Kolejne festiwalowe sekcje to:
- Panorama Europy Wschodniej
W ramach tej sekcji przedstawiona zostanie seria filmów z naszego regionu Europy, które w ostatnich latach przebiły się do ważnych konkursów światowych festiwali. Szczególną uwagę dla węgierskich młodych-gniewnych, których pierwsze i drugie filmy doceniano od Cannes po Berlin. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą m.in. świetnie mówiąca po polsku Agnes Kocsis, której film Adrienn Pal kilkanaście dni temu uznany został za najlepszy węgierski film roku oraz Ferenc Torok, doskonale radzący sobie zarówno w węgierskim kinie, jak i telewizji. W festiwalowy czwartek spotkanie z węgierską delegacją, z którą będzie można porozmawiad o obecnej sytuacji branży filmowej na Węgrzech.
Filmy:
1. Pal Adrienn / Adrienn Pal / Adrienn Pal, reż. Agnes Kocsis, 136 minut – Węgry, Austria, Francja, Holandia, 2010
2. Friss Levego / Świeże Powietrze / Fresh Air, reż. Agnes Kocsis, 109 minut – Węgry, 2006
3. Hukkle / Czkawka / Hukkle, reż. Gyorgy Palfi, 75 minut – Węgry, 2002
4. Overnight / Overnight / Overnight, reż. Ferenc Torok, 92 minuty – Węgry, Niemcy ,2007
5. Koccanas / Pile Up / Pile Up, reż. Ferenc Torok, 70 minut – Węgry, 2009
6. Eurazijos Aborigenas / Eastern Drift / Eastern Drift, reż. Shurunas Bartas, 111 minut – Litwa, Rosja, Francja, 2010
7. Pouta / Związani / Walking Too Fast, reż. Radim Spacek, 146 minut – Czechy, Słowacja, 2009
8. Eu Cand Vreau Sa Fluier, Fluier / Jak Chcę Gwizdad To Gwiżdżę / If I Want To Whistle I Whistle, reż. Florin Serban, 94 miuty – Rumunia, Szwecja, 2010
9. Marti, Dupa Craciun / Wtorek Po Świętach / Tuesday After Christmas, reż. Radu Muntean, 99 minut – Rumunia, 2010
Adrienn Pal
Piroska to otyła i samotna pielęgniarka, która nie może oprzed się ciastkom z kremem. Pracuje na oddziale dla nieuleczalnie chorych a jej życie otacza śmierć. Pewnego dnia postanawia odnaleźć dawno utraconą przyjaciółkę z dzieciństwa. Podczas poszukiwao podejmuje pełną paradoksów podróż wgłąb własnych wspomnieo i wspomnieo tych, których spotyka po drodze.
Świeże powietrze
Viola to wciąż piękna kobieta. Jej córka, Angéla, wstydzi się matki. Porozumienie między nimi stało się prawie niemożliwe. Są razem tylko po to, żeby oglądać ulubiony serial telewizyjny; nie opuszczają żadnego odcinka. Viola pracuje tam, gdzie nikt inny nie chce. Szuka prawdziwego mężczyzny, którego mogłaby pokochać. Angéla chciałaby projektować ładne sukienki. Pragnie czegoś innego, innego życia. Świeżego powietrza.
Czkawka
Starszy mężczyzna dostaje czkawki, siedząc na ławce, pijak pochrapuje, jadąc wozem , starsza pani zbiera lilie na łące, kobiety zajmują się szyciem w zakładzie krawieckim, mężczyźni grają w kręgle w pubie, pszczelarz zbiera miód, kombajn kosi pszenicę, z której w młynie powstanie mąka, a później, w kuchni babci – pierogi … a w międzyczasie policjant prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa.
Overnight
Peter Vas to 35-letni świetny makler. Ma tylko dobę, żeby odzyskać ogromną sumę, brakującą na koncie swojego najważniejszego klienta. Ma szansę zdążyć, ponieważ giełda na Dalekim Wschodzie otwiera się przed wschodem słońca w Europie. Czy uda mu się wygrać zakład na wysoką stawkę i rozwiązać prawdopodobnie groźny problem w ciągu 24. godzin? Wyścig z czasem pomiędzy Budapesztem, Berlinem i Bombajem.
Pile up
Ponure skrzyżowanie gdzieś na Węgrzech, w Europie Środkowej lub gdziekolwiek na świecie. Zwyczajny ruchliwy i hałaśliwy poranek przerywają głośny wybuch i brzęk, które powodują, że wszystko zastyga w miejscu. Na skrzyżowaniu jednoczą się przedstawiciele typowych dla współczesnych Węgier, i nie tylko Węgier, postaci, od bezdomnego do milionera, od przedsiębiorcy do dyrektora, od sprzedawcy do policjanta, od pary na emeryturze do zakochanej pary młodych ludzi. Na podstawie dramatu György`ego Spiro.
