Czeski błąd (Kawasakiho ruze), reż. Jan Hřebejk
Podczas wieczoru zamknięcia na Dwóch Brzegach widzowie zobaczą polską premierę najnowszego komediodramatu Jana Hřebejka– jednego z najbardziej uznanych czeskich reżyserów, twórcy Do Czech razy sztuka oraz Na złamanie karku. Na ostatnim Festiwalu Filmowym w Berlinie Czeski błąd zdobył Nagrodę Specjalną oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego. Film Jana Hřebejka zrealizowany na podstawie scenariusza Petra Jarchovskiego tworzy splątany łańcuch pytań i całą gamę sprzecznych odpowiedzi. Jednak niełatwa historia rozwija się w zaskakujących komediowych perypetiach, w potokach czeskiej mowy, której się słucha jak muzyki (…).
Ten przewrotny, ale ciepły film, pełen dygresji, zmiennych punktów widzenia, pokazuje, jak trudny, najeżony paradoksami jest proces wybaczenia. Są wybrańcy losu, którzy, nawet wyznając swoją winę, zawsze będą triumfować i zbierać oklaski. Są tacy, których krzywda i cierpienie w rezultacie podnosi, doprowadza do przemiany duchowej. Są wreszcie tacy, którzy w ogóle nie mają sumienia – ci są najszczęśliwsi.
(Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza 15.02.2010)
Na premierowym pokazie w Kazimierzu Dolnym pojawią się Jan Hřebejk i producent filmu Rudolf Biermann – goście Festiwalu Dwa Brzegi.
Copie conforme. Zapiski z Toskanii (Copie comforme) , reż. Abbas Kiarostami
Polska premiera filmu irańskiego reżysera Abbasa Kiarostamiego Copie Conforme z nagrodzoną w Cannes w 2010 roku Juliette Binoche. Film opowiada historię angielskiego pisarza (William Shimell), który przybywa do Włoch w celu promowania swojej najnowszej książki. Ma wygłosić wykład na temat oryginału i kopii w świecie sztuki. Zawiązanie akcji następuje podczas spotkania przyjezdnego z francuską właścicielką galerii (Juliette Binoche). Para spędza ze sobą kilka niezwykłych godzin w niewielkim miasteczku San Gimignano na południu Toskanii. Uwikłanie obojga w grę pozorów sprawia, że również widzowi coraz trudniej jest odróżnić prawdę od fałszu. Kameralny, piękny film o tęsknocie za miłością w małżeństwie. Abbas Kiarostami jest jednym z najciekawszych reżyserów irańskich, uhonorowany został wieloma nagrodami, w tym Złotą Palmą w Cannes za Smak czereśni.
Na widzów czekają także festiwalowe cykle: Świat pod namiotem, Na krótką metę, Muzyka moja miłość. Nie zabraknie także cyklu I Bóg stworzył aktora. Dwa lata temu Festiwal Dwa Brzegi zainicjował retrospektywny przegląd wybitnych kreacji wielkich aktorów. To oni ucieleśniają reżyserskie wizje, przez co ich sztuka staje się częścią dzieła filmowego. Do tej pory naszymi gośćmi byli już Janusz Gajos i Krystyna Janda. W tym roku organizatorzy przedstawią kolejną złożoną osobowość – Jerzego Stuhra.
Oprócz najciekawszych kreacji filmowych tego znakomitego aktora na Dwóch Brzegach będzie jedyna już szansa, by zobaczyć monodram Kontrabasista w jego wykonaniu. Tekst autorstwa Patricka Süskinda od lat przyciąga do teatrów rzesze widzów. To ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie umie pogodzić się z myślą grania ostatnich skrzypiec nie tylko w orkiestrze, ale także w życiu. Rozpaczliwą samotność bohater stara się wypełniać muzyką. Kontrabasista był grany juz ponad sześćset razy od 1985 roku, ale wciąż cieszy się wielką popularnością. Widziała go publiczność w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Włoszech.
Kolejną atrakcją będzie Lekcja Kina, czyli szczególna forma spotkania specjalnych gości z festiwalową widownią. Artyści w bardzo osobisty sposób opowiadają o swojej fascynacji sztuką (nie tylko filmową), inspiracjach, mistrzach i mentorach, ale też o grzechach jakie popełnił na swojej drodze artystycznej. Ze spotkań wyłania się nie tylko portret twórcy, ale też bardzo ciekawa dyskusja na temat systemów wartości, światopoglądu, roli kultury i sztuki w życiu codziennym. W tym roku zaproszenie do cyklu przyjęli: Jan Hrebejk, Filip Bajon, Krzysztof Zanussi.
Nie zabraknie też wydarzeń, w których kino splata się z innymi sztukami. FAK Off, czyli Filmowa Antologia Komiksu Offowego to nowy cykl na Dwóch Brzegach. Zaprezentowana zostanie rola komiksu w historii kina, co pozowli przekonać się, jak dalece ta prosta forma plastyczna inspirowała twórców filmowych wielkiego formatu – od Barbarelli Vadima, przez Old Boya Chan-wook Parka , do Sin City Rodrigueza. Sekcję przygotował Kamil Śmiałkowski – znawca kultury popularnej.
Na Dwóch Brzegach będzie można spotkać się także z innymi rodzajami sztuki niż filmowa. Prezentowane będą sztuki pastyczne i audiowizualne. Festiwal Filmu i Sztuki współpracuje z Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym i z Muzeum Nadwiślańskim. Szczególny nacisk położony został na prezentację prac twórców z regionu.
W Kazimierzu będzie miała miejsce światowa premiera wystawy nieznanych fotografii Benedykta Jerzego Dorysa – autora pierwszego w historii reportażu fotograficznego zrealizowanego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą na początku lat 30-tych XX wieku. Autorem tej wystawy jest Czesław Czapliński fotograf, dziennikarz, dokumentalista. Jego prace publikowane były w Polsce i na świecie w The New York Times, Time, Vanity Fair i innych. Miał wystawy w Galerii Zachęta, Muzeum Narodowym. Jego prace pokazywane były również w Chicago, Nowym Jorku, Moskwie, Londynie. Przygotowywana przez niego wystawa będzie miała miejsce w Synagodze w Kazimierzu.
W czasie festiwalu odbywać się będą także konkursy:
Niezależny Konkurs Szkolnych i Amatorskich Filmów Krótkometrażowych ma umożliwić studentom szkół filmowych i amatorom zaprezentowanie prac przed szerszą publicznością. Do Niezależnego Jury, które ocenia filmy, wybierane są osoby spośród festiwalowej publiczności z założeniem, że są to osoby spoza branży filmowej. W ten sposób umożliwiamy widzom uczenie się odpowiedzialnej oceny.
Odbędzie się także Plebiscyt Publiczności, w którym biorą udział filmy pełnometrażowe (powyżej 60 minut), prezentowane w ramach sekcji Świat pod namiotem, Dokument, Muzyka, moja miłość i filmy z sekcji retrospektywnych i specjalnych, o ile nie miały jeszcze oficjalnej polskiej kinowej premiery i zostały wyprodukowane w ciągu ostatnich dwóch lat.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
31.07.-08.08.2010
Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą