Są tu dwie sale z pracami Magdaleny Abakanowicz i Władysława Hasiora. One mogą wzbudzać kontrowersje, bo elementy konstrukcyjne poddasza wchodzą niemal w dzieła sztuki.
Tak, liczymy na zwiedzających otwartych na zaskakujące rozwiązania, przygotowanych do tego poprzez zwiedzanie na przykład Centrum Pompidou i innych tego typu miejsc, w których elementy techniczne wprowadza się w przestrzeń ekspozycyjną. My oczywiście musieliśmy się do dostosować do architektury poddasza. Konstrukcja wież jest absolutnie nie do zmienienia. Ona wchodzi i tnie kubaturę wystawy, podobnie jak instalacja klimatyzacyjna, która świetlistym sufitem zakrywa nam kompozycje Abakanowicz i Hasiora. Myślę jednak, że te grupy obiektów są tak mocne i wyraziste, że otoczenie, elementy konstrukcyjne tych wież zupełnie nie przeszkadzają.
Jak będzie wyglądał system informacji? Co pojawi się oprócz typowych tabliczek z podpisami?
Staramy się zupełnie inaczej podejść do strefy narracji wystawy. Chcielibyśmy umożliwić zwiedzającym poznanie twórców, czyli umieszczamy nie tylko informację o poszczególnych dziełach, ale dość szeroko opisujemy życie i twórczość poszczegółnych artystów. Przy większości obiektów umieściliśmy ekrany, na których prezentujemy fotografie bądź króciutkie filmy z pracowni artystów.
Jakie filmy zobaczymy?
Na przykład dzięki uprzejmości Cricoteki mamy kilka fragmentów Umarłej klasy Kantora, Mamy nadzieję, że ten materiał będzie się zmieniał i rozwijał z biegiem czasu, ponieważ niemożliwe było zamkniecie całej tej strefy narracyjnej już teraz w dniu otwarcia. Liczymy, że to będzie żywa galeria. Na dziś mamy jakąś część materiału, ale będziemy to rozwijać.
Czy będą jakieś specjalne informacje dla dzieci?
Tak, dzieci są dla nas bardzo ważnymi gośćmi. Co ciekawe to jest grupa zwiedzających, która absolutnie nie boi się sztuki współczesnej, świetnie ją odbiera. Zależy nam, żeby na wystawę przychodziły całe rodziny i chcemy im to współne zwiedzanie ułatwić i uatrakcyjnić. Aby dzieci się nie nudziły podczas dość długiej wędrówki, przy wejściu dostaną przewodnik multimedialny z zadaniami do wykonania na galerii. Każde zadanie związane jest z kolejnym punktem wystawy, układa się w formie puzzli. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie dostarczymy na wystawę nagrody, czyli wydruk już ułożonej planszy z puzzli, którą można będzie sobie wziąć na pamiątkę.
Interesującą propozycją będzie zabawa w teatr rysowania. Na czym będzie ona polegała?
Jest to rzecz zainspirowana Teatrem rysowania Franciszka Starowieyskiego. Chcieliśmy, podobnie jak on, stworzyć żywy teatr u nas w galerii. Na monitorze dotykowym każdy ze zwiedzających może narysować własny rysunek. Ten akt tworzenia jest obserwowany przez przechodzących zwiedzających, ponieważ widok powstającego rysunku jest w czasie rzeczywistym wyświetlany na ścianie galerii. Skończony obraz można zapisać pod własnym imieniem i nazwiskiem, będzie on dostępny dla wszystkich w naszej galerii internetowej.
Będzie to chyba najnowocześniejsza galeria w Polsce, jeśli chodzi o osoby niewidome.
Po pierwsze mamy nagrane opisy audiodeskrypcyjne wybranych dzieł, które umożliwiają oglądanie osobom niewidzącym. Staramy się też wykonać reliefy wypukłe obrazów, które poprzez dotyk pozwolą poznać formę dzieła sztuki. W przypadku rzeźb tworzymy kopie, ale przeznaczyliśmy też jeden oryginał, który można będzie oglądać dotykiem. Mam nadzieję, że uda nam się po jakimś czasie powiększyć liczbę opisanych w pełni obiektów. Przy linii narracji wystawy mamy punkty dźwiękowe, które każdy uruchamia za pomocą autoguida i tam będzie można posłuchać autentycznych wywiadów z twórcami. Bardzo ważne jest to, że będziemy starali się umożliwić poruszanie się po galerii osobom niedowidzącym bez osoby towarzyszącej. Do tego ma nam służyć żółta linia, która będzie prowadziła bezpiecznie osoby niedowidzące przez galerię, tak by nie narazić ich na kolizję z konstrukcją więźby dachowej lub dziełem sztuki. Dzięki tym wszystkim ułatwienim nasza galeria będzie najlepiej w kraju przygotowana na wizytę osób niewidomych i niedowidzących.
Wszystkie udogodnienia dla zwiedzających, o których mowa w wywiadzie będą w pełni gotowe w ciągu dwóch miesięcy.
10 września 2011 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, podczas Europejskiego Kongresu Kultury, odbędzie się uroczyste otwarcie Galerii Sztuki Współczesnej Na Strychu.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Galeria Sztuki Współczesnej Na Strychu
Pl. Powstańców Warszawy 5
50-153 Wrocław