Jak co roku, bogata będzie również oferta taneczna festiwalu. Poza spektaklami tanecznymi, wchodzącymi w skład nurtu MALTA | IDIOMY – Flamandowie, takimi jak Sutra Sidiego Larbiego Cherkaouiego, Out of Context Alaina Platela / Les Ballets C De La B, In Pieces Fumiyo Ikeda i Tima Etchellsa, Forces grupy Kwaad Bloed czy solowego projektu Couple Like w wykonaniu związanych z tą grupą Ugo Dehaesa i Keren Levi, tradycyjnie, w ramach cyklu Nowy Taniec, Stary Browar na Malcie zaprezentowane zostaną spektakle, będące propozycją programową Art Stations Foundation. Będą to: Czerwona Trawa Teatru Dada von Bzdülöw pod wodzą Leszka Bzdyla; Quiet – palestyńsko-izraelski projekt Arkadiego Zaidesa, który na maltafestival Poznań 2010 będzie miał swoją polską premierę; Composition – spektakl kobiecego kolektywu choreograficznego pod wodzą Anne Juren, w którego skład wchodzi m.in. Agata Maszkiewicz; Cheap Lecture Jonathana Burrowsa i Matteo Fargionemy czy Real Fiction, występującej po raz pierwszy w Poznaniu hiszpańskiej artystki mieszkającej na stałe w Berlinie – Cuqui Jerez.W ramach tegorocznego festiwalu będzie też można obejrzeć efekty rezydencji solowych 2009 roku, w których konsultantem artystycznym był Hooman Sharifi (gość tanecznej Malty sprzed roku). Tegorocznym rezydentem będzie zaś Carine Meulders, artystyczna szefowa WP Zimmer z Antwerpii, która zaproponuje spektakle artystów ze swojej stajni. Jednym z wydarzeń tegorocznego programu będzie premiera spektaklu, którego twórcy zostaną wyłonieni w rozpisanym specjalnie z okazji jubileuszu programu tańca konkursie.
Istotną zmianą w nurcie NOWE SYTUACJE będzie odejście od dotychczasowej formuły konkursu na rzecz wyboru kuratorskiego – w tym roku opracowanego przez Monikę (Mikę) Grochowską.
Ciekawie zapowiadają się wydarzenia z grupy FILM/SZTUKI WIZUALNE. Chociaż w czasie samego festiwalu nie dojdzie do zbudowania wieży minaretu na kominie stojącym na skrzyżowaniu ulic Estkowskiego i Garbary, to Joanna Rajkowska, autorka głośnego już projektu Minaret zaproponuje swego rodzaju happening, który będzie kolejnym krokiem w rozwoju tego ważnego i kontrowersyjnego projektu publicznego. Natomiast młody flamandzki artysta Filip Berte, który w swoich pracach bada relacje między człowiekiem a otaczającą go przestrzenią, pokaże jedną ze swoich interaktywnych i na bieżąco rozwijanych instalacji zatytułowaną Eutopia. Planowane są również projekcje licznych filmów, m.in. filmu Bonanza flamandzkiej grupy Berlin, będącego częścią realizowanego przez nich multimedialnego projektu Holocene (Holocen), w którym portretują w zaskakujący sposób wybrane miasta. Z kolei holenderski artysta Renzo Martens zaprezentuje swój poruszający, kontrowersyjny i z wielu względów niewygodny intelektualnie paradokument ENJOY please POVERTY na temat biedy i walki z nią.
Poza przedstawionymi wyżej pozycjami programu, odbędą się spotkania publiczności z artystami oraz budującą intelektualny kontekst dla spektakli i projektów interdyscyplinarną konferencję, która przez zetknięcie artystów flamandzkich z twórcami i intelektualistami polskimi przybliży publiczności fenomen teatru flamandzkiego i zagadnienia istotne dla jego twórców.
maltafundacja
ul. św. Marcin 80/82, 61-809 Poznań,
Miasto Poznań
Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Ministerstwo Kultury Flandrii