MILAN GRYGAR (ur. 1926) – nestor sztuki czeskiej, zaliczany do panteonu sztuki środkowoeuropejskiej. W swojej twórczości eksploruje relacje miedzy obrazem, dźwiękiem i przestrzenią. Unikalny język, jakim posługuje się w swojej twórczości sprawia, iż bardzo ciężko zaklasyfikować go do konkretnego nurtu/kierunku w historii sztuki. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych miały miejsce jedne z jego najważniejszych performance’ów, w czasie których pogłębiał i prezentował zależności między dźwiękiem a sztukami wizualnymi. Odbyły się one w znaczących instytucjach, takich miast jak Brno (1968; 1973), Łódź (1974), Praga (1985), Gendawa (1986). Jego prace, rysunki oraz partytury, którym często towarzyszą nagrania muzyczne były prezentowane na licznych wystawach w Czechach oraz poza granicami kraju, m.in. w Drawing Center w Nowym Jorku (2001), 3 Prague Biennale w Pradze (2007).
KATEŘINA ŠEDÁ (ur. 1977) w swoich pracach analizuje systemy i wartości społeczne. Umiejętnie przenosi problemy małych społeczności do masowej uwagi. Do tworzenia instalacji/prac bardzo często zaprasza innych ludzi – mieszkańców małych miejscowości, członków własnej rodziny. Takie działania okazują się dla uczestników swoista terapią, uzdrawiającą relacje interpersonalne. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w czasie Manifesta 7 w Bolzano (2008). Obecnie bierze udział w wystawie grupowej Les Promesses du passé w Centre Pompidou w Paryżu, natomiast w Tate Modern w Lodynie jest przygotowywana jej wystawa indywidualna.
EVA KOŤÁTKOVÁ (ur. 1982) w swoich licznych projektach podaje analizie niektóre struktury społeczne, ich zwyczaje, zasady, rytuały, strategie komunikacji, wplatając w nie swoje własne przeżycia i doświadczenia, nierzadko traumatyczne. Brała udział w wiele wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w czasie 4 Prague Biennale (2009), wspólnie z Jiri Kovandą w Futura w Pradze (2008 )oraz w Mucsarnok Kunsthalle oraz Ernst Museum w Budapeszcie (2008).
PETRA HEROTOVÁ (ur. 1980) – uznanie przyniosły jej rysunki opisujące relacje między artystką a jej ojcem. Bardzo często jej prace – proste rysunki – stanowią rodzaj analizy świata wokół niej, za pomocą prostych diagramów i schematów. Sama ich autorka przyjmuje rolę obserwatora, osoby goszczącej, co w dużym stopniu ma jej pomoc w rozumieniu otoczenia. W tym roku jej prace były prezentowane na wystawie indywidualnej w Centrum Sztuki Współczesnej (Galerie Jeleni) w Pradze.
MARKÉTA OTHOVÁ (ur. 1968) przede wszystkim specjalizuje się w wielkoformatowych fotografiach ukazujących migawki rzeczywistości, uchwycone z okna pociągu, samochodu, w czasie spaceru po mieście. Bardzo często wielka skala jej prac stoi w kontraście z ulotnością ich przedstawień, tym samym nadając im silny melancholijny wyraz. Artystka brała udział w wielu wystawach, m.in. w The Museum of Contemporary Photography w Chicago (2010), w Mucsarnok Kunsthalle w Budapeszcie (2007) oraz w The Photographers’ Gallery w Londynie (2006).
PAVEL STEREC (ur. 1985) Bardzo często jego prace są opisywane za pomocą złożonego terminu logiczno-zmysłowo-duchowego konceptualizmu. Geneza jego projektów bardzo jest nierzadko związana z jego zainteresowaniami społeczno-naukowymi. Swoje prace prezentował m.in. na 4 Prague Biennale w Pradze (2009).
JAN ŠERÝCH (ur. 1972) w swojej twórczości posługuje się abstrakcyjnym językiem, który wyrósł na gruncie eksperymentów z typografią oraz geometrycznych tendencji w malarstwie. Prace Jana Šerýcha, które w całości bazują na matematyce, logice i kodach, były prezentowane m.in. dwukrotnie na Prague Biennale w Pradze (2005, 2009).
