Tides From Nebula
Reprezentanci post metalu. Aura – debiutancki album tej warszawskiej grupy – zainteresował nie tylko polską, ale także zagraniczną publiczność. Na przełomie kwietnia i maja zespół rusza w dużą, europejską trasę koncertową. W czasie jej trwania w sklepach pojawi się drugie studyjne wydawnictwo Tides From Nebula zatytułowane Earthshine. Producentem płyty został Zbigniew Preisner.
Contemporary Noise Sextet
Kolejne po Something Like Elvis i Contemporary Noise Quintet muzyczne oblicze braci Kapsa. W składzie perkusja, pianino, saksofony, gitara, bas, trąbka przedstawią swoją wizję jazzu, muzyki filmowej i improwizacji. Ich najnowszy album Ghostwriter’s Joke to kolejny punkt na mapie współczesnego polskiego jazzu.
Lody
Lody stapiają w swojej muzyce miłość do blichtru muzyki dance z lat 90., infantylności rodem z gier Commodore 90′ i klasycznego popu, puszczając oko do łowiących w lot muzyczne cytaty fanów elektroniki.
Karbido
Ten wrocławski projekt na Alter Space pojawi się ze swoim najbardziej znanym spektaklem audio – Stolik. Przedstawienie – bo to chyba najodpowiedniejsze słowo – zostało zaprezentowane na wielu światowych imprezach o charakterze muzycznym i teatralnym, a ostatnio doczekało się także wersji DVD.
Igor Boxx
Igor Boxx to polski reprezentant w legendarnej londyńskiej wytwórni Ninja Tune. Wraz z Marcinem Cichym tworzy duet Skalpel, a wydane przez nich albumy Skalpel i Konfusion spotkały się z doskonałym przyjęciem zarówno w środowisku jazzowym, jak i wśród fanów ambitnej elektroniki. Aktualna przerwa w działalności Skalpela przyniosła pierwszą solową produkcję Igora. Jako Igor Boxx zaproponował koncept-album Breslau będący muzyczną historią wojennych losów Wrocławia.
Plazmatikon
Plazmatikon zajmuje wyjątkowe miejsce na polskiej scenie alternatywnej. Wykorzystuje w swojej muzyce instrumentarium powstałe w zamierzchłych czasach, gdy istniało jeszcze ZSRR. Bitmaszyny i syntezatory rodem z demoludów, zestawione z elektrycznymi dźwiękami basu i gitar dają razem niebezpieczną i wybuchową mieszankę. Muzyka kipi wściekłością punka i elektro, w kontrze równoważoną subtelnymi melodiami – tak jak na ostatniej płycie Klezmatikon – na której dali upust swoim klezmerskim fascynacjom.
Ballady i Romanse
Siostry Wrońskie, czyli Zuza i Basia (na co dzień w Pustkach), wydając w roku 2008 swój debiut zelektryzowały część alternatywnej publiczności. Nagrany w kuchni, z użyciem przedmiotów domowego użytku, album okazał się godnym nawiązaniem do dokonań innego siostrzanego duetu – CocoRosie. Po dwóch latach milczenia Ballady i Romanse powróciły przeciwieństwem debiutu. Wydana w marcu płyta Zapomnij to już profesjonalna produkcja i wiele godzin na lekcjach śpiewu, ale na szczęście ta sama świeżość i przejmujące teksty.
Baaba Kulka
Iron Maiden nie zobaczymy ale usłyszymy na Open’er Festival 2011. Jest to możliwe dzięki absolutnie szalonemu projektowi Gaby Kulki i muzyków zespołu Baaba, którzy oddają hołd swojej młodzieńczej fascynacji heavy metalem. Na albumie Baaba Kulka są maidenowskie klasyki – The Number Of The Beast czy Aces High podane w zupełnie nowej formie.
Grabek
Wojtek Grabek jest jednym z niewielu polskich multiinstrumentalistów, których muzyka trafiła do szerokiego obiegu. W 2009 roku zadebiutował mini albumem moon3some, ale dopiero kilka tygodni temu na rynku pojawiła się jego pierwsza długogrająca płyta zatytułowana 8. Muzyka Grabka to industrialne bity łączone z zapętlonymi dźwiękami skrzypiec – instrumentu, od którego Grabek zaczynał swoją edukację muzyczną.
Małe Instrumenty
Instrumenty niewielkich rozmiarów, dźwiękowe zabawki, kuriozalne wynalazki muzyczne i masa drobiazgów wydających dźwięki to instrumentarium, które obsłuży na festiwalu Open’er wrocławska grupa artystyczna Małe Instrumenty. Nieprzewidywalność i niepowtarzalność to cechy charakterystyczne zarówno ich koncertów, jak i albumów. Ostatni z nich Małe Instrumenty grają Chopina celebrował dwusetną rocznicę urodzin Chopina w sobie tylko właściwy sposób.
