Można przeszukiwać wirtualną Panoramę poprzez trzy różne ścieżki:
- kategorię (wystawy, projekty edukacyjne, projekty badawcze, publikacje)
- kraj
- data.
Można również skorzystać z wyszukiwania materiałów poprzez słowa-klucze.
Z okazji dwudziestolecia Międzynarodowe Centrum Kultury odwiedził 19 maja Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski. W uznaniu zasług dla kultury polskiej odznaczył prof. Jacka Purchlę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a Annę Gawron Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W przemówieniu podkreślił, że te wysokie odznaczenia państwowe są także wyrazem uznania dla pracy całego zespołu, wyraził też nadzieję, że instytucja będzie nadal pełniła istotną rolę na arenie międzynarodowej.
Prezydent zachęcał pracowników MCK do dalszego wypełniania istotnej roli, jaką jest świadczenie o tym, że kultura, która jest elementem najsilniej związanym z tym, co nas tworzy w wymiarze historycznym, jako naród i wspólnotę, jest równocześnie czymś, co możemy najłatwiej i z największym pożytkiem konfrontować w wymiarze międzynarodowym.
Dokładnie w dwudziestą rocznicę zainaugurowania działalności Międzynarodowe Centrum Kultury organizuje trzydniowe święto. W piątek, 27 maja, odbędzie się prezentacja książki 50/20. Eseje i szkice na dwudziestolecie Międzynarodowego Centrum Kultury. W debacie weźmie udział ponad 30 autorów, osobistości świata kultury i polityki z Polski i zagranicy. Podjęte zostaną tematy, będące w centrum uwagi MCK, a rozmowę zainicjują: Magdaléna Vášáryová, dr Erhard Busek, Rod Fisher, prof. Gregory J. Ashwort i prof. Joseph Rykwert. Moderatorem spotkania będzie prof. Jacek Purchla.
W sobotę, 28 maja wszyscy chętni mogą bezpłatne i to z przewodnikiem zwiedzić wystawę My i Oni. Zawiła historia odmienności.
Wiele, trwających cały dzień atrakcji czeka na każdego, kto odwiedzi MCK w niedzielę, 29 maja, podczas Dnia Otwartego. Pierwszy raz zobaczyć będzie można obraz Edwarda Dwurnika zatytułowany Rynek Główny w Krakowie namalowany specjalnie z okazji jubileuszu MCK. Oprócz zwiedzenia wystawy, w tym dniu będzie okazja zobaczenia całej siedziby MCK – kamienicy Pod Kruki, przejścia szklana kładką nad patio, podziwiania panoramy Krakowa z tarasu widokowego i sali panoramicznej oraz poznania niezwykłej historii budynku, który dziś, po wielu latach modernizacji, jest na wskroś nowoczesny, choć rodowodem sięga aż do średniowiecza.
O godz. 15.00 na pytanie Jak sprzedać miasto? odpowiedzą Joanna Sanetra-Szeliga oraz dr Michał Wiśniewski pracownicy MCK. Rozmowa moderowana przez Katarzynę Jagodzińską będzie dotyczyła przede wszystkim promocyjnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza obiektów z Listy UNESCO, czy tytułu Europejska Stolica Kultury.
O godz. 17.00 Anna Polony przeczyta fragmenty prozy Umberto Eco nawiązujące do wystawy My i Oni. Czytaniu akompaniować będzie na wiolonczeli Dorota Imiełowska.
Dzieci będą mogły twórczo przetwarzać i remontować kamienicę Pod Kruki podczas warsztatów plastycznych. Przez cały dzień w sali panoramicznej na piątym piętrze czynna będzie kawiarenka, gdzie oglądać będzie można także ostatnie hity wydawnicze MCK, tego dnia wszystkie publikacje można będzie nabyć z dwudziestoprocentowym rabatem. Polecamy zwłaszcza najnowsze książki wydane z okazji jubileuszu:
- 50/20. Szkice i eseje na dwudziestolecie Międzynarodowego Centrum Kultury
- Międzynarodowe Centrum Kultury 1991–201 (historia i dorobek MCK w pigułce)
- drugi tom Bibliografii zawartości publikacji MCK (za lata 2006–2010)
Program:
27 maja, piątek
16.00 – 19.00, wstęp wolny
Sens zmiany – prezentacja książki 50/20 Szkice i eseje na dwudziestolecie Międzynarodowego Centrum Kultury połączona z dyskusją z udziałem autorów, m.in.: Magdaléna Vášáryová, Erhard Busek, Rod Fisher, Gregory J. Ashwort, Joseph Rykwert.
28 maja, sobota
Zwiedzanie wystawy My i Oni. Zawiła historia odmienności z przewodnikiem, wstęp wolny:
- 12.00
- 14.00
- 16.00 (w języku polskim i angielskim)
29 maja, niedziela
11.00, 13.00, 15.00 Zwiedzanie Kamienicy Pod Kruki.
12.00, 14.00 16.00 (w języku polskim i angielskim) Zwiedzanie wystawy My i Oni. Zawiła historia odmienności z przewodnikiem.
15.00 Jak sprzedać miasto? O roli kultury i dziedzictwa w mieście rozmawiają Joanna Sanetra-Szeliga i Michał Wiśniewski z MCK.
11.45, 13.45 Moja Cudowna Kamienica – Warsztaty plastyczne dla dzieci (obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl).
17.00 Piękna brzydota, brzydkie piękno – Anna Polony czyta Umberto Eco, akompaniuje na wiolonczeli Dorota Imiełowska.
Od godz. 10.00 do 18.00
- Otwarta Galeria MCK, wstęp wolny
- Prezentacja wystawy Panorama XX-lecia MCK oraz obrazu Edwarda Dwurnika Rynek Główny w Krakowie
- Kawa i książka – kawiarenka z czytelnią w sali panoramicznej na V piętrze
- Otwarta biblioteka MCK
- Prezentacja instalacji Delphine Hazebroucq przygotowana specjalnie dla MCK
- Konkurs z nagrodami ufundowanymi przez MCK
- 20 % zniżki na całą ofertę wydawniczą MCK