Nie jest chyba zbiegiem okoliczności, że przekonanie o tym, iż niełatwe jest przełożenie języka sztuki na język werbalny, jest silne u kogoś, kto musiał poddać się wymagającemu treningowi, by najpierw długo patrzeć a dopiero potem ważyć się na opis. Ten czas poświęcony obrazowi, czy raczej zobaczeniu go, pozwala uświadomić sobie znaczenie i wagę słowa, które odbić ma to, co widać, tym bardziej zapewne, iż oba sposoby wypowiedzi – wizualny i werbalny – posługują się innymi narzędziami i rządzą innymi prawami.
Ambicją projektu nie jest jednak przekraczanie barier pomiędzy językiem sztuki i naszym językiem codziennym. Cel jest inny i podstawowy, chodzi bowiem o umożliwienie osobom niewidomym i słabo widzącym zapoznania się z niektórymi problemami i zjawiskami sztuk wizualnych. W szerszej perspektywie celem jest również zwrócenie uwagi na kontekst społeczny, wyczulenie na problemy ludzi niewidomych.
Edukacja
Specyficzny charakter tego projektu jest pretekstem do zaaranżowania przestrzeni dla widzów najmłodszych. Respektując ograniczenia części publiczności organizatorzy posłużą się sposobami, które wszystkim dzieciom sprawią radość z wizyty w muzeum. Zgodnie z twierdzeniem, że w młodym wieku nauka odbywa się przez zabawę, stworzone zostanie miejsca, w którym dzieci znajdą atrakcje na miarę swych potrzeb i możliwości a jednocześnie będą mogły zapoznać się z pewnymi zagadnieniami związanymi ze sztuką.
Istotną informacją dotyczącą projektu 5 zmysłów. Audiodeskrypcja jest to, iż wspólnym tematem wymienionych wydarzeń o charakterze edukacyjnym będzie audiodeskrypcja oraz alternatywne sposoby prezentowania zjawisk wizualnych, głównie obiektów muzealnych i dzieł sztuki.
Wszystkie z planowanych wydarzeń przeprowadzone zostaną z udziałem specjalistów. Podczas warsztatów udostępniane będą materiały niezbędne do uczestnictwa w zajęciach praktycznych oraz materiały naukowe.
Realizacja projektu zakłada również wydanie katalogu wystawy 5 zmysłów – Audiodeskrypcja., zawierającego opisy 25 dzieł, który wzbogacony będzie o wersję audio na płycie CD oraz szeregu publikacji naukowych.
Istotnym elementem stanie się również stworzenie strony internetowej poświęconej projektowi, adresowanej zwłaszcza do osób niewidomych i słabowidzących i dostosowanej dla nich technicznie. Strona zawierać będzie informacje dotyczące wydarzeń odbywających się w ramach projektu.
Przestrzeń
Przedsięwzięcie w całości realizowane w murach Muzeum Narodowego w Poznaniu jest dużym wyzwaniem logistycznym. W 2008 roku, czasie II edycji akcji Tutaj jest OK, jury złożone z przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących, Gazety Wyborczej, Portalu Informacyjnego Osób Niepełnosprawnych pion.pl oraz Radia Merkury, sprawdziło przystosowanie budynku oraz podejście personelu do osób niepełnosprawnych.
Muzeum Narodowe w Poznaniu otrzymało pozwolenia na używanie logo akcji Tutaj jest OK oraz tytuł Miejsca Przyjaznego Osobom Niepełnosprawnym. Przyznany tytuł nie zwalnia jednak z obowiązku , a dodatkowo motywuje do dodatkowych przygotowań i ulepszeń, dlatego w celu odpowiedniego przygotowania się do przedsięwzięcia dedykowanego osobom niewidomym przestrzeń muzealna, w której realizowana będzie wystawa oraz działania edukacyjne ulegnie rearanżacji w celu optymalnego udoskonalenia dla osób niewidomych.
Kurator projektu: Ewa Drążkowska
15 października – 25 listopada 2011 r.
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Karola Marcinkowskiego 9
Poznań