Trasa III: Okolice Oświęcimia
- Pałac w Ryczowie i generał Zygmunt Piasecki
Ludzkie losy wplecione w burzliwą historię
Pałacowe zabudowania były świadkami zmiennych kolei losów mieszkańców Ryczowa – arystokratów, żołnierzy i artystów. Jakie historie mogłyby opowiedzieć kamienne posadzki, jak bardzo mogłyby rozpalić wyobraźnię kaflowe piece i czyj duch straszy w pałacowych komnatach? Czas spędzony w Ryczowie to doskonała lekcja historii utkana ze wspomnień córki generała Piaseckiego – Zofii Piaseckiej-Tarabuły – i ilustrowana dziełami sztuki współczesnej z unikalnej kolekcji jego wnuczki – Marty Tarabuły (właścicielki krakowskiej Galerii Zderzak). Oprócz tego przygotowane z prawdziwie ułańską fantazją pokazy musztry, trudnej sztuki władania białą bronią i czyszczenia koni.
- Muzeum Zamek w Oświęcimiu i Eufrozyna – księżna oświęcimska
Miejsce, w którym kiedyś rezydowali władcy niewielkiego, pogranicznego księstwa
Oświęcimski zamek w ciągu siedmiu stuleci wielokrotnie zmieniał swoją funkcję i wygląd. Dawał schronienie możnowładcom, królom i ich oblubienicom, był magazynem soli, urzędem pocztowym, wreszcie przestrzenią dla muzealnych gablot i rekwizytów. W czasie Dni Dziedzictwa na zamkowe komnaty powrócą ich dawni mieszkańcy. Podczas wykładów i projekcji ożyją średniowieczne historie i opowieści. W scenerii turniejów, tańców i jarmarcznych popisów kuglarzy opowiemy o średniowiecznej rzeczywistości i ówczesnych kobietach. Jakie role pełniły w swojej społeczności? Czy wieki średnie sprzyjały równouprawnieniu? Jedną z bohaterek opowieści będzie księżna oświęcimska Eufrozyna.
- Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach i Aleksander Kłosiński
Muzeum pełne okruchów przeszłości – kolekcja stworzona przez pasjonata
Do czego może prowadzić pasja kolekcjonowania? Muzeum w Kętach to apoteoza zbieractwa, które może dać początek muzealnej kolekcji.
Co kryją w sobie skrzynie cechu szewców i krawców? Czy święty obraz może przykrywać skrytkę? Czy okucia w kształcie serca to ślady miłosnego wyznania i wreszcie, jak wygląda strój laski? Kolekcja Muzeum w Kętach to przede wszystkim źródło niewyczerpanych anegdot i barwnych historii z życia miasta. Ilustrowana opowieść o znakach, symbolach i zwyczajach, które dziś wydają się egzotyczne. Te drobne ślady zaklęte w przedmiotach ożyją w barwnych opowieściach muzealnych kustoszy i przewodników, poruszając wyobraźnię zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Trasa IV: Południowa
- Kościół i klasztor Klarysek w Starym Sączu i św. Kinga
Pamiętający czasy średniowiecza klasztor – miejsce kontemplacji
Gotycka budowla, która kryje w sobie barokowe wnętrze. Klasztorne krużganki i ścieżki wydeptywane od 700 lat przez klaryski. Sakralne przestrzenie związane z historią Zakonu św. Klary to miejsca pełne ciszy i kontemplacji, ale także muzyki, jaka popłynie z zabytkowego klawikordu. To konfrontacja wielowiekowej tradycji i współczesności, spotkanie średniowiecznej sztuki z wypowiedzią artystki, która, przefiltrowując przez swoje doświadczenie legendy i fragmenty biografii św. Kingi, na starosądeckim rynku zaprosi, by wejść w solne buty.
- Sanatorium Patria w Krynicy-Zdroju i Jan Kiepura
Modernistyczny Palace Hotel – luksusowe sanatorium dla elit międzywojennej Polski
Luksusowy pensjonat z lat 30. XX w., w którym wciąż można odnaleźć ślady dawnej świetności, czasów gdy kurort porównywano do najlepszych szwajcarskich ośrodków zdrojowych.
Co sprawiało, że willa Kiepury przyciągała elity międzywojennej Polski? Jak wyglądały wnętrza, które posłużyły za dekoracje dla klasycznych już filmów polskiej kinematografii? Modernistyczna Patria to kwintesencja mody i stylu życia szalonych lat 30.
- Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku i Jan Peregryn
Materialny ślad po świecie, który odszedł wraz z Łemkami.
Jedna z najstarszych i najpiękniejszych zachowanych cerkwi łemkowskich – można wsłuchać się w szept ikon pisanych przez siedemnastowiecznych mistrzów, śpiew cerkiewnego chóru, historie, jakie kryją w sobie łemkowskie pieśni, wojenne opowieści o przewodnikach i kurierach przeprowadzających uciekinierów przez góry. Wizyta w Powroźniku to poznawanie łemkowskich legend i tradycji, losów społeczności, skomplikowanych jak wierzbowy labirynt, który zostanie upleciony wspólnie z obecnymi mieszkańcami dawnej Łemkowszczyzny.
Twarze Małopolski. XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego
14-15 maja 2011 r.