Bonaparte Circus Show
Bonaparte Circus Live gra w stu procentach zgodnie ze swoją nazwą – ich koncerty pełne są niespodzianek w rodzaju połykaczy ognia i roznegliżowanych tancerek, a widok dwumetrowego królika na scenie jest w ich przypadku czymś zupełnie normalnym. Łącząc ekstrawagancki klimat berlińskich klubów z lat dwudziestych zeszłego stulecia, pamiętany chociażby z legendarnego filmu kabaret, ze sceniczna wrażliwością, charakterystyczną dla zimno falowych zespołów pokroju The Residents, Tobias Judt, lider grupy Bonaparte, zdołał w idealny sposób zatrzeć wszelkie granice pomiędzy punkowym szaleństwem, doskonałym wyczuciem chwytliwych melodii, a mocno taneczną elektroniką, tworząc zjawisko z pogranicza muzyki i teatru, które nikogo nie pozostawia obojętnym.
Apparat Band Live
Apparat Band Live czyli Sacha Ringa w towarzystwie całej grupy wybitnych muzyków, dzięki którym, surowe dźwięki berlińskiego minimal techno nabierają wręcz piosenkowej lekkości i rockowego pazura. Szumy, trzaski i kliki wypełniające studyjne albumy otrzymują w tej wersji naprawdę potężną oprawę dźwiękową i wokalną, zamieniając się w coś, co śmiało można określić jednym z ciekawszych dokonań muzyki pop XXI wieku. Apparat podczas swojego występu zaprezentuje zgromadzonej publiczności materiał ze swojego nowego albumu Apparat Band Live.
Little Dragon
Niepozorna, drobna Yukimi Nagano, to główna siła napędowa, co najmniej dwóch zespołów uznawanych za jedne z najciekawszych składów na skandynawskiej scenie jazzowo elektronicznej. Po raz pierwszy mogliśmy ją usłyszeć, na cieszącej się olbrzymim uznaniem płycie grupy Koop – Waltz for Koop z 2003 roku, jednak to dopiero opublikowany w 2006 roku Koop Islands zwrócił uwagę słuchaczy na niesamowite możliwości i niespotykaną barwę głosu tej wokalistki.
Jej drugi zespół – Little Dragon – zadebiutował w 2007 r. momentalnie zwracając na siebie uwagę fanów tanecznego jazzu i delikatnej elektroniki. Sięgając po trip-hopowe rozwiązania, znane z klasycznych płyt Massive Attack czy Portishead. Little Dragon zaprezentował całkowicie świeże połączenie soulowych wokali, jazzowych improwizacji i tanecznych rytmów, co zaowocowało uznaniem ich debiutu za jedną z najważniejszych płyt roku, do czego przyczyniły się również niesamowite teledyski, idealnie podkreślające oniryczność i niecodzienność ich muzyki.
Drugi album Little Dragon, wydany w 2009 roku Machine Dreams, pokazał Nagano jako całkowicie ukształtowaną jazzową wokalistkę, odchodzącą odrobinę od prezentowanych we wcześniejszych nagraniach delikatnych melodii i ściszonych szeptów, poszukującą nowych form wyrazu w muzyce, która stała się nieco bardziej mroczna, wciąż jednak potrafi poderwać do tańca. Większy nacisk na wykorzystanie instrumentów elektronicznych i odważne sięganie po awangardowe rozwiązania, czerpiące z dokonań takich grup, jak Depeche Mode czy solowe nagrania Malcolma McLarena, przynoszą skojarzenia z inną wielką skandynawską gwiazdą – Fever Ray, jednak specyficzny wokal Nagano powoduje, że druga płyta Little Dragon jest równie optymistycznym albumem, co debiut.
Podczas ostatniego sierpniowego weekendu, na jednej ze scen szóstej edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, Little Dragon zaprezentuje materiał ze swojej trzeciej płyty Ritual Union.
Bodi Bill
Trójka wychowanków berlińskich szkół plastycznych, ukrywających się pod nazwą Bodi Bill. Opublikowana przez nich w tym roku trzecia płyta, zatytułowana po prostu WHAT?, to wypadkowa eklektycznych zainteresowań członków zespołu, którzy równie mocno jak post-rock, z którego wszyscy wywodzą swoje korzenie, pokochali berliński minimal i dubstepowe szaleństwa. Zaowocowało to jednym z najciekawszych brzmień na współczesnej scenie elektronicznej i kompozycjami, w których delikatne, popowe melodie, kojarzone raczej z brytyjskimi, gitarowymi kapelami, toną w tanecznych rytmach i dźwiękach generowanych na przykład przy pomocy kamieni.
Całość spina charakterystyczny, momentalnie zapadający w pamięć wokal Fabiana Fenka, oraz przywodzące na myśl najlepsze dokonania Kraftwerka wykorzystanie ścian syntezatorowych dźwięków. Artystyczne pochodzenie i silny związek ze sztukami wizualnymi, sprawiają, że koncerty Body Bill, to również wspaniałe widowisko, pełne niecodziennych dekoracji, kostiumów i scenografii, które w ich rodzimym Berlinie cieszą się prawdziwie kultowym statusem.
Jamie Woon
The BRIT School for Performing Arts & Technology mieszcząca się w Croydon, to jedno z tych miejsc, które w czasie ostatnich dwudziestu lat wywarło olbrzymi wpływ na współczesną muzykę pop. Uczelnia, sponsorowana między innymi przez The British Record Industry Trust, może się pochwalić naprawdę imponującą listą wychowanków, wśród których znalazły się takie gwiazdy, jak Amy Winehouse, Katie Melua czy Imogen Heap. Jeśli jednak poszukać wśród nich artysty, który wzbudził w ostatnim czasie największe zainteresowanie wśród odbiorców i krytyków na całym świecie, palmę pierwszeństwa trzeba przyznać Jamiemu Woonowi, kolejnej gwieździe tegorocznej edycji festiwalu Tauron Nowa Muzyka.
To właśnie występ tego 27 letniego wokalisty, obwołanego nową nadzieję brytyjskiego soulu, uświetni finał Festiwalu. Autor takich przebojów jak Lady Luck (z 2011) czy Wayfaring Stranger (nagrany wspólnie z Burialem), które przed czterema laty porwało publiczność na całym świecie, pojawi się w murach najstarszej budowli sakralnej stolicy Górnego Śląska, aby zaprezentować materiał z opublikowanego w tym roku debiutanckiego LP Mirrorwriting.