V Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy rozpocznie się 16 grudnia o godzinie 18.00 w Elektrowni otwarciem wystawy Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Adama Rzepeckiego oraz pokazem wideo z performensu Zygmunta Piotrowskiego. Kolejnego dnia w tym samym miejscu w godzinach od 10.00 do 13.00 odbędzie się seminarium poświęcone kondycji sztuki w Polsce w okresie bezpośrednio po wprowadzeniu stanu wojennego do połowy lat 80.
Wśród prelegentów znajdą się zarówno świadkowie i uczestnicy tamtych wydarzeń jak i przedstawiciele młodszego pokolenia historyków sztuki. Pozostałe elementy programu tegorocznego festiwalu będą realizowane w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. O godzinie 14.00 zostanie otwarta wystawa Zbigniewa Libery i Roberty Rumasa, natomiast o 14.30 wystawa Śnieżynka duetu Kijewski-Kocur. Festiwal zakończy się o godzinie 15.00 performensem Justyny Górowskiej.
W 2007 roku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu. Jego założeniem jest prezentacja nowych tendencji w sztukach wizualnych, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak: fotografia, film, instalacja, multimedia.
Jerzy Busza (1947–1997) był teoretykiem i krytykiem sztuki związanym ze środowiskiem twórców awangardowych. W latach 70. współpracował z redakcją Kultury i redakcjami najważniejszych czasopism poświęconych fotografii (Fotografia, Foto). W latach 80. w założonym przez siebie biuletynie Obscura poświęconym sztuce fotografii, pisał teksty z pogranicza sztuki i filozofii. Swoje rozważania umieścił również w kilku książkach: Wobec fotografii, Wobec fotografów, Wobec odbiorców fotografii. W Radomiu mieszkał przez ostatnie 13 lat swojego życia.
Program:
16 grudnia (piątek)
Radom, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
godz. 18.00
wernisaż wystawy Michała Kokota, Andrzeja Różyckiego, Adama Rzepeckiego
wideo performance:
Zygmunt PioTrowski, SHUN, Galeria Wschodnia, Łódź, 1988
Noah Warsaw, 2011, Sokołowsko, 2011
Zygmunt PioTroski, Stalker, Orońsko, 1989
17 grudnia (sobota)
Radom, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
10.00-13.00 – seminarium
Po 13 grudnia 1989. Nowe zjawiska w sztuce polskiej lat 80.
Orońsko, Centrum Rzeźby Polskiej
Muzeum Rzeźby Współczesnej
Galeria Monumentalna
14.00 – Zbigniew Libera, Robert Rumas, Planescape (otwarcie wystawy)
Planescape to opowieść o chimeryczności sztuki Marka Kijewskiego, która naznaczona była nieoczekiwanymi zmianami miejsc. Traktuje o opuszczeniu, utratach znajomości, zwątpieniach i żalach, wreszcie o zmianach kierunków. Jego postawę życiową opisuje w kategoriach swoiście pojętej bifurkacji.
Galeria Kameralna
14.30 – Marek Kijewski, Kocur, Śnieżynka (otwarcie wystawy)
Po czterech latach od śmierci Marka Kijewskiego udało się odnaleźć i odtworzyć ostatnią pracę duetu Kijewski&Kocur inspirowaną twórczością grupy Rammstein. Będzie to pierwsza publiczna prezentacja tej rzeźby.
15.00 – Justyna Górowska, Bez tytułu (performance)
Laureatka nagrody przyznanej przez MCSWE Elektrownia i CRP w Orońsku za najciekawszy projekt artystyczny wybrany przez kuratora festiwalu spośród 25 uczestników 6. Triennale Młodych.
O.pl Polski Portal Kultury objął to wydarzenie patronatem medialnym.
V Festiwal Sztuki im. Jerzego Buszy Random in Radom
16-17 grudnia 2011 r.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Domagalskiego 5
Radom