Bawialnię Edukacyjną – przez dziesięć dni festiwalu otwarta będzie specjalnie przygotowana Bawialnia, gdzie rodzice będą mogli spokojnie zostawić dziecko pod fachową opieką. Bawialnia wyposażona będzie w zabawki związane z wiedzą o designie, zaprojektowane przez najlepszych polskich i światowych projektantów. Edukacyjne zabawki naprawdę rozwijają dziecięcą wyobraźnię, kreatywność i umiejętności!
Warsztaty – mają na celu rozwinięcie u dzieci poczucia wyobraźni przestrzennej, przybliżenie zasad organizacji przestrzeni i funkcjonowania miasta, a przede wszystkim rozwinięcie możliwości twórczych najmłodszych uczestników. Dzieci uwielbiają takie kreatywne zabawy.
Spacery po wystawach Centrum Festiwalowego z wyjątkowym przewodnikiem, który w przystępny sposób przełoży język sztuki na język dzieci – Ewą Solarz – autorką pierwszej polskiej książki o designie dla dzieci D.E.S.I.G.N., dziennikarką i współzałożycielką internetowego poradnika wnętrzarskiego domplusdom.pl. Dzieci i rodzice będą mogli spacerować po trzech wystawach: Dziecinada, MustHave, czyli najlepsze polskie wdrożone do produkcji projekty z ostatnich 3 lat i NeoFarm, czyli światowy design z dużą dawką poczucia humoru.
Filmy
Podczas 5. edycji Festiwalu zaprezentowane zostaną filmy poświęcone designowi. Pokazane zostaną niezwykłe filmy Gary’ego Hustwita (Helvetica, Objectified) oraz Dizajnerki i Poużywajmy sobie. Historię polskiego designu.
Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa, film dokumentalny, 52’
22.10, godz. 12.30; 30.10, godz. 16.30, Muzeum Kinematografii, Pl. Zwycięstwa 1
Produkcja: Polska, 2011 (Domo.tv – CANAL+ Cyfrowy, koprodukcja: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, współpraca: Muzeum Narodowe w Warszawie). Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Olimpia Świderska.
Film dokumentalny w reżyserii Małgorzaty Olimpii Świderskiej daje unikalną możliwość poznania przedmiotów różnego formatu, które stały się symbolami swoich czasów. Zostały stworzone przez polskich projektantów od początku XX w. po czasy współczesne. Poznajemy nazwiska, które w innych okolicznościach geopolitycznych miałyby szansę zaistnieć na równi z wielkimi światowego designu. Bohaterami filmu są rozpoznawalne przez wszystkich meble, znane z domowych zbiorów przedmioty z ceramiki, porcelany i szkła, charakterystyczne tkaniny, małe bibeloty, ale też samochody i lokomotywy. Pamięć o przedmiotach użytkowych dnia codziennego sprzed kilkudziesięciu lat jest równie ważna, jak osiągnięcia artystyczne związane ze sztuką czystą. Z tego filmu dowiesz się, kto zaprojektował dzbanek, który stoi w kredensie twojej babci!
Helvetica, film dokumentalny, 80’
21.10, godz. 17.00; 23.10, godz. 15.00,28.10, godz. 17.00, Muzeum Kinematografii, Pl. Zwycięstwa 1
Reżyseria: Gary Hustwit
Helvetica to niezależny film długometrażowy na temat typografii, grafiki oraz globalnej kultury wizualnej. Film przedstawia niezwykle intensywny rozwój jednego rodzaju czcionki (w 2007 roku czcionka ta obchodziła 50. urodziny) w kontekście szerszej dyskusji na temat tego, jak krój czcionki wpływa na nasze życie. Film prowadzi nas do wielkich miast i zamieszkujących je czcionek; przedstawia dyskusje z uznanymi projektantami na temat ich prac, procesu tworzenia, a także wyborów i estetyki stojących za takim, a nie innym, wyborem czcionki. Helvetica skłania do ponownego przyjrzenia się tysiącom słów, które codziennie widzimy.
Dizajnerki, film dokumentalny, 52 ’
22.10, godz. 11.00; 30.10, godz. 15.00, Muzeum Kinematografii, Pl. Zwycięstwa 1
Produkcja: Polska, 2009 (CANAL+ Cyfrowy Sp. z o.o.). Reżyseria: Jacek Dużyński
Obraz Jacka Dużyńskiego został zainspirowany pomysłem, na którym Gian Luca Amadei oparł książkę Discovering Women in Polish Design: Interviews&Conversations, będącą częścią projektu POLSKA!YEAR organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Dokument nakreśla aktualną sytuację polskiego designu. Powodem jego powstania jest wyjątkowa w porównaniu z resztą świata liczba kobiet w Polsce zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem. Nie jest to jednak feministyczny manifest, a raczej refleksja nad tym fenomenem i pytanie o szczególną rolę pań w polskim designie. Twórcy dokumentu zaprosili do rozmów projektantki z poważnym dorobkiem twórczym, ale również te, które dopiero zaczynają karierę. Widzowie mają okazję zobaczyć obiekty, które przyniosły rozgłos ich autorkom. W filmie nie zabrakło również wypowiedzi krytyczek, teoretyczek i popularyzatorek polskiego designu, będących niekwestionowanymi autorytetami w tej dziedzinie.
Objectified, film dokumentalny, 75 ’
21.10, godz. 18.30; 23.10, godz. 16.30, 28.10, godz. 18.30, Muzeum Kinematografii, Pl. Zwycięstwa 1
Reżyseria: Gary Hustwit
Objectified to długometrażowy film dokumentalny, dotyczący skomplikowanych związków między wyprodukowanymi przedmiotami oraz, co za tym idzie, ludźmi, którzy je projektują. Jest to spojrzenie na twórczy proces, prowadzący do powstania takich rzeczy, jak szczoteczka do zębów czy elektroniczne gadżety. To obraz projektantów, którzy wciąż na nowo analizują, oceniają i tworzą nasze prefabrykowane środowisko. Chodzi tu o wyrażanie siebie, tożsamość, konsumpcjonizm i równowagę. Fabularyzacja materiału dokumentalnego oraz przemyślane rozmowy przybliżają przebieg procesu tworzenia u niektórych z najbardziej wpływowych projektantów produktu oraz pokazują, jak przedmioty ich autorstwa wpływają na nasze życie. Czego możemy dowiedzieć się o tym, kim jesteśmy, kim chcemy być, patrząc na przedmioty, którymi się otaczamy?