Spotkanie będzie okazją do dyskusji na temat listopadowego programu rezydencji artystycznych. Zaproszone artystki przedstawią swoje projekty zrealizowane podczas pobytu w Poznaniu oraz opowiedzą o swojej dotychczasowej działalności.
Sinéad Bhreathnach-Cashell i Hannah Champion to dwie brytyjskie artystki, które odwiedzą Poznań już w listopadzie. Ich miesięczny pobyt w mieście zainauguruje Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych zmierzający do rozszerzenia i zintensyfikowania współpracy poznańskich artystów, kuratorów, edukatorów oraz menadżerów kultury z profesjonalistami spoza Polski.
Celem wspomnianej inicjatywy jest umożliwienie międzynarodowym artystom zapoznania się z polską praktyką artystyczną, edukacyjną i naukową, i vice versa a tym samym stworzenie płaszczyzny do wymiany doświadczeń, a co za tym idzie przyczynienie się do powstania wielu interdyscyplinarnych i innowacyjnych projektów.
Zaproszona do udziału w projekcie Sinéad Bhreathnach-Cashell pochodzi z Irlandii Północnej, jednak jej artystyczne działania nie ograniczają się tylko do tego miejsca. Tworzyła między innymi w Kanadzie, Islandii, Chile, Urugwaju czy Chinach, a teraz będzie także w Poznaniu.
W swoich pracach artystka zwraca uwagę na doświadczanie codziennej przestrzeni, szczególnie zaś przestrzeni miejskiej. Angażując w artystyczne działania mieszkańców miast, w których tworzy pokazuje jak poprzez zabawę można własnoręcznie przekształcać zastaną rzeczywistość oraz jak niekompletne jest nasze powszednie spojrzenie na otaczającą przestrzeń.
Rezydencja w Poznaniu będzie dla artystki okazją do skonfrontowania polskich obrazów kobiecości/kobiet ze schematami zakorzenionymi w kulturze brytyjskiej i szkockiej, przy czym jednocześnie na poziomie współczesnym i historycznym. Pytanie o status kobiety w polskiej kulturze i społeczeństwie pojawiać będzie się w różnych kontekstach w czasie całego pobytu, między innymi w trakcie warsztatów zaplanowanych dla Poznanianek organizowanych w przestrzeni Muzeum Narodowego czy warsztatach plakatowych tym razem przeznaczonych także dla dzieci i ich rodziców.
Wystawa wieńcząca artystyczne poszukiwania prezentować będzie dokumentację video- fotograficzną, a ponadto artystka będzie na bieżąco komentować swoją pracę artystyczno – badawczą na blogu dostępnym pod adresem www.m-pra.org.
Organizatorzy zapraszają studentów historii sztuki, kulturoznawstwa i innych kierunków związanych ze sztuką, a także wszystkich chętnych.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Nastawnia i MPRA UK.
Współpraca: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Galeria Miejska Arsenał, School of Form, Galeria ON, ON Open Studio, Galeria Raczej, Galeria Stereo, Concordia Design, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Stowarzyszenie No Women No Art, IKEA.
Patronat medialny: Arteon, Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS, Radio Merkury, Czas Kultury, Fragile, Polski Portal Kultury O.pl, Portal MiejskaLornetka.pl
Honorowy patronat nad projektem objął Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu, dr Gottfried Zeitz.
O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wydarzeniem.
Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych
Poznań