Koń trojański na biegunach to monumentalna drewniana rzeźba dwugłowego konia, stworzona w oparciu o homerycki opis Konia Trojańskiego w Iliadzie, jest pracą bezpośrednio wskazującą na problem meksykańsko-amerykańskiego pogranicza. Drewnianego konia na kółkach umieszczono na wysepce na San Ysidro – zatłoczonym przejściu granicznym pomiędzy meksykańską Tijuaną a amerykańskim San Diego. Praca podejmuje problem inwazji i współzależności, zderzenia i przenikania się dwóch kultur. Jedna z głów konia skierowana jest na południe, w stronę Meksyku, druga na północ, w stronę Stanów Zjednoczonych. Przedstawienie Konia Trojańskiego jako istoty z dwoma głowami ma zadanie ukazać skomplikowane relacje pomiędzy dwoma krajami, w których nie jest do końca oczywiste, kto dokonuje inwazji na kogo.
Tablice Snellena to cykl prac prezentujących poruszające cytaty ludzi takich jak Buddha czy Desmond Tutu w formie tablic Snellena, używanych w badaniach okulistycznych. Napisy prezentowane na tablicach odnoszą się do problemów niesprawiedliwości, ucisku czy konfliktu. Forma tablicy okulistycznej wykorzystuje metaforę badania wzroku – mierząc naszą umiejętność widzenia problemów społeczno-politycznych podejmowanych w pracach. Tak jak tablice okulistyczne używane są do stawiania diagnozy dotyczącej ostrości naszego widzenia, tak tablice ERRE używane są, by diagnozować stan naszej świadomości i wrażliwości na cierpienie i zło, które nas otacza. 4 tablice przygotowane specjalnie po polsku pokazane zostaną na tegorocznym festiwalu Art Moves na wielkoformatowych powierzchniach.
Ken Lum ur. 1956 w Vancouver w Kanadzie. Mieszka i pracuje w Vancouver. Reprezentował Kanadę na Biennale w Sydney w 1995 roku, na Biennale w Sao Paulo w 1997 roku, Biennale w Szanghaju w 2000 roku i na wystawie Documenta XI w 2002 roku.
Ken Lum jest potomkiem kanadyjskich emigrantów z Chin, synem robotników wychowanym we wschodniej części Vancouver. Wiedząc, czym jest ciężkie życie i bieda będąca udziałem klasy pracującej, w swojej sztuce często opowiada historie zwykłych, ciężko pracujących ludzi.
Jego sztuka przeniknięta jest empatią i wrażliwością na ich los. Lum jest też zainteresowany poszukiwaniem własnej tożsamości i zaprasza swoich widzów, by wyruszyli z nim w tę podróż. Pragnie wstrząsnąć nimi, zasiać w nich niepewność i w ten sposób poszerzyć im horyzonty, a także umożliwić lepsze zrozumienie samych siebie.
W centrum prac Luma znajdują się zwykli ludzie. Artysta opowiada o ich codziennych, mało efektownych walkach i staraniach.
Ken Lum, zapytany dlaczego tworzy sztukę, odpowiedział:
Tworzę sztukę, ponieważ wierzyłem kiedyś, że jest to jedyna dziedzina, w której można naprawdę uciec od usystematyzowanego i w pełni zdefiniowanego świata, i chociaż w ostatnich latach zaczęły mnie opadać poważne wątpliwości na ten temat, to jednak nadal w to wierzę.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Na Bilbordach Art Moves
Od 16 września do 16 października 2011 r.
Toruń