WYSTAWY:
- Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego
W związku z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą urodzin oraz 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało cykl przedsięwzięd pod nazwą Świat według Krzysztofa Kieślowskiego. Zasadniczą część tego projektu stanowi wystawa Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego poświęcona życiu i twórczości reżysera, ze szczególnym uwzględnieniem najsłynniejszego cyklu filmowego jego autorstwa. W ramach ekspozycji zaprezentowana zostanie wyjątkowa kolekcja programów, plakatów, katalogów, a także publikacji poświęconych Dekalogowi oraz wydań dvd filmu z całego świata. Ważnym uzupełnieniem będą autorskie scenariusze i scenopisy do poszczególnych odcinków serii oraz nagrody i wyróżnienia, które film otrzymał na krajowych i zagranicznych festiwalach.
Muzeum Miasta Gdyni, 6 – 30 czerwca 2011
Wernisaż: 6 czerwca 2011 (środa), godz. 15.00
- Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w plakacie filmowym
Na ekspozycję tę złoży się ponad 50 plakatów pochodzących z lat 1976 – 1994. Obok prac polskich artystów (m.in. Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, Andrzeja Krauze) na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty hiszpańskie, włoskie, japońskie, koreańskie, węgierskie, duńskie. Częśd z nich to egzemplarze unikatowe, wydrukowane w bardzo niskim nakładzie.
Muzeum Miasta Gdyni, 6 – 30 czerwca 2011
Wernisaż: 8 czerwca 2011 (środa), godz. 15.00
- Andrzej Wajda i przyjaciele. Fotografie Piotra Bujnowicza
Ekspozycja ta jest zapisem wyjątkowych momentów i niecodziennych sytuacji, jakie miały miejsce podczas pracy nad filmami Andrzeja Wajdy. Widzowie obecni na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych będą mogli podejrzeć czołówkę polskich aktorów wcielających się w postaci z Pana Tadeusza, Zemsty czy Tataraku. Znajdą się wśród nich: Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska oraz Michał Żebrowski. Nie zabraknie także portretów samego Andrzeja Wajdy, Pawła Edelmana i Alana Starskiego.
Muzeum Miasta Gdyni, 6 – 26 czerwca 2011
Wernisaż: 7 czerwca 2011 (wtorek), godz. 15.00
- Jerzy Skolimowski. Malarstwo
Jerzy Skolimowski to nie tylko utalentowany reżyser, scenarzysta, producent, scenograf oraz aktor. Obok twórczości filmowej zajmuje się również malarstwem. Jego prace wystawiane były w galeriach w Kanadzie, USA, Francji, Włoszech, Grecji, Niemczech oraz w Polsce. Skolimowski maluje duże kompozycje w monochromatycznej tonacji. Na wielu płótnach występują kontrastowo czerń i biel, w niektórych dominują intensywne barwy. Różnicuje faktury, zafascynowany śladem farby na płótnie komponuje pozornie przypadkowe kształty. To spontaniczny, ekspresyjny i abstrakcyjny zapis malarski, pełen żarliwości i pasji. Inspiruje go japońska kaligrafia.
Galeria Od czasu do czasu, do 11 czerwca 2011
Finisaż: 8 czerwca 2011 (środa), godz. 18.30
KONFERENCJE:
- Kieślowski i jego uczniowie – międzynarodowe sympozjum
Międzynarodowe sympozjum poświęcone życiu i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Wezmą w nim udział współpracownicy reżysera, aktorzy występujący w jego filmach oraz jego uczniowie. Sympozjum połączone będzie z promocją dwóch publikacji: wydanej w nowej szacie graficznej książki Stanisława Zawiślińskiego pt. Kieślowski. Ważne, żeby iść oraz polsko – angielskiego katalogu muzealnego Świat według Krzysztofa Kieślowskiego. O godzinie 17.00 odbędzie się pokaz filmu Still Alive w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz.
Muzeum Miasta Gdyni, 8 czerwca (środa), godz. 13.00
- Puławska 61 – ważny adres w polskim kinie
Studia filmowe Kadr, Oko, Perspektywa, Tor, Zebra organizują pierwszą wspólną konferencję prasową. Wezmą w niej udział dyrektorzy wszystkich 5 instytucji. Konferencja poświęcona będzie działalności studiów oraz ich planom na przyszłość.
