Dopełnieniem ich sukcesów było nagranie w kwietniu zeszłego roku debiutanckiej płyty, zatytułowanej po prostu Walls, która doczekała się najwyższych ocen w prasie muzycznej na całym świecie i znalazła się w wielu znaczących podsumowaniach na najlepszy album roku. Wydany chwilę później mini-album Hang Four potwierdził tylko niezwykła klasę tego duetu, a remixy tytułowego numeru w wykonaniu The Field czy Loose Fit, pozwoliły dotrzeć obu blogerom do zupełnie nowej publiczność.
Superpitcher
Kolejną gwiazdą, która pojawi się na tej scenie, będzie Sir Positive, znany dużo lepiej pod pseudonimem Superpitcher. Nazywany klasykiem techno-popu, od początku związany z legendarną niemiecką wytwórnią Kompakt, zasłynął przede wszystkim kompletnym brakiem zahamowań w łączeniu ze sobą tak nieprzystających wydawać by się mogło gatunków, jak glam-rock i techno. Mimo tego, że bardzo rzadko trafia do studia nagraniowego (w ciągu 11 letniej działalności wydał zaledwie dwie regularne płyty długogrające), spora część zarejestrowanych przez niego utworów wdarła się przebojem na radiowe i klubowe playlisty, a wykonywane przez niego covery Briana Eno czy Dntela doczekały się olbrzymich pochwał ze strony krytyki. Równie wielkim wzięciem cieszą się jego remiksy (przeróbka Don’t Save Us From Flames z repertuaru M83 w wykonaniu Superpitchera jest powszechnie uznawana za jeden z najlepszych przykładów remiksu w całych dziejach tej sztuki), a występy na żywo pomogły mu uzyskać status jednego z najważniejszych artystów pierwszej dekady nowego tysiąclecia.
Emika
Emika pochodzi z Czech, mieszka w Londynie, a swoją muzyczną karierę rozpoczęła w Berlinie. Muzyka od zawsze była jej pasją, ale pracując przez pewien okres w wytwórni płytowej dobrze przekonała się jak trudno przebić się nawet dobrym muzykom. Po raz pierwszy w roli wokalistki Emika pojawiła w 2009 roku się na EP’ce niemieckiej formacji My My pod tytułem Price Tag. Już rok później w 2010 wydała swoje dwa autorskie single Drop The Other i Double Edge w prestiżowej wytwórni Ninja Tune, tej samej w której kiedyś była na stażu. Oba intrygujące, nowatorskie, świeże i niesamowicie nastrojowe. Połączenie surowych industralnych kompozycji o niezwykle prostej i przejrzystej konstrukcji, która w połączeniu z uwodzącym i tajemniczym wokalem samej producentki nabiera głębi stają się skomplikowaną konstrukcją odkrywającą poszczególne poziomy przy każdym kolejnym przesłuchaniu.
Muzyka tworzona przez Emikę zawiera zarówno elementy tak popularnych obecnie gatunków jak dubstep i dub, jak i jasne odwołania do twórczości takich klasyków gatunku jak Lamb i Portishead. Emika pomimo niewielkiej na ten moment dyskografii dorobiła się już armii wiernych fanów również wśród sław muzyki elektronicznej. Jej dwa premierowe single remiksowali już Pinch, Scuba czy Germ, a crossovery jej muzyki stworzyli już Kryptic Minds, Daedelus.
Internet pęka już od coverów, gitarowych wersji i nieautoryzowanych remiksów jej singli dowodząc tego, że teksty pisane przez młodą artystkę stanowią o sile jej twórczości na równi z kompozycjami muzycznymi. Dołączmy do tego również genialne teledyski i mamy wybuchową mieszankę talentu, oryginalności i bezpretensjonalności. Sama o swojej muzyce mówi, że stara się tworzyć pop podbity mocnym brzmieniem, starając się zawsze pozostawać na granicy i pozostawić słuchaczowi wystarczająco dużo miejsca na własną interpretację.
