Wystawy Specjalne – Wschód
Doświadczenia minionych edycji festiwalu uświadomiły nam, że otwierając się szeroko na światowe trendy, często nie zdajemy sobie sprawy, co dzieje się w naszym najbliższym sąsiedztwie. Nasi międzynarodowi goście przyjeżdżają do Łodzi, chcąc zobaczyć projekty i poznać nazwiska projektantów z tej części Europy. Z tych względów organizatorzy postanowili w ramach programu Wystaw Specjalnych zaprezentować design wschodni. Chcąc być mostem łączącym Wschód i Zachód.
Rzeźbiąc w świetle, czeskie lampy stołowe 1950-1990
Wystawa czeskich lamp stołowych to nie tylko pasjonująca podróż śladami czeskiego wzornictwa. To także niezwykle ciekawa historia naszych południowych sąsiadów pokazana przez pryzmat doświadczenia projektantów oświetlenia. Kilkanaście lamp stołowych z lat 1950–1990 pokazuje ścisłe zależności świata twórczego ze światem polityki tego terenu Europy. Kuratorzy z grupy OKOLO przeprowadzają widza przez czasy realizmu socjalistycznego, czeskiego historyzmu i modernizmu.
Kurator: Adam Štěch, OKOLO
Ruchoma wyspa – Kitchen Budapest
Kitchen Budapest (KIBU) to ruchoma wyspa, na której spotkać można młodych naukowców (architekta, programistę, artystę, designera), pracujących nad projektami kulturalnymi opartymi o nowe technologie. Na ruchomej wyspie prowadzone są różne projekty eksperymentalne i badawcze, począwszy od instalacji interaktywnych, poprzez projekty typu zrób to sam, designerskie, badania autoetnograficzne, aż po aplikacje na telefony komórkowe. Celem KIBU jest dzielenie się wiedzą oraz umiejętnościami z uniwersytetami, szkołami, grupami kreatywnymi oraz firmami z Węgier i innych krajów.
New media lab: Kitchen Budapest
…i obudziłem się w Europie
To pierwsza prezentacja ukraińskiego designu w Europie. Harmonijny, pozbawiony ideologicznych ograniczeń, wielogłos typowy dla ukraińskiej postmoderny: buntu, prowokacji i ekscentryzmu. Tzw. nowa fala bawi się funkcją, miesza hierarchie, prowokuje pytania. Projekt stanowi zapis śladów i miejsc, w których kumulują się emocje wolnego, posttransformacyjnego pokolenia. To zapis drogi, która biegnie przez Europę. Bez granic, szlabanów i wiz. Projekt nie definiuje charakteru ukraińskiego designu, ale stanowi próbę pokazania dzieła w toku, zmiany. Także tej na mentalnej mapie Europy.
Artyści:
Tereza Barabash / Roman Shpelyk / Roman Zubaryev / Oleksandr Shestakovych / Mukomelov Studio / Kateryna Sokolova / Igor Pinigin / Alexander Kozynets / Grycja Erde / Andrey Bondarenko / Nataliya Aulova / Oksana Schmygol / Valeriy Kuznetsov & Kateryna Kuznetsova
Kurator: Ksenia Kaniewska
Przeminęło z wiatrem
Wejdź do wietrznego ogrodu, w którym Czarne Wiśnie, Kostki Cukru i Skromne Myśli bez pamięci zakochują się w przyrodzie. Nika Zupanc przedstawi w nim swoje prace, skromne i samodzielne, reprezentujące nowy sposób rozumienia designu – poprzez symbole i emocje.
Artysta: Nika Zupanc
Wystawy Towarzyszące
Nieodłącznym elementem festiwalu Łódź Design są wystawy towarzyszące, dla których swoją przestrzeń otwierają liczne galerie, muzea, kluby, instytucje kultury i inne niezwykłe miejsca w mieście. Dzięki zaangażowaniu i współpracy partnerów festiwalu Łódź ponownie stanie się polską stolicą designu.
Wystawy towarzyszące w Centrum Festiwalowym, Targowa 35
must have
must have to plebiscyt, w którym grupa ekspertów, składająca się z przedstawicieli mediów i ważnych ośrodków designu w Polsce i za granicą, wskazała najciekawsze, zasługujące na uwagę projekty rodzimego designu, odzwierciedlające aktualne trendy polskiego wzornictwa. Wśród laureatów must have znalazły się duże i znane przedsiębiorstwa, a także małe rodzinno-przyjacielskie inicjatywy z dziedziny meblarstwa, dekoracji wnętrz, oświetlenia, opakowań i zabawek. W każdym przypadku o wyborze decydowały innowacyjność, funkcjonalność, ergonomia, jakość wykonania oraz uroda projektu. Spośród 150 nominowanych przedmiotów wyłoniono 44 produkty, które rekomendowano jako przykłady mądrej i świadomej strategii inwestowania w design. Cieszy nas, że nadszedł moment, kiedy nie są to przykłady odosobnione. Organizatorzy wierzą, że w kolejnych latach będą dokonywać kolejnych selekcji spośród rosnącej liczby dobrych przedmiotów.
To zestawienie, które prezentowane jest jako must have – po prostu musisz je mieć.