10 czerwca (piątek), godz. 12.00
- Plener Filmowy 36. FPFF w Gdyni
Film od morza – platynowa plaża
od 07 do 09 czerwca | 22.00 | Plaża Miejska | Gdynia
Tegoroczny plener filmowy towarzyszący 36. FPFF – film od morza odbędzie się tradycyjnie na plaży miejskiej w Gdyni, pod tytułem Platynowa plaża. Repertuar oraz podtytuł wydarzenia nawiązuje do nagrody specjalnej przyznawanej od 2004 roku za całokształt dokonań twórczych – Platynowe lwy – której tegorocznymi laureatami zostali Roman Polański i Tadeusz Konwicki. Trzeci artysta, zaprezentowany zostanie podczas plenerowych pokazów, będzie to Janusz Morgenstern – zeszłoroczny zdobywca tej prestiżowej nagrody.
W programie:
07 czerwca, wtorek
22.00 Ostatni dzień lata, reż. Tadeusz Konwicki, Jan Laskowski, 1958 , 65 minut
08 czerwca, środa
22.00 Nóż w wodzie, reż. Roman Polański, 1961, 101 minut
09 czerwca, czwartek
22.00 Do widzenia, do jutra, reż. Janusz Morgenstern, 1960, 80 minut
Ostatni dzień lata
Debiutancki film Tadeusza Konwickiego, nakręciła zaledwie pięcioosobowa ekipa. Zaopatrzona w prymitywny nawet jak na lata pięćdziesiąte sprzęt (aparat reporterski Ariflex) wyjechała latem 1958 roku na plan w okolice Wejherowa. Nastrojowe studium psychologiczne, dramat samotności i bezradności dwojga ludzi, niezdolnych do podjęcia próby wspólnego życia. Film eksperymentalny, niezwykle statyczny, wręcz niekinowy, zealizowany w warunkach amatorskich.
Akcję, trwającą 6 godzin, reżyser opowiedział w ciągu godziny. Wypełnia ją przede wszystkim rozmowa między dwojgiem bohaterów. Młody mężczyzna i dojrzała kobieta spotykają się na bezludnej plaży. Dookoła nich tylko piasek, wydmy, morze i niebo. Samotni, naznaczeni piętnem wojny i osobistych dramatów nie potrafią jednak – mimo prób i wzajemnego przyciągania – znaleźć drogi do siebie. Film Konwickiego otrzymał główną nagrodę w dziedzinie filmów eksperymentalnych na festiwalu w Wenecji w 1958 r. W tym samym roku przyznano mu także nagrodę główną na Expo w Brukseli i I nagrodę na MFF w Londynie.
Nóż w wodzie
Debiut fabularny Romana Polańskiego, a zarazem jedyny jego film pełnometrażowy nakręcony w kraju. Jego premiera w marcu 1962 r. wywołała skrajnie przeciwne reakcje krytyki i wściekłość ówczesnego 25 pierwszego sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki. Filmowi zarzucano kosmopolityzm, tak nie pasujący do królującej wówczas tzw. szkoły polskiej i gloryfikowanie konsumpcyjnego stylu życia.
Prorokowano, że film nie zdoła przebić się za granicą, nie zdobędzie żadnej nagrody. A tymczasem uhonorowano go nagrodą Fipersci na festiwalu w Wenecji w 1962 r., Brązowym Delfinem w Teheranie w 1963 r., Grand Prix w Prades i nagrodą krytyki na MFF w Panamie w 1964 r. Był też pierwszym polskim filmem nominowanym do Oscara.
Dramat psychologiczny, rozgrywający się między trzema osobami w pozasezonowym pejzażu mazurskich jezior. Dziennikarz Andrzej i jego atrakcyjna żona Krystyna wyjeżdżają na jednodniowy rejs jachtem. Po drodze nad jezioro zabierają młodego autostopowicza. Chłopak zostaje zaproszony na jacht. Na wodzie dochodzi do rywalizacji między mężczyznami w zakresie siły, intelektu i poglądów życiowych. Andrzej preferujący dostatnie, łatwe mieszczaoskie życie – konfrontuje się z młodym idealistą i buntownikiem.