Tony Buck jest australijskim perkusistą eksperymentalnym, uznanym tam za jeden z najbardziej wartościowych towarów eksportowych na gruncie muzycznym. Rozpoczynając swoją karierę muzyka jazzowego, grywał z Vincentem Herringiem, Cliffordem Jordanem, Mickeyem Tuckerem, Branfordem Marsalisem i Ernie Wattsem. Jego najważniejszym projektem jest słynne The Necks, gdzie gra razem z Chrisem Abrahamsem i Lloydem Swantonem. Z Otomo Yoshihide i Kato Hideki współtworzył zespół Peril.
Minimetal [CH]
Pod nazwą Minimetal kryją się artyści Nik Emch i Laurent Goei. Ich muzyka to utwory na gitarę, perkusję i głos, z prostymi tekstami i radykalnym eksperymentalnym punkiem. Te niekonwencjonalne kompozycje są zagrane z religijną dewocją – to artyści, którzy wybrali drogę punkowych mnichów i prezentują teraz swój proces kreacji.
Podczas grania swoich archaicznych mantr Minimetal tworzy niespokojne i prowokujące przedstawienia. Elementy sztuk plastycznych są ich nieodłączną częścią, podczas których idea dźwiękowych rzeźb staje się rzeczywistością. Nie kierując się wytycznymi żadnego z nurtów sztuki, zespół przeciwstawia się wszelkim współczesnym trendom i nieustannie poszukuje nowych form. Tym sposobem muzycy zapraszają swoją publiczność do niezwykłego świata dezintegracji zastałych konwencji.
Lucien Dubuis Trio [CH]
Muzyka Lucien Dubuis Trio to szalony okrzyk energii życiowych – prosty i chwytający za serce. To rezultat poszukiwań nowych definicji i nowych horyzontów w obrębie jazzu. Jednocześnie nowoczesna i prymitywna muzyka kwartetu, przy zachowaniu tradycyjnych ram, posługuje się językiem młodzieńczej rewolucji. To podskórna mieszanka wybuchowa złożona z genów Johna Coltrane’a wymieszanych z DNA Beastie Boys. To kolejne zjawisko udowadniające możliwość ciągłego poszerzania granic tradycyjnego jazzu poprzez połączenie jego form z innymi gatunkami muzycznymi.
Phall Fatale [CH]
Phall Fatale został powołany do życia na wiosnę 2008 roku przez perkusistę Fredy’ego Studera, któremu towarzyszyli Joana Aderi, John Edwards, Joy Frempong i Daniel Sailer. Ten nowoczesny zespół w swojej muzyce łączy główne nurty muzyki współczesnej, prezentując je z nową, ekscytującą energią.
Instrumentarium jest ekscentryczne: dwa kontrabasy, dwie wokalistki, laptop i perkusja. Indywidualne głosy łączą się z natarczywymi sekwencjami elektronicznymi, uzupełnionymi przez kombinat kontrabasów i bębnów. Potężne zestawienia rytmów ze słowem mówionym są tłem dla dźwiękowych pejzaży, które opowiadają różne, ciekawe historie. Ta muzyka to pomost pomiędzy piosenką a improwizacją. To puls, który kieruje nas ku temu, co możemy nazwać nową estetyką popu.
2g [PL]
Ideą powstania grupy 2g (do roku 2005 dwaGramy) było stworzenie zespołu składającego się wyłącznie z indywidualności muzycznych, będących liderami grup i animatorami alternatywnej kultury muzycznej we własnych środowiskach/miastach (z wyłączeniem środowisk akademickich), osób, wokół których dzieje się zawsze coś nowego. dwaGramy założyli Bartłomiej Kuźniak (aka Qźniak) i Zbigniew Szmatłoch (aka Ozoz). Pierwsza sesja odbyła się w 1997 roku, w Częstochowie, w trio z Mariuszem Kopińskim.
W ciągu kilkuletniej, nieciągłej działalności, z grupą koncertowali i nagrywali: Dawid Kosiarkiewicz, Tomasz Pies Bachorz, Andrzej Przybielski, Marek Kazana, Głowa, Andrzej Załęski, Gerard Niemczyk, Marcin Bijak i inni. Za wyjątkiem 90-minutowego albumu z 1998 roku (gdzie dograny został saksofon barytonowy), 2g nagrywają wyłącznie 100% live – bez żadnych późniejszych dogrywek i edycji (edycji innych niż wybranie początku i końca fragmentu do publikacji). Po wielogodzinnych koncertach w nielegalnych klubach zespół zaczął grawitować ku graniu ciężkich, rozrzedzonych rytmów z bardzo niskim basem, osadzonych na ciemnych przestrzeniach tworzonych przez inne instrumenty.
Grupa 2g nie przygotowuje zamkniętych utworów, płyt, programów koncertowych. Poszukuje raczej specyficznych stanów i dąży do ich utrzymania w obrębie każdego utworu. Jest to muzyka stworzona na quasi-taneczne koncerty w małych undergroundowych klubach lub jako nocne tło do swobodnych wycieczek myślowych.
Na scenie performatywnej zobaczyć będzie można:
Verdensteatret [NOR] / AND ALL THE QUESTIONMARKS STARTED TO SING
And All the Questionmarks Started to Sing to mieszanka przedstawienia, koncertu i instalacji. To przejrzyste dzieło zachwyca bogactwem detali i powoli ukazuje swoje sekrety, ukryte opowieści i wewnętrzną logikę. Tę złożoną mieszankę można opisać jako artystyczną machinę odegraną przez muzyków, aktorów i roboty, na której artyści z różnych dziedzin pozostawili swoje odciski palców. Jej elementy są powiązane razem przez pokrewieństwo, bliskość, współistnienie i wiarę, że różne materie pojawiają się jako jednolita całość w czasie trwania tej kompozycji. Poprzez traktowanie całej przestrzeni i wszystkiego w niej jako materiału, grupa stworzyła rozbudowaną intermedialną opowieść, w której sztuki wizualne i dźwiękowe są połączone z potencjałem teatralnym. Ponadto przedstawienie w jasny sposób demonstruje głęboką fascynację Verdensteatret wszelkimi rodzajami animacji – tej dziwnej i cudownej aktywności wprowadzania życia w martwe obiekty, sztywne figury i zamrożone obrazy. Widzowie są tu świadkami rzeczywistego tworzenia ruchomych wizji na kilku poziomach.
And All the Questionmarks Started to Sing będzie zaprezentowana jako instalacja i koncert/przedstawienie na żywo. Projekt ten jest koprodukcją Verdensteatret i Black Box Teater (Oslo), BIT Teatergarasjen (Bergen), Theater der Welt (Niemcy) i Avant Art Festival (Polska).