Otrzymał Wielką Nagrodą Jury w Cannes. Zaproponowany nowatorski styl filmowania znalazł wielu naśladowców. Wspaniałą kreacje stworzyła tu Anna Magnani, nakreślając przejmujący portret przeciętnej włoskiej kobiety w okupowanym Rzymie, kobiety zdolnej do największych poświęceń w imię prawdziwej miłości.
W 1948 roku Rossellini zrealizował film Paisà (nominacja do Oscara za współscenariusz, Srebrna Taśma i National Board of Review za reżyserię) i Niemcy – rok zerowy (nagroda za scenariusz oraz Grand Prix MFF w Locarno), tworzące – wraz z arcydziełem z 1945 roku – neorealistyczną trylogię wojenną, uważaną za szczytowe osiągnięcie artystyczne reżysera.
W tym samym roku nakręcił dramat Miłość , który składał się z dwóch nowel autorstwa Jeana Cocteau i Federico Felliniego, w każdej w roli głównej Anna Magnani, która daje popis swoich możliwości interpretacyjnych. W drugiej części świętego Józefa zagrał sam Federico Fellini, Miłość otrzymała nagrodę dla Najlepszego Filmu Zagranicznego od koła krytyków nowojorskich.
Czas, gdy w życiu Rosselliniego pojawiła się Ingrid Bergman, zaowocował między innymi takimi filmami jak: Stromboli, Ziemia Boga (1950), nominacja do Złotego Lwa w Wenecji; Europa’51 (1951), nominacja do Złotego Lwa i nagroda na MFF w Wenecji; oraz Podróż do Włoch (1953). W 1953 roku nakręcił nowelowy film komediowy Jesteśmy kobietami z udziałem swoich aktorek – Anny Magnani, Ingrid Bergman i Alidy Valli, oddając hołd ich wielkiemu talentowi. Cykl wzbogaca specjalny pokaz odrestaurowanej wersji mało znanego w Polsce filmu Rosselliniego La Macchina Ammazzacattivi, który w nowej wersji miał swoja premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes.
Reżyser w pełni niekonwencjonalny, eksperymentował z nowymi formami i technikami. Jego filmy stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców europejskich. Andre Bazin, Francois Truffaut, Jean Luc Godard uznali go za ojca chrzestnego Nouvelle Vague. Scorsesee zainspirowany filmem Viaggio In Italia nakręcił Il Mio Viaggio In Italia, bracia Taviani pod wpływem filmu Paisa zaczęli realizować dokumenty. Jean-Marie Maurice Schérer, oglądając Stromboli, ziemia Boga Rosseliniego przyjął pseudonim Eric Rohmer i z filozofii nawrócił się na kino.
Retrospektywy
Retrospektywa Liliany Cavani – reżyserki i scenarzystki, która w sposób rewolucyjny podjęła w swoich filmach tematyką polityczną. Jej debiut Franciszek z Asyżu był wyrazem fascynacji Rosselinim. Na Dwóch Brzegach pokazane zostaną miedzy innymi takie filmy jak: Nocny Portier (Charlotte Rampling, Dirk Bogarde), Skóra (Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Burt Lancaster). Zaplanowano również retrospektywę Andrzeja Kondratiuka – jedynego reprezentanta neorealizmu w Polsce.
I Bóg stworzył aktora
Trzy lata temu Festiwal Dwa Brzegi zainicjował retrospektywny przegląd wybitnych kreacji wielkich aktorów. Do tej pory naszymi gośćmi byli już Janusz Gajos, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr. W tym roku zaprezentowana zostanie kolejna złożona osobowość – Zbigniew Zamachowski. Jest on jednym z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia. Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza (Pułkownik Kwiatkowski, Zawrócony, Sława i chwała), Krzysztofa Kieślowskiego (Dekalog 10, Trzy kolory: Biały) Andrzeja Wajdy, Jacka Borowskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego. Jest laureatem licznych nagród, zarówno polskich ( Wiktory’93 i ’96, Złota Kaczka’93, Nagroda Bardiniego’97) jak i zagranicznych.
