Galeria Entropia, (od 10 do 27 maja 2011 r.)
Grupa TheGreenEyl (Niemcy, Francja) – Instalacja interaktywna Szepczący Stół (Whispering Table), otwarcie 10 maja 2011 r., godz. 13.00
Instalacja, powstała na zamówienie Muzeum Żydowskiego w Berlinie, opowiada o symbolicznych związkach pożywienia i religii. Okrągły stół otoczony jest krzesłami i nakryty porcelanową zastawą. Każda z jego czterech części odpowiada innej rytualnej uczcie: związanym z Pesach, żydowskim Sederem i Mimouną, muzułmańskiemu świętu wiosny Nawruz i chińskiemu Festiwalowi Głodnych Duchów. Widzowie odkryją, że wystarczy podnieść do ucha wybrane naczynie, by usłyszeć opowieści o tradycjach, spisane na podstawie licznych dokumentacji i wywiadów.
Grupa TheGreenEyl (Berlin/Londyn/Nowy Jork), zajmuje się interdyscyplinarnymi poszukiwaniami w dziedzinie designu, badając estetyczny potencjał technologii. Realizacje grupy były nominowane przez Design Museum w Londynie do nagrody Designs of the Year 2009 i zdobyły wyróżnienie honorowe festiwalu Ars Electronica w latach 2008-2010.
Atelier WRO (od 10 maja do 19 czerwca)
Igor Krenz – Morfologia matematyczna w teledetekcji – nowe prace
otwarcie 10 maja 2011 r., godz. 14.00
W odnowionych przestrzeniach pracowni Fundacji WRO oglądać będzie można wystawę najnowszych prac Igora Krenza. Punktem odniesienia wystawy jest książka naukowa o tym samym tytule i konsekwentne odtworzenie zawartego w niej opisu metody stosowanej w przetwarzaniu i analizie obrazów cyfrowych.
PERFORMANSY
Instytut im. Jerzego Grotowskiego (Sala Apokalipsy)
- Noriko Yamaguchi, JP, Pillow Talk#2
performans projekcyjny/dokumentacje
Środa, 11 maja 2011 r., godz. 19.00 – część 1: Mari Ota, Grupa Weast, Noriko Yamaguchi
Czwartek, 12 maja 2011 r., godz. 19.00 – część 2: Sawako Tanizawa, Tomohiko Kyogoku, Noriko Yamaguchi
Pillow Talk Noriko Yamaguchi to wydarzenie będące rodzajem platformy prezentacji dokumentacji performansów młodych artystów z Kioto. Premiera Pillow Talk#1 odbyła się w grudniu 2010 roku w prowadzonym przez artystów studiu GURA, zlokalizowanym w dawnej wytwórni sake w poprzemysłowej dzielnicy Fushimi w Kioto.
Podczas WRO 2011 odbędzie się prezentacja uzupełniona o nowe zapisy. W ciągu dwóch wieczorów ubrana w kimono Noriko Yamaguchi swoją opowieścią poprowadzi publiczność, leżącą na materacach, przez działania Mari Oty, grupy Weast, Sawako Tanizawy, Tomoiko Kyogoku oraz swoje własne.
Noriko Yamaguchi (ur.1983) jest absolwentką Kyoto University of Art and Design, gdzie kontynuuje studia podyplomowe. Jej prace przyjmują wiele form, takich, jak fotografia, wideo, rzeźba i rysunek. W 2004 roku otrzymała nagrodę jurorów 21st Century Asia Design Competition. Mieszka i pracuje w Kobe.
- Megan Daalder, USA Tribute to Karl Sims, performans
Czwartek, 12 maja 2011 r., godz. 17.00
- Barbara Konopka, Projekcja filmu Życie jest snem, PL, 2010
Piątek, 13 maja 2011 r., godz. 17.00
- Marco Donnarumma, I C::ntr::l Nature, performans UK/Scotland, 2009-2010
Piątek, 13 maja 2011, godz. 19.00
- Cécile Babiole, Stich’n’Glitch performance, FR, 2010
Sobota, 14 maja 2011 r., godz. 19.00
Stitch’n’Glitch to performans na maszynę do szycia i komputer, wykorzystujący maszynę jako instrument muzyczny. Muzyka jest tu kreowana, robiona na maszynie, pozbawionej przez artystkę swej pierwotnej funkcji. To swego rodzaju hołd dla technologii używanych w życiu codziennym, wchodzących w ostatni etap użytkowania, tuż przed wyjściem z obiegu. Jak mówi artystka, jest to kobiecy punkt widzenia w konfrontacji techniką i kreacją. Szycie dźwięków na maszynie powoduje, że ta najzwyklejsza aktywność, uważana za typowo kobiecą, zostaje przedefiniowana, staje się artystyczną kreacją.
Babiole łączy muzykę konkretną z muzyką syntetyczną – dźwięk maszyny na żywo jest kształtowany przez program do syntezy dźwiękowej w czasie rzeczywistym. W momencie, gdy Cécile moduluje dźwięki, osoba przy maszynie szyje na płachcie materiału partyturę dźwiękową do dzieła muzycznego, które właśnie powstaje.
W 1989 roku pracą wideo Ménagerie – tragikomiczną wizją ludzkiego ciała inspirowaną bogato ilustrowanymi średniowiecznymi manuskryptami z modlitwami na każdy miesiąc – Cécile Babiole wygrała pierwszą edycję Festiwalu Wizualnych Realizacji Okołomuzycznych WRO, jednak dopiero na tegorocznej edycji Biennale WRO artystka pojawi się jako jego gość.
Pasaż Pokoyhof
- Stelarc, AU, Second Life Performance: Phantom Flesh / Circulating Organs
Środa, 11 maja 2011 r., godz. 20.30
W działaniu Phantom Flesh / Circulating Organs ciało występuje w czterech wcieleniach (2 awatary, 2 automaty), w interaktywnej przestrzeni dźwiękowej wzmacnianych odgłosów fal mózgowych, mięśni i bicia serca.
Stelarc to jeden z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych artystów pracujących na pograniczu bio-artu i współczesnych technologii. Zagłębia się w swoje ciało, badając jego wizualne możliwości i akustycznie je poszerza. Stworzył trzy filmy obrazujące jego wnętrze. W latach 1976-1988 zrealizował serię 25 performansów, podczas których podwieszał się na przymocowanych do skóry hakach. W twórczości wykorzystuje instrumenty i narzędzia medyczne, protetykę, robotykę, systemy wirtualnej rzeczywistości, Internet i biotechnologię w celu eksploracji ich zmiennych, intymnych i bezwarunkowych związków z ciałem.
- Istvan Kantor, CA, ANTIHERO! / CoCr-remix, koncert-performans
Czwartek, 12 maja 2011 r., godz. 20.30
Na performans, w którym Istvan Kantor występuje jako piosenkarz-performer oraz elektro-instrumentalista, składa się zestaw pieśni, wypowiadanych słów i zapętlonych dźwięków. Psychotyczne wizualizacje, przeszywające dźwięki, powiewająca flaga, wystudiowane pozy i konwulsje oraz symbole propagandy to tylko niektóre z głównych elementów tego maszynowego spektaklu.
Gościem specjalnym będzie Jeff Mann, pochodzący z Kanady, obecnie mieszkający w Berlinie artysta nowych mediów, jeden ze współzałożycieli InterAccess – wiodącego kanadyjskiego centrum sztuki elektronicznej w Toronto.
- Falanster, Karl Heinz Jeron, Fresh Music For Rotten Vegetables
warsztat/performans, DE 2010
Piątek, 13 maja 2011 r., godz. 15.30