Tegoroczna, piąta edycja Łódź Design rozpocznie się 20 października i potrwa 10 dni. Oficjalnymi partnerami wydarzenia są m.in. Urząd Miasta Łodzi oraz Urząd Marszałkowski w Łodzi. Łódź Design Festival po raz kolejny otwiera przestrzeń do rozmów o designie, wymiany dobrych praktyk i spotkań. Jeśli chcecie poszukać inspiracji, poznać niezwykłe postaci i najnowsze trendy.
Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu – Change! ma podkreślać zmiany zachodzące w otaczającym nas świecie, a zatem i w myśleniu o projektowaniu. W szerszej perspektywie podkreśla również zmiany potrzeb społecznych, a co za tym idzie inne oczekiwania wobec projektu i projektantów. Designerzy stają przed nowymi wyzwaniami, aby produkowani mniej ale mądrzej, lokalnie zamiast globalnie, uniwersalnie zamiast podlegać trendom.
Właśnie tym zjawiskom poświęcono dwie wystawy Programu Głównego, tworzące centralny punkt festiwalu: Przekierowanie, przygotowaną przez Centrum Architektury z Warszawy oraz NeoFarm, której kuratorami są Boaz Cohen i Sayaka Yamamoto, izraelsko-japońska para działająca na co dzień w Eindhoven w Holandii. Ta pierwsza opowie nam o zmianach w architekturze. O tym, jak ta sztywna, monumentalna i przeznaczona po to, by trwać jak najdłużej, dziedzina projektowania wytrzymuje inicjatywy użytkowników? Na ile jest elastyczna i gotowa sprostać przeludnieniu, kryzysowi surowcowemu czy dewastacji środowiska? Na ile architektura jest podatna na eksperyment? Wystawa Przekierowanie nie poda gotowych recept ani odpowiedzi, lecz wskaże kierunki gdzie należy ich szukać. Pokaże, jak patrzeć i jak czytać, by zrozumieć istotę nieuniknionych zmian, z którymi architektura musi i będzie musiała się mierzyć coraz bardziej. Wystawa NeoFarm odnosi się do zmian w strukturze społecznej.
Mimo industrializacji i migracji znacznej części społeczeństwa do miast, pozostała w nas tęsknota do wiejskiego życia, rzemieślniczo wytwarzanych przedmiotów, naturalnych. Kuratorzy zamiast proponować sztucznie i nieszczerze naturalne przedmioty, bawią się tradycją, po trosze zaspokajając emocjonalne potrzeby, a po trosze przyjaźnie z nich pokpiwając. Zbliżają się do granicy kiczu, żartu, pastiszu, lecz w gruncie rzeczy ich propozycje są całkiem poważne. To propozycje nawiązania nowego kontaktu z naturą i prostym życiem. Na innych warunkach, przyjaznych dla obu stron.
Program dopełni ponad 40 wystaw towarzyszących, przegląd szkół projektowych,, wystawy specjalne koncentrujące się na wschodnim wzornictwie, projekcje filmowe, wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne i wiele innych wydarzeń, które składają się na tę niezwykłą imprezę.
Wystawy – Program Główny
NeoFarm
Wybieranie różnorodnych prac i zestawianie ich ze sobą ma w sobie coś z budowania własnego gospodarstwa – miejsca, które zaspokaja podstawowe potrzeby, ale także niektóre z naszych największych pragnień. Wybrane przedmioty często ożywają dzięki nawiązaniom do naszego życia i otoczenia oraz wkomponowaniu ich w odpowiedni kontekst.
Z biegiem czasu wielu projektantów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest poszukiwanie i wychodzenie poza granice czysto funkcjonalnego wymiaru ich dzieł i zwracanie uwagi również na elementy emocjonalne i osobiste, co często prowadzi do silnej więzi na linii obserwator – obiekt. Takie wartości, wraz z wymogami funkcjonalno-praktycznymi, są niejednokrotnie postrzegane jako niezbędny element dobrego designu, a często uzupełniają się nawzajem – funkcja budzi emocje i vice versa.
Chęć wyrażenia indywidualności w gwałtownie zmieniającym się otoczeniu popycha nas w stronę tego, co znajome, wywołane doznaniami wizualnymi, a także dotykiem, zapachem lub innym bodźcem czuciowym. Powiązanie takie może mieć źródło w naszej tęsknocie lub rodzić się w pamięci zbiorowej. W rezultacie mamy do czynienia z przyjaznym otoczeniem, które jest nam dobrze znane, a jednocześnie nowatorskie, ze środowiskiem z pozoru prostym, a jednak bardzo twórczym.
Artyści:
AZE design (Anna Kotowicz-Puszkarewicz , Artur Puszkarewicz) / Matylda Krzykowski / Max Lipsey / ArzuFiruz& Paul Huber / Christien Meindertsma / David Clarke / Floris Hovers / Front Design / Ika Kuenzel / Juliette Warmenhoven / mischer’traxler / Timo Sarpaneva / Roman &Erwan Bouroullec / Yanes Wühl / Benjamin Hubert / Paul Loebach / 5.5 Designers / Lladró / Hans J. Wegner / Sebastian Wrong & Richard Woods / Big Game / Marcel Wanders
Kuratorzy: BCXSY (Boaz Cohen &Sayaka Yamamoto)
Przekierowanie. O zmianie w architekturze
Architektura jest w kryzysie.
Skończyła się epoka systemów organizujących całokształt życia człowieka i niosących w dziedzinie architektury gotowe recepty na poprawę bytu, jak maszyny do mieszkania czy całościowo zaplanowane miasta. Lawinowy przyrost ludności powoduje zwiększenie produkcji architektonicznej na niespotykaną dotąd skalę. Budownictwo podlega coraz szybszemu technologicznemu liftingowi. Tempo zmian pogłębia dezorientację. Niezmienną cechą architektury wciąż pozostaje sztywność i odporność na przekształcenia. To stawia pod znakiem zapytania przyszłą użyteczność powstających budynków i osiedli ludzkich, zwłaszcza w kontekście nowych problemów współczesnych społeczeństw, jak przeludnienie, nadciągający globalny kryzys surowcowy, pogłębianie się różnic społecznych czy zanieczyszczenie środowiska.
Czy współczesna architektura ma pomysł na siebie? Spontanicznie, często oddolnie, pączkują nowe idee, które być może wskażą kierunki zmian. Przekierowania dokonują się tu i teraz: testom poddawane są pomysły na ekologiczne życie, eksperymentalne modele edukacji i pracy, prototypowe systemy kalkulacji danych takie, jak dataizm czy nowe formy partycypacji społecznej w projektowaniu miast. Nie wiadomo dokąd te zjawiska nas doprowadzą. Warto jednak przyjrzeć się im jako próbom zaradzenia kryzysowi. Zamiast gotowych odpowiedzi, zaprezentowano wiele podpowiedzi.
Kierunki: Miejskie rolnictwo / Eko-estetyka / Dataizm / Nowa praca, nowa edukacja / Kultura współuczestnictwa
Kuratorzy: Centrum Architektury