Estern drift
Gena nie ma złudzeń co do swojej sytuacji: dorastanie bez rodziców, edukacja z rąk wujka – kryminalisty, oszustwa pieniężne w czasach początków prywatyzacji w upadającym Związku Radzieckim, a później międzynarodowy przemyt narkotyków. Ma wielu wrogów, ale nie zawsze łatwo ich rozpoznać. Gena ma szansę zamienić życie nomady, podróżującego między Azją i Europą na zwykłe życie. Zdobywa się na odwagę i rozpoczyna szalony wyścig przez Europę.
Związani
Czechosłowacja, 1982 rok. Totalitarny reżim wydaje się niepokonany. Antonin, członek tajnej policji, jest pełen wewnętrznej wściekłości, a wszystko dookoła, jego praca i życie rodzinne, dołuje go i nudzi. Wariuje na punkcie Kláry, dziewczyny, której nie ma szans zdobyć. Nie wie, czego chce, ale chce tego bardzo. Nie ma w tym miłości, ani prawdziwej namiętności, jedynie palące pragnienie spełnienia fantazji o uciecze z pułapki nudnego i nieważnego życia. Beznadziejna walka Antonina żeby zdobyć dla siebie Klarę, zwraca go nie tylko przeciwko wrogom systemu, ale też przeciw własnym kolegom i samemu systemowi. Gdy Antonin łamie zasady organizacji, której służy, staje się to nie obywatelskim ani politycznym gestem, a raczej czysto osobistym i desperackim aktem buntu.
Jak chce gwizdać, to gwiżdżę
Silviu ma tylko pięć dni do zwolnienia z poprawczaka. Jednak te pięć dni zamienia się w wieczność, gdy matka Silviu pojawia się po długiej nieobecności, żeby zabrać z sobą jego młodszego brata. Brata, którego wychował jak syna. Do tego zakochał się w pięknej pracownicy socjalnej. Pośród uciekającego czasu i gotujących się emocji, Silviu zamyka oczy… Wolność, wiatr, droga, pierwsze pocałunki. Teraz już wszystko może się zdarzyć.
Wtorek po świętach
Jeden z najlepszych filmów rumuńskich zeszłej dekady, porażająca realizmem prosta historia o miłości i zdradzie, która urasta do rangi thrillera. Paul to człowiek przeciętny do bólu – przykładny mąż, dobry ojciec, mężczyzna zagubiony w życiu, które okazało się inne od młodzieńczych wyobrażeń. Zdradza żonę z młodą Ralucą, ponieważ żywi infantylne przekonanie, że znalazł kobietę, dzięki której odzyska utraconą młodość. Wtorek po świętach to fantastycznie napisany i zagrany film obyczajowy, którego rytm wyznaczają kolejne kłamstewka i półprawdy serwowane przez Paula. Muntean tworzy atmosferę tak nasyconą emocjami, że sama tylko scena przypadkowego spotkania całej trójki w gabinecie dentystycznym sprawia, że widz siedzi na krawędzi fotela.
- Kino niezależne – Plebiscyt publiczności
Podczas 36. edycji FPFF odbędzie się również przegląd najciekawszych krótkometrażowych filmów niezależnych. Będzie on mied miejsce w czwartkowy wieczór, podczas którego zaprezentowanych zostanie kilkanaście wyselekcjonowanych filmów. Publiczność biorąca udział w pokazie wybierze swojego faworyta, który otrzyma nagrodę ufundowaną przez Kino Polska.
- Czysta klasyka
W znacznie szerszej skali niż w latach ubiegłych pojawią się w Gdyni cyfrowo odrestaurowane klasyczne filmy polskie. Swoją prapremierę będzie miał film Do widzenia, do jutra, o którym opowie reżyser Janusz Morgenstern. Specjalnym wydarzeniem będzie seans Nie ma róży bez ognia Stanisława Barei, na którym tłumnie pojawią się współpracownicy Barei, m.in. Stanisław Tym i Jacek Fedorowicz. Obejrzed będzie też można odrestaurowane wersje m.in. Rękopisu znalezionego w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa, Niewinnych czarodziejów Andrzeja Wajdy, czy Ostatniego dnia lata Tadeusza Konwickiego.
- Polonica
Filmy:
1. Robert Mitchum est mort/ Robert Mitchum nie żyje, reż. Olivier Babinet, Fred Kihn
2. Pokoj v dusi/ Spokój w duszy, reż. Vladimír Balko
3. Beyond the Steppes/ Stepy, reż. Vanja d’ Alcantara
4. Oda az igazság/ Szlag trafił sprawiedliwość, reż. Miklos Jancso
5. Storm/ Burza, reż. Hans-Christian Schmid