Jego historie opowiadają o codzienności tego kraju, wplatając w prozaiczny kontekst filozoficzną analizę społeczno-polityczną. Jego książki sprawiają wrażenie gotowych scenariuszy filmowych, dlatego tak często były przenoszone na ekran.
Debacie na temat jego twórczości z udziałem polskich poetów i pisarzy towarzyszyć będzie przegląd filmów, które powstały w oparciu o prozę Leonardo Sciascia:
- Dzień Puszczyka reż. D. Damiani
- Każdemu co mu się należy (od mafii) reż. E. Petri
- Cadaveri Eccelenti reż. F. Rosi
Prześledzić będzie można również włoskie inspiracje w twórczości Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Adama Zagajewskiego.
Dział Programowy postanowił wprowadzić zmiany do regulaminu Konkursu. Tym razem, amatorzy i studenci staną w szranki z profesjonalistami i absolwentami szkół filmowych. Do konkursu zostaną zakwalifikowane filmy do 60 minut: fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy eksperymentalne wyprodukowane w 2010 lub 2011 roku. Starsze filmy tylko warunkowo będą mogły zostać dopuszczone, o ile ich pokaz na Festiwalu będzie pierwszą prezentacją w Polsce.
Udział w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych Dwóch Brzegów daje nie tylko okazję do zaistnienia na dużym ekranie, ale także do konfrontacji swoich pomysłów z najtrudniejszym i najbardziej wymagającym jurorem – czyli z publicznością. Nagrodę Główną oraz dwa wyróżnienia przyznaje Niezależne Jury.
W ubiegłych latach Niezależne Jury przyznało następujące nagrody:
Dwa Brzegi 2008
- Nagroda Główna – Jakub Stożek za Bez upadku
- Wyróżnienia – Agnieszka Smoczyńska za Aria Diva oraz Jakub Wroński za American Dream
Dwa Brzegi 2009
- Nagroda Główna – Bartek Cierlica za Grabarzy
- Wyróżnienia – Erika Janunger za Nieważkość oraz Balbina Bruszewska za Miasto Płynie
Dwa Brzegi 2010
- Nagroda Główna Kuba Czekaj za Ciemnego pokoju nie trzeba się bać
- Wyróżnienia: Ivo Krankowski za 8 historii (Które nie zmieniły świata) oraz Julia Kolberger za Jutro mnie tu nie będzie
Pozostałe krótkie formy filmowe będziemy prezentować w specjalnej sekcji Na Krótką Metę. Najkrótsze shorty pojawią się przed pełnymi metrażami w sekcjach Wielkie Kino na Małym Rynku, Kocham Kino i Muzyka. Moja Miłość.
Plebiscyt publiczności
Na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi najważniejszym i jedynym jurorem jest publiczność. To ona wybiera najlepszy film, oddając swoje głosy w Plebiscycie Publiczności, który towarzyszy Dwóm Brzegom od ich pierwszej edycji. Biorą w nim udział filmy z sekcji Świat pod Namiotem i Dokument oraz premierowe filmy pełnometrażowe z innych sekcji wyprodukowane w 2010 i 2011.
Widzowie oddają swoje głosy na specjalnych kuponach, oceniając filmy w skali od 1 do 5. Wyniki Plebiscytu Publiczności ogłaszane są w dniu zamykającym festiwal. Widzowie, biorący udział w Plebiscycie, mogą ubiegać się o uczestnictwo w praktykach podczas MFF w Wenecji, na które co roku zaprasza partner Festiwalu Dwa Brzegi. Warunkiem jest prawidłowe wypełnienie kuponu do głosowania i podanie danych kontaktowych na odwrocie. Losowanie zwycięzcy odbywa się podczas gali zamknięcia festiwalu.
Festiwal trwa od 30 lipca do 7 sierpnia 2011 roku.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą
1 komentarz
Warto zobaczyć ten festiwal.