Basia Bańda (1980) tworzy obrazy i akwarele, które są często rodzajem kolaży z przytwierdzoną do nich włóczką, materiałami, haftem. Wykonuje fotografie, obiekty i instalacje. Artystka ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2006), w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Jej prace charakteryzuje fascynacja zmysłowością łącząca zachwyt nad cielesnością z lękiem i nieufnością wobec niej. Artystka nawiązuje do kobiecej seksualności poprzez naiwną stylistykę, w której świat bajki miesza się z horrorem.
Szczególnie wyraźnie motywy te zawarte są w pracach takich jak Sio potwory (2005); czy tych z cyklu Sinobrody; (2006). Niekiedy kształtom czy zaznaczonym plamą barwną wizerunkom ludzi, zwierząt, części ciała towarzyszą chuligańskie napisy, jakie zazwyczaj można znaleźć na murach zaniedbanych kamienic i klatkach schodowych – jak w pracach piss-siki czy deviation-zboczenie (2006). Formy jej prac, są często rozmyte, niedokończone, jakby tonące, dają poczucie utraty stabilności i niemożliwości wyartykułowania własnego doświadczenia. Odwoływanie się do pełnego potworów świata dziecięcej wyobraźni to temat stale kontynuowany w dotychczasowej twórczości Bańdy. Niedawno powstały cykl obrazów z zaprezentowanych w tym roku w BWA w Olsztynie na wystawie Bajka o takim, co wyruszył w świat, żeby nauczyć się bać utrzymany jest w lekko halucynacyjnym, niepokojącym nastroju. Zwierzęta i natura jawią się tu jako zagrażająca, dziwna przestrzeń, której najmniej zdefiniowanym elementem jest postać ludzka (Calineczka; Szczury; 2010). Basia Bańda mieszka i pracuje w Zielonej Górze.
Maurycy Gomulicki (1969) artysta, projektant, fotograf, kolekcjoner, antropolog kultury popularnej, autor instalacji przestrzennych i krótkich form filmowych. Hedonista konsekwentnie propagujący Kulturę Rozkoszy. Sztuki Piękne studiował w Warszawie, Barcelonie, Mediolanie i Meksyku. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą. Konsultant i współautor projektu ABCDF – słownik wizualny Meksyku Miasta (2000-2002). W znacznej mierze odpowiedzialny za wizerunek graficzny i architektoniczny sieci Sex Shopów Erotika (Meksyk 2005) , z którą współpracuje do chwili obecnej. Szerokiej publiczności dał się poznać dzięki swemu przewrotnemu, multidyscyplinarnemu projektowi Pink Not Dead! (2006). Autor trzech albumów fotograficznych Fúnebre (wspólnie z Jeronimo Hagermanem, Editorial Diamantina, 2006), W-wa (Fundacja Bęc Zmiana, 2007) i Minimal Fetish (LeTo, 2010).
W wielu ze swoich projektów podejmuje dialog z erotyką i pornografią – w tym wypadku warto wymienić choćby zrealizowany w warszawskiej Zachęcie, ogromny mural Fertilty Pop (2008) czy serię kolaży pod wspólnym tytułem Pussy Mandala (2008-9). Jego ostatnie realizacje na dużą skalę to między innymi Eco Fever (Museo Experimental El Eco, Mexico DF, 2008) Pink Bridge (San Diego Children’s Museum, 2008), Perła (DTP Wigry, 2009) Color Cube (Renoma, Wrocław 2010) oraz Obelisk (BWA Arsenał, Poznań 2010) Od października 2009 jego Światłotrysk oblewa neonowym różem Kępę Potocką w Warszawie. Jest twórcą bardzo aktywnym – jego tegoroczne projekty to Bibliophilia (MOCAK, Kraków, 2011) Kwiat Paproci (Arsenał, Białystok), Sanktuarium (Królikarnia, Warszawa), Diamonds Are Forever (Arsenał, Poznań) i Spektrum- romantyczny postwandalizm (Cité Administrative, Bruksela). Gomulicki związany jest z warszawską galerią LeTo. Mieszka i pracuje na przemian w Polsce i Meksyku.
kuratorka: Magdalena Linkowska
Otwarcie wystawy 18 listopada 2011 (piątek)
Galeria Labirynt
ul. Grodzka 5a
Lublin