Na Dwóch Brzegach osobiście zaprezentuje wybrane role filmowe i teatralne. Cyklowi towarzyszyć będą również spotkania z aktorem, jego przyjaciółmi i współpracownikami.
Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego
Lekcja kina to szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Artyści w bardzo osobisty sposób opowiadają o swojej fascynacji sztuką (nie tylko filmową), inspiracjach, mistrzach i mentorach, ale też o grzechach jakie popełnili na swojej drodze artystycznej. Ze spotkań wyłania się nie tylko portret twórcy, ale też bardzo ciekawa dyskusja na temat systemów wartości, światopoglądu, roli kultury i sztuki w życiu codziennym. W tym roku zaproszenie do cyklu przyjął m.in. Grzegorz Królikiewicz.
Jest duchem niespokojnym i niepokojącym polskiego kina, artystą samotnie błądzącym w poszukiwaniu tej jednej, jedynej prawdziwej ścieżki zarówno dla duszy jak i dla sztuki.
Maria Kornatowska (Film, 41/1986)
Grzegorz Królikiewicz – polski reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog; autor wielu książek i esejów z zakresu teorii kina. W latach 1976-78 kierował telewizyjną Redakcją Faktu. Później był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego Aneks. Od 1981 jest pracownikiem naukowym w PWSFTviT w Łodzi, w 1997 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Wykładał także na Filmoznawstwie na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie, oraz w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej.
Od 1969 roku zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych oraz pełnych przepychu i rozmachu widowisk teatru telewizji. Jako twórca filmów fabularnych zadebiutował w 1972 głośnym filmem Na wylot. Grzegorz Królikiewicz jest laureatem wielu nagród, począwszy od Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Lajkoników na Krakowskim Festiwalu Filmowym, poprzez festiwale w Mannheim, Karlovych Varach, Montecatini czy Panamie.
W programie Festiwalu mini przegląd filmów Grzegorza Królikiewicza: Zabicie ciotki, Fort13, Na wylot. Każdą projekcję poprzedzi osobisty komentarz autora oraz prezentacja wybranego filmu krótkometrażowego. Finałem, 4 sierpnia (czwartek) po pokazie Na wylot, będzie Lekcja kina – spowiedź twórcy, Grzegorza Królikiewicza.
Lekcja kina
Od 2009 roku Lekcje kina są rejestrowane, tworząc archiwum Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Gośćmi cyklu byli już: Bob Rafelson, Bruno Barreto, Sławomir Grünberg, Wojciech Marczewski, Andrzej Titkow, Jerzy Stuhr, Sławomir Idziak, Piotr Szulkin, Filip Bajon, Jan Hrebejk.
W tym roku Andrzej Fidyk i Grzegorz Królikiewicz opowiedzą o swojej fascynacji sztuką (nie tylko filmową), inspiracjach, mistrzach i mentorach, ale też o grzechach jakie popełnił na swojej drodze zawodowej.
Andrzej Fidyk zdradzi tajemnice kulis programu Czas na dokument, Miej oczy szeroko otwarte, i Oglądaj z Andrzejem Fidykiem. Przed Lekcją Kina odbędzie się pokaz Kiniarzy z Kalkuty. Dokument udowadnia, że film może zmieniać ludzkie życie na lepsze.
Kolejna niezwykła osobowość – gość Dwóch Brzegów – to Grzegorz Królikiewicz – wybitny autor, reżyser, scenarzysta i pedagog. Lekcji kina Grzegorza Królikiewicza będą towarzyszyć pokazy trzech etiud i trzech fabuł – to mini retrospektywa – 3xGrzegorz Królikiewicz.
Kino między wersami
Organizatorzy Dwóch Brzegów zwracają szczególną uwagę na związki literatury z kinem. W roku 2007, romans kina z literaturą można było obserwować na przykładzie pracy Jiri Menzla na prozie Hrabala. Podczas podróży do Włoch, bohaterem filmowo-literackim będzie Leonardo Sciascia. Ten poeta i prozaik sycylijski w wyjątkowy sposób portretuje współczesne Włoch.
1 komentarz
Warto zobaczyć ten festiwal.