Anna Zaradny – artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, instrumentalistka, kuratorka. Twórczość Anny Zaradny realizuje się w sztuce dźwiękowej i wizualnej. Jako kompozytorka i instrumentalistka porusza się w szerokim spektrum od akustycznej muzyki improwizowanej, o minimalistycznym współczesnym idiomie, do złożonej strukturalnie i kompozycyjnie całkowicie elektronