał Januszaniec
found footage, 12:30
Bóg jest próżny, found footage, 23:28
Gwiazda, found footage, 47:25
z cyklu: Gra z przemieszczającymi się zwierciadłami, 2006 – 2008
współpraca: Michał Januszaniec
Zorka Wollny – ur. w 1980 w Krakowie. Mieszka i pracuje w Krakowie. Współtworzy Fundację 36,6. Studia 2001 – 2006 Wydział Malarstwa, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.
Ballada na gmach Zachęty
współpraca: Anna Szwajgier
performans / koncert, 2009
Czarny film, 2009
wideo, 20:30
Sześć sylwetek na tle kolekcji, 2009
performans, 4:12,
Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum, 2006/7
wideo dokumentacja performansu, 20:05
Muzeum Narodowe w Krakowie
Łucja Szalona, 2008
wideo 8:00
Kuratorka: Maria Brewińska
Współpraca: Julia Leopold
Koordynacja wystawy we WRO: Agnieszka Kubicka – Dzieduszycka
Aranżacja wystawy we WRO: Zbigniew Kupisz