Wystawa Wojciecha Gilewicza, Pracownia, to innowacyjne połączenie galeryjnej prezentacji sztuki najnowszej z nowoczesnymi technikami edukacyjnymi. Projekt realizowany w krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki stanowi rozwinięty i rozbudowany wariant wystawy Wyprzedaż prezentowanej w BWA Awangarda we Wrocławiu, w kwietniu i maju 2011 roku.
Inspiracja wrocławskim projektem jest związana z procesualną formułą wystawy bazującą na ciągłej zmianie w przestrzeni ekspozycyjnej. W ramach projektu w Krakowie prezentowane są prace malarskie (m.in.: LTZSP, 2009-2011), projekcje wideo (m.in.: In Practice, 2009; Bat Yam, 2009; Iwano-Frankiwsk, 2007) oraz obrazy powstające w czasie trwania ekspozycji. Stała obecność artysty w przestrzeni wystawy umożliwia bezpośredni kontakt widza z twórcą, a przez to aktywnie włącza uczestników w działanie o twórczym charakterze, pogłębia ich percepcję oraz zmusza do refleksji nad artystyczną współczesnością.
Rozbudowany program edukacyjny towarzyszący wystawie zachęca zwiedzających do przebywania w przestrzeni galeryjnej oraz stawia szereg pytań związanych z interpretacją sztuki najnowszej, które odnoszą się przede wszystkim do roli malarstwa we współczesnym świecie. W czasie trwania wystawy planowana jest organizacja warsztatów dla dzieci i młodzieży z udziałem artysty, specjalne spotkanie z artystą w przestrzeni galeryjnej (adresowane do starszej młodzieży i studentów) oraz seria druków o charakterze edukacyjnym. Wystawie towarzyszy polsko-angielski katalog oraz film zrealizowany przez pleple.tv.
Wojciech Gilewicz – Sale/Wyprzedaż from pleple.tv on Vimeo.
Wojciech Gilewicz – urodzony w 1974 roku w Biłgoraju. Mieszka i pracuje w Warszawie i w Nowym Jorku. Jest malarzem, fotografem, autorem instalacji i filmów wideo. W swoich pracach, które sytuują się zazwyczaj na styku wszystkich tych dyscyplin, Gilewicz podejmuje problematykę zacierania się granic pomiędzy rzeczywistością a jej przedstawieniem w sztuce. Za motyw przewodni twórczości Wojciecha Gilewicza uznać można chęć pokazania, jak względny i zmienny jest nasz odbiór otaczającego świata oraz jak płynne mogą być granice między rzeczywistością a jej odbiciem w sztuce. Twórczość Gilewicza prowokuje do refleksji nad mechanizmami rządzącymi naszą percepcją i nad kulturowymi uwarunkowaniami naszego widzenia.
Program Edukacyjny towarzyszący wystawie:
12.01.2012 (czwartek)
Sto pytań do… START!
Zadaj pytanie artyście!
14.01.2012 (sobota), godz. 12.00
Beata Nowacka-Kardzis, Karolina Vyšata // Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
21.01.2012 (sobota), godz. 11.00, w ramach MKBS
Warsztat artysty
Warsztaty z Wojciechem Gilewiczem – malarzem, fotografem, autorem instalacji i filmów wideo.
28.01.2012 (sobota), w ramach DO BUNKRA!
godz. 11.00
Wojciech Gilewicz // Otwarta pracownia
Wspólne malowanie!
godz. 18.00
Piotr Stasiowski // Wyprzedaż
Spotkanie z kuratorem wystawy Wojciecha Gilewicza zatytułowanej Wyprzedaż, która odbyła się w BWA Awangarda we Wrocławiu w kwietniu i maju 2011 roku
13.02.2012 (poniedziałek), godz. 18.00
Gdzie jest malarz?
Dyskusja poświęcona kondycji współczesnego malarstwa.
Zaproszeni goście: prof. Anna Markowska, Dorota Monkiewicz, Piotr Stasiowski, Grzegorz Sztwiertnia. Prowadzenie: Aneta Rostkowska.
25.02.2012 (sobota), godz. 12.00
Sto pytań do… FINISZ!
Finał akcji.
Wernisaż: 12 stycznia 2012, godz. 18.00
Wystawa otwarta w dniach: 13 stycznia – 26 lutego 2012 r.
Kuratorka: Beata Nowacka-Kardzis
Współpraca: Karolina Vyšata
Konsultacja: Piotr Stasiowski
Bunkier Sztuki
Plac Szczepański 3a
Kraków