Bogumiła Omieczyńska – Kustosz Kolekcji Ekslibrisu:
Większość prezentowanych na wystawie ekslibrisów wykonana jest w tradycyjnych technikach graficznych, takich jak akwaforta, akwatinta, sucha igła, drzeworyt, linoryt i litografia. Podziw wzbudza jak zawsze mistrzowski warsztat, różnorodność stylów i rozwiązań kompozycyjnych, bogactwo tematów i treści posługujących się niebanalną symboliką i metaforą, często przesyconych wątkami literackimi i wyrafinowaną poetyką.
Obok nestorów i mistrzów czarno-białej sztuki, grafików o ukształtowanej osobowości artystycznej i znaczącym dorobku twórczym są prezentowane prace artystów młodszego pokolenia, poszukujących w obrębie tej dziedziny sztuki nowych środków formalnych, zaskakujących świeżością pomysłów w zakresie stylu i warsztatu. Podsumowując tegoroczne zmagania konkursowe można śmiało powiedzieć, że po raz kolejny wystawa może pretendować do miana reprezentatywnego pokazu dzieł światowego ekslibrisu, dokumentującego najciekawsze zjawiska artystyczne, jakie dokonały się w tej dziedzinie sztuki w okresie minionych lat.
Paweł Ignaczak – fragmenty tekstu z katalogu:
Gościom Biennale pewnie trudno uwierzyć, ale chyba nieubłaganie kultura książki papierowej na naszych oczach przechodzi do historii. (…) Nowe technologie wpłynęły na samą formę książki. Wielu ludzi chętnie sięga po audiobooki czy też różnego rodzaju elektroniczne wersje książek. Rozwój przenośnych urządzeń elektronicznych będzie przyspieszał tę zmianę. (…) W obliczu tej sytuacji imprezy promujące kulturę druku, takie jak Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego, są szczególnie cenne. (…)
W rzeczywistości, w której człowiek atakowany jest zewsząd przez krzykliwe a powierzchowne obrazy, ekslibris ma szansę przywracać sens znakom obrazowym. Jako dzieło związane z książką, niemal z definicji niesie ze sobą wielorakie znaczenia. (…) Ważnym atutem dzisiejszego ekslibrisu jest różnorodność inspiracji. (…) I właśnie ta różnorodność (…) każe z optymizmem patrzeć na przyszłość księgoznaku i książki drukowanej. Skoro do rywalizacji z nestorami światowego ekslibrisu stają odważnie, bez kompleksów młodzi twórcy (…) z bardzo ciekawymi propozycjami, to znaczy, że i młode pokolenie wiąże z nim swoje rozpoczynające się dopiero kariery artystyczne.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog z tekstem Pawła Ignaczaka oraz plakat autorstwa Wiktora Sadowskiego – do nabycia podczas trwania wystawy w Wozowni.
Wojciech Jakubowski – komisarz honorowy XXIII MBEW
Bogumiła Omieczyńska – kuratorka XXIII MBEW
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Św. Ducha 6
Toruń
Muzeum Zamkowe
ul. Starościńska 1
Malbork