Matias Aguayo
Po raz pierwszy w Polsce wystąpi chilijski DJ-a i producenta Matias Aguayo, jeden z najważniejszych reformatorów kolońskiej sceny muzycznej w ostatniej dekadzie. Twórczość tego artysty, zaliczana dość często do minimalu, bardzo często wymyka się tak łatwym kategoryzacjom, a jego koncerty to prawdziwe popisy, łaczące umiejętności DJ-skie z grą na wielu instrumentach i śpiewaniem, gdzie nie obowiązują żadne ograniczenia, a latynoskie rytmy przenikają się z industrialnym techno czy housem.
Mary Anne Hobbs
Jedna z festiwalowych scen została oddana w całkowite władanie jednej z największych propagatorek nowych brzmień, Mary-Anne Hobbs. To właśnie ona w ciągu kilkunastu ostatnich lat pomogła zaistnieć tak znaczącym postaciom, jak Amon Tobin, Autechre, czy Squarepusher, zapraszając ich do swojego programu Expermental Show, emitowanego przez radio BBC. Wcześniej, jako dziennikarka NME i współautorka audycji poświęconych muzyce gitarowej, wypromowała kilkanaście uznanych rockowych kapel, a jej ostatnim ważnym wkładem w propagowanie nowych brzmień było zaprezentowanie setu Dubstep Warz, który wywołał spore zainteresowanie artystami spod znaku grime i dubstepu. Dzięki niej szeroka publiczność dowiedziała się o istnieniu Buriala czy Kode9, a ciężka, basowa muzyka znalazła kolejne rzesze wyznawców.
Lorn
Na szóstą edycję festiwalu Tauron Nowa Muzyka Mary-Anne Hobbs przywiezie ze sobą kilku znaczących artystów, tworzących muzykę przekraczającą gatunkowe ograniczenia. Miłośników instrumentalnego hip-hopu najwyższej próby ucieszy zapewne informacja, że będzie 25 letni Marcos Ortega, znany lepiej jako Lorn. Jego mroczna, melancholijna muzyka, przywodząca na myśl skojarzenia z dźwiękami tworzonymi przez jedną z ubiegłorocznych gwiazd naszego festiwalu, Kinga Cannibala, momentalnie zwróciła uwagę wykonawców pokroju Flying Lotusa czy Nosaj Thinga, którzy włączyli ją do swoich setów. Zaowocowało to w krótkim czasie podpisaniem kontraktu z wytwórnią Brainfeeder i opublikowaniem doskonale przyjętego debiutanckiego albumu Nothing Else, gdzie wyśmienicie połączył dubstep z hip-hopem, tworząc wyśmienite, niepokojące kompozycje, w których da się odszukać inspiracje zarówno trip-hopem, jak i oldscholowym funkiem.
Jacek Sienkiewicz
Jacek Sienkiewicz to jeden z prekursorów polskiej sceny techno, obecny na niej od połowy lat 90., twórca cieszący się olbrzymim uznaniem w kraju, jak i za granicą. Swoje pierwsze płyty nagrywał w wytwórni należącej do prawdziwej legendy techno – Svena Vatha, a kolejne single i remixy ukazywały się w najbardziej znaczących europejskich labelach. Od lat podbija również festiwalową publiczność na całym świecie, grając na tak znaczących imprezach jak Nature One czy Transmediale, gdzie prezentuje porywającą i bardzo osobistą wariację na temat minimal techno. Podczas tego występu będziecie mogli usłyszeć na żywo materiał z najnowszej płyty Sienkiewicza – On The Road, która, jak twierdzą recenzenci zasłużyła na tytuł jednego z najbardziej dojrzałych i oryginalnych albumów techno w tym roku.
Tauron Nowa Muzyka
od 25 do 28 sierpnia 2011 roku
Katowice
- Galeria Szyb Wilson Katowice, ul. Oswobodzenia 1
- KWK Katowice/Muzeum Śląskie, ul. Kopalniana 6
- Kościół Parafii Ewangelicko Augsburskiej, ul. Warszawska 18
- Jazz Club Hipnoza, Plac Sejmu Śląskiego 2