8 października / godz. 18.00
Wykład Grzegorza Stępniaka Wydostać się z Historii, Galeria Mieszkanie Gepperta
Wykład będzie próbą ukazania performatywnego charakteru historii, w której mainstremowej wersji nie ma miejsca na wszelkie odstępstwa od powszechnie przyjętych i akceptowalnych norm społecznych i kulturowych. Wykorzystując nowohistoryczne koncepcje (chociażby Haydena White’a czy Stephena Greenblatta), prowadzący poda w wątpliwość przeźroczystość i obiektywność Historii, pojętej jako siatka dyskursów i figur narracyjnych oraz postara się ukazać jej ideologiczny charakter. Jednocześnie, wykład będzie koncentrował się wokół mechanizmów wykluczania z historii jednostek dyskryminowanych ze względu na szeroko pojętą inność – rasową, seksualną i etniczną.
W dniach od 9 do 11 października
Wymazane Historie – Warsztaty dramaturgiczne z Grzegorzem Stępniakiem w Galerii Mieszkanie Gepperta.
Trzydniowe zajęcia skierowane do osób, które rozpoznają w sobie jakąś Inność, i które odczytują ją jako pewną trudność ale jednocześnie jako rzecz, która ich pozytywnie wyróżnia i zasługuje na ekspresję. Na warsztaty obowiązują zapisy do dnia 28 września: zblizanie@gmail.com i rozmowa wstępna.
12 października / godz. 18.00
Moja Historia – prezentacje performensów – efektów pracy uczestników warsztatów dramaturgicznych, Galeria Mieszkanie Gepperta.
Spotkanie zamknięte – obowiązują zapisy: zblizanie@gmail.com.
14 października / godz. 18.00
Pokaz filmu DOWNTOWN – Miasto Downów, Galeria Mieszkanie Gepperta
DOWNTOWN – Miasto Downów to film opowiadający o projekcie fotograficznym Oiko Petersena, który, używając stylistyki zarezerwowanej dla reklamy, sfotografował kilkanaście osób z zespołem Downa.
Przez półtora roku kamera towarzyszyła bohaterom/bohaterkom projektu, rejestrowała pierwsze spotkania Oiko Petersena z modelami, ich rodzicami i opiekunami, kształtowanie się ich wzajemnych relacji, poznawanie się i zdobywanie zaufania. Artysta szukał odpowiedzi na pytania: jaki jest świat Downów? Jaka jest ich wrażliwość, temperamenty, zainteresowania i marzenia? Jacy oni są?
Podróż do Downtown – Miasta Downów pozwoliła nam oderwać się na chwilę od zwykłej codzienności i zastanowić, co dla nas jest naprawdę ważne. Podział na my-oni przestał istnieć.
Piotr Śliwowski i Marta Dzido – autor i autorka filmu
Wystawa DOWNTOWN Collection była prezentowana w Galerii Mieszkanie Gepperta w październiku 2009.
15 i 16 października / godz. 10.00 – 18.00
2 warsztaty antydyskryminacyjne dla dorosłych, na warsztaty obowiązują zapisy do dnia 8 października: zblizanie@gmail.com.
Warsztat anty-dyskryminacyjny Niebieskoocy skierowany jest do trenerów, multiplikatorów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych osób dorosłych, które chcą pogłębić swoją świadomość dotyczącą dyskryminacji i dyskryminowania, a także nauczyć się sposobów zapobiegania, radzenia sobie z dyskryminacją, niwelowania jej skutków oraz pomagania osobom nią dotkniętych. Warsztat będzie połączony z projekcją filmu Niebieskoocy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach projektu jest bezpłatny. Na warsztaty i spotkania zamknięte obowiązują zapisy: zblizanie@gmail.com.