Big Boi
Jeżeli trzeba by było wskazać ludzi, którzy zrewolucjonizowali hip hop, to Big Boi na pewno znalazłby się w tym gronie, raper z Atlanty jest bowiem jedną z najważniejszych postaci nowoczesnej czarnej muzyki. Przez lata stanowił połowę popularnego duetu Outkast, a obecnie z powodzeniem kontynuuje karierę solową. W zeszłym roku ukazała się świetnie przyjęta przez fanów i media płyta Sir Lucious Left Foot: The Son of Chico Dusty.
Na płycie pojawili się i stali współpracownicy Outkastu, tacy jak Sleepy Brown, gwiazdy pokroju Jamiego Foxxa, czy T.I. i legenda funku George Clinton. Płyta znalazła się na 3 miejscu sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, a singiel promujący płytę pt. Shutterbugg przekroczył też Atlantyk docierając wysoko na UK Singles Chart.
Sedativa feat. Dawid Portasz
Ten warszawski projekt reggae’owo-dubowy przez dekadę istnienia ewoluował od duetu do dużego koncertowego składu, z którym współpracowali m.in. Pablopavo i producenci Activator & Smok. Także brzmienie Sedativy zyskiwało na przestrzeni lat nowego kolorytu za sprawą elementów jazzu, rocka i muzyki arabskiej. Na wydanym w kwietniu albumie I, Sedativie towarzyszy wokalista Dawid Portasz, znany z Jafia Namuel, a na żywo gościnnie towarzyszy im Paulina Przybysz (Sistars, Pinnawela).
Janusz Prusinowski Trio
Tegoroczni laureaci najważniejszej folkowej nagrody w Polsce – Folkowego Fonogramu Roku – za album Serce. To zespół, który kontynuuje tradycje wiejskiej muzyki z regionów Mazowsza, Lubelszczyzny i Radomskiego, a jednocześnie w improwizacji odnajduje nowy język, dzięki któremu polski Mazurek brzmi wręcz awangardowo. Zespół równie często można zobaczyć w Nowym Jorku u boku Michała Urbaniaka, co na małej imprezie z wiejską kapelą.
Vavamuffin
W Polsce nie ma zbyt wielu gwiazd sceny Reggae/Raga/Dancehall, dlatego każdej płyty chłopaków z Vavamuffin wypatruje się z utęsknieniem. Warszawska załoga albumy wydaje dosyć regularnie i co ważniejsze, Vavamuffin zawsze trzymają wysoki poziom produkcji o czym można było się przekonać w ubiegłym roku po premierze ich trzeciego studyjnego wydawnictwa – Mo’ Better Rootz.
- Young Talents Stage:
Futuristen
Zespół z Poznania. Wielkopolska stoi nowymi twarzami – w tym wypadku piątki chłopaków, którzy nie mają problemu z rozkręceniem wzmacniaczy i zagraniem w stylu Does It Offend You, Yeah?. Jeszcze bez płyty, ale z kilkoma utworami, na które warto zwrócić uwagę, np. Ciemna Strona Marsa.
Rebeka
Męsko-damski duet Rebeka łączy dźwięk zabawkowego Casio z brzmieniem poważnych syntezatorów, a czasem gitar. Zespołowi udało się zwrócić uwagę publiczności, zanim zdążyli wydać pierwszy singiel.
Cuba de Zoo
Dowód na to, że do świadomości słuchacza można przebić się bez kontraktu płytowego, promocji, a nawet managera. Wystarczył upór artysty i chwytliwy refren utworu Czarne Auto, który latem ubiegłego roku pojawił się w rozgłośniach radiowych. Od tego momentu wiele się zmieniło – Cuba de Zoo związał się z wytwórnią oraz wydał debiutancki album Rozkaz.
Woody Alien
Gdyby amerykańska formacja Lightning Bolt przestała istnieć, Woody Alien byliby idealnym następcą. Pierwsze kroki już poczynili – kilka tygodni temu zagrali na hiszpańskim festiwalu Primavera Sound i zostali bardzo ciepło przyjęci przez publiczność. Ten perkusyjno-basowy duet w swojej muzyce dochodzi do momentów w których jazz-core spotyka się z noisem.
New New
New New to elektroniczna estetyka i różnorodność akustycznych brzmień, stawiająca się w zdecydowanej opozycji do przewidywalnego popu. Z drugiej strony, zespół nie zamyka się na to, co w popie najbardziej wartościowe, a czemu New New nadaje nową jakość.
The Phantoms
Warszawscy The Phantoms łączą w swoim brzmieniu surową moc garażowego rokendrola, powab polskiego bigbitu i wstręt do prymitywnego popu. Będzie tak, jakby w Sali Kongresowej w ’67 zagrali nie The Rolling Stones, a Sex Pistols.
Bipolar Bears
Członkowie zespołu wywodzą się z kompletnie różnych nurtów, od jazzu po elektronikę. Dlatego przedstawiają się jako niedźwiedzie bipolarne, nieustannie podróżujące od jednego muzycznego bieguna do drugiego.
Tres B.
Chyba najbardziej międzynarodowy skład na polskiej scenie muzycznej. Trzy osoby w zespole, aż 5 narodowości i mnóstwo popu z wieloma alternatywnymi naleciałościami. Tres.B przyznany został Fryderyk w kategorii debiut roku za album The Other Hand.
Ailo In Head
Ailo in Head to zespół składający się z producenta muzycznego Michała Kusza i wokalistki Ilony Ailo Rudnik. Na ich wydanej w maju debiutanckiej płycie Wonderland współgrają neosoul, powerpop, electro i dub, na scenie ozdobione dodatkowo oryginalnymi kreacjami Ailo.
Adre’n’Alin
Za tym niecodziennym projektem stoi pianista, wokalista i kompozytor Igor Szulc. Na wydanym w tym roku albumie Cargo Szulcowi udało się połączyć aranżacje orkiestrowe z graną na żywo elektroniką, a brzmienie jego muzyki zostało określone jako melodia szeleszczącego jedwabiu.
Wilson Square
Nie prowadzimy statystyki, ilu członków danego zespołu ma dyplom szkoły muzycznej, ale akurat Wilson Square taką statystykę by zawyżali – 100%. Ghost Behind The Curtain to tytuł debiutu tej warszawskiej formacji i jednocześnie album, na którym w nawias wzięto dokonania rockowej sceny lat 70-tych.
Nerwowe Wakacje
Polish Rock, debiut projektu znanego z The Car Is On Fire Jacka Szabrańskiego i gitarzysty Michała Szturomskiego z Afro Kolektywu, w ambitny sposób gra z konwencją polskiego rocka, a przez krytyków już nazywany jest jednym z kamieni milowych rocka pierwszej dekady XXI w.
Revlovers
Revlovers został założony przez członków łódzkich zespołów: Vixo i Cutcat. Wkrótce do zespołu dołączyła Basia Szafarz i w takim składzie rozpoczęła się twórcza działalność we własnym studiu nagraniowym. Sesje zaowocowały internetowym wydawnictwem Heart The Universe, które niekiedy brzmi tak, jakby Bat For Lashes nagrała płytę z grupą Interpol.
Peter J. Birch
Naprawdę nazywa się Piotr Jan Brzeziński. Dotychczas dał raptem kilkanaście koncertów, ale już zdążył wystąpić u boku czołówki polskiej sceny niezależnej. Wydanie EP In my Island rozpoczęło nowy rozdział w karierze nastolatka, który w maju tego studia wszedł do studia, by zarejestrować dłuższy materiał.
Asi Mina
Asi Mina czyli Joanna Bronisławska to jedna z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych postaci polskiej alternatywy. Występowała w zespołach Mołr Drammaz oraz The Complainer. 1 lipca ukaże się jej solowa płyta, na której znajdą się jej kompozycje, zaaranżowane przez Piotra Steczka z AUKSO, do tekstów Lecha Janerki oraz kompozytorki. Muzyka Asi Miny jest pełna monumentalnych brzmień i energii. Zwłaszcza w wersji koncertowej.
Fonovel
Pod szyldem debiutantów Fonovel ukrywa się trzech weteranów łódzkiej sceny muzycznej. Ich płyta Good Vibe ukazała się w marcu tego roku, a zespół ma na swoim koncie m.in. występ na prestiżowych targach SXSW w Austin.
- Burn Beat Stage:
Mentalcut, Daniel Drumz, My Head Is Dubby, Harper, Club Collab, Spox, Junkie Punks, Last Robots, Mr.Lex & Novika, Eltron John, Envee, Bueno Bros, Catz ‘N Dogz
- Alter Stage:
Jazzpospolita
Czterech muzyków, osiem instrumentów i niezliczone źródła inspiracji dają efekt w postaci żywiołowego kwartetu, grającego muzykę z nienazwanej szuflady. Nu-Jazz? Post-Rock? Trip-jazz? Avant-Pop? Jazzpospolita z szacunkiem dla kanonu, ale i śmiałością w wykraczaniu poza gatunkowe wzorce, bezkompromisowo kieruje się w nieznane, łącząc i deformując to, co absorbuje jej członków. Kierunek: eklektyzm.