JIŘÍ THÝN (ur. 1977) za pomocą medium fotograficznego utrwala swoje martwe natury. W ich strukturze doszukuje się pewnych zależności, związków, które bazują przede wszystkim na logice i nauce. Bardzo często jego twórczość sytuuje się gdzieś pomiędzy fotografią koncepcyjną a projektami z lat 60 i 70. Artysta brał udział m.in. w Prague Biennale w Pradze (2009), jak również w wystawie w The Museum of Contemporary Photography w Chicago (2010). Obecnie trwa jego indywidualna wystawa w Morawskiej Galerii w Brnie.
ONDŘEJ BRODY (ur.1980) – jego prace są silnie ukierunkowane na społeczeństwa i występujące w nim anomalie. Nierzadko sięga ku bardzo prowokacyjnym tematom, związanym np. ze światem sztuki. Bardzo charakterystyczne dla jego prac jest oscylowanie na granicy pornografii. Artysta brał udział w wystawach grupowych oraz indywidualnych, m.in. 3 Prague Biennale w Pradze (2007).
RAFANI (Zuzana Blochová, Luděk Rathouský, Marek Meduna, Jiří Franta, David Kořínek)
Bardzo charakterystyczne dla ich twórczości jest sięganie do tematyki społecznej i politycznej. Swoją wyjątkową pozycję na współczesnej scenie artystycznej w Czechach zawdzięczają m.in. koncentracji na sprawach związanych z moralnością, odpowiedzialnością i wspólną pamięcią historyczną. W swoich projektach wskazują często niemal utopijne wizje zmian, posługując się kontrowersyjnymi gestami, np. publiczne spalenie flagi Czech (2002), zatopienie obrazu z Galerii Narodowej w Pradze w jeziorze (2006).
MARK THER (ur. 1977) Jego twórczość bardzo często określa się mianem filmo-podoobny styl. Charakterystyczną cechą jego filmów jest zarówno celowa bezcelowość, długotrwale ujęcia oraz przerwy, jak również drobiazgowo dobrana warstwa muzyczna.
• Pokaz prac wideo JIŘÍ DAVIDA
24 czerwca, godz. 19, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie; (impreza towarzysząca)
• Wystawa EXHIBITION IS (no)T…
JIŘÍ DAVID, JIŘÍ KOVANDA oraz studenci ASP w Warszawie,
wernisaż: 25 czerwca, godz. 18 (oficjalna inauguracja projektu CZESKI SEN – ŚWIADOMY SEN)
wystawa: 26 czerwca – 30 lipca 2010
(galeria Akademii Sztuk Pięknych, ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa)
• Wystawa MILAN GRYGAR. DRAWINGS AND SOUND
kurator: Martin Dostal
wernisaż 29 czerwca, godz. 18, wystawa 30 czerwca – 20 sierpnia 2010
(galeria Foksal, ul. Foksal 1 / 4, Warszawa)
• Wystawa EARS LIKE LOOPS
PETRA HEROTOVÁ, EVA KOŤÁTKOVÁ, MARKÉTA OTHOVÁ, KATEŘINA ŠEDÁ, PAVEL STEREC, JAN ŠERÝCH, JIŘÍ THÝN
kurator: Edith Jeřabkova
wernisaż 2 lipca, godz. 19, wystawa: 03 lipca – 20 sierpnia
(ZONA Sztuki Aktualnej, ul. Tymienieckiego 3, Łódź)
• Pokazy czeskiego wideo artu ACTS OF TIMELESS
EVA KOŤÁTKOVÁ, ONDŘEJ BRODY, RAFANI, MARK THER
kuratorzy: David Kořinek, Marek Meduna
30 czerwca o godz. 19 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 5)
1 lipca o godz. 20 w ZONA Sztuki Aktualnej w Łodzi (ul. Tymienieckiego 3).
Projekt organizowany przez Fundację Dominik Art Projects.
Współorganizatorzy projektu: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Galeria Foksal w Warszawie, ZONA Sztuki Aktualnej w Łodzi, Czeskie Centrum w Warszawie.
Honorowy Patronat Ambasadora Republiki Czeskiej Pana Jana Sechtera.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.