Niechęć
Jedna z najciekawszych grup na warszawskiej scenie improwizowanej. Zaczęli od wywołania awantury podczas zamknięcia legendarnego warszawskiego klubu Akwarium, kiedy to wdarli się na scenę, zachwycili publiczność i zniesmaczyli jazzmanów starej daty. Po tej akcji zniknęli na kilka lat, by powrócić w 2006 roku. Od tego momentu koncertują regularnie, ciężko pracując nad udanym połączeniem jazzu, alternatywy i psychodelii.
Snowman
Poznańscy fascynaci post-rocka i jazzu. Mieszanka obu tych gatunków stanowiła o artystycznym sukcesie ich debiutanckiej płyty – Lazy. Zgodnie z tytułem długie rockowe kompozycje są przeplatane jazzową improwizacją. Snowman to także autorzy muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Aktualnie pracują nad nowym albumem.
Karolina Cicha
Jej żywiołowość i charyzma sprawiają, że Karolina Cicha stała się jedną z najciekawszych debiutantek na scenie alternatywno-rockowej. Na swoim pierwszym autorskim albumie Do Ludożerców zinterpretowała najważniejsze wiersze Tadeusza Różewicza, a na wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego płycie Gajcy śpiewała wiersze tego wojennego poety.
Spięty
Hubert Spięty Dobaczewski zyskał rozgłos jako wokalista i gitarzysta Lao Che. W przerwie działalności macierzystego zespołu wydał solową płytę Antyszanty. Chociaż utwory, które się na niej znalazły, były zainspirowane muzyką wilków morskich, jednocześnie traktowały tę konwencję ironicznie. Ostatnio, Spięty dał się także poznać jako autor muzyki do spektaklu Być jak Kazimierz Deyna – ironicznego Polaków portretu własnego autorstwa Radosława Paczochy.
Wojtek Mazolewski Quintet
Człowiek z największym ADHD na polskiej scenie jazzowej. Jeszcze nie wystygła ostatnia płyta Pink Freud, a ich lider wydał już kolejny album pod szyldem Wojciech Mazolewski Quintet. Smells Like Tape Spirit nie tylko tytułem nawiązuje do legendarnego utworu Nirvany, ale także punkową energią bijącą z tych nagrań. Poszukujący nowych wyzwań w alternatywnym jazzie Mazolewski zdecydował się nagrać Smells Like Tape Spirit techniką jaką rejestrowano płyty w latach 50-tych i 60-tych.
FILMY, Kino w Alter Space:
- Generacja Open’era, reż. Nicolas Villegas Hernandez, Polska 2010, 26 min.
Film zrealizowany przez absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej. Portret wykonawców, którzy wychowani w podobnym klimacie muzycznym i słuchający tych samych wykonawców, mogą śmiało nazwać siebie Generacją Open’er. Swoimi przemyśleniami dzielą się m. in. zespoły Muchy, Łąki Łan, Paula i Karol, Popkultura.
- Future Short, program festiwalowy FS ONE czerwiec, lipiec
Future Shorts wystąpi na Open’erze z swoimi najnowszymi programami prezentowanymi w ramach FS ONE. Do podstawowego zestawu filmów krótkometrażowych z całego świata, klipów muzycznych i animacji zaprezentują także coś specjalnie dla festiwalowej publiczności.
- Wideokracja, reż. Erik Gandini, Szwecja 2009, 80 min.
Włoska telewizja w rękach Berlusconiego. Jak można wpływać na naród, który 80% swojej wiedzy o świecie czerpie z programów telewizyjnych?
- All Tomorrow’s Parties, reż. All Tomorrow’s People and Jonathan Caouette, UK 2009, 82 min.
Dokument powstały z materiałów kręconych przez uczestników niezwykłego festiwalu, jakim jest odbywający się od lat w Wielkiej Brytanii All Tomorrow’s Parties.
- Full Metal Village, reż. Sung-Hyung Cho, Niemcy 2006, 90 min.
Co roku, do małego niemieckiego miasteczka Wacken na trzydniowy festiwal zjeżdżają dziesiątki tysięcy fanów metalu. Jak w tym towarzystwie odnajdują się mieszkańcy tego małego miasteczka?
- Fight For Your Right Revisited, reż. Adam Yauch, USA 2011, 30 min.
Dalszy ciąg jednego z najbardziej znanych teledysków Beastie Boys – (You Gotta) Fight For Your Right (To Party!). Humor właściwy wyłącznie temu nowojorskiemu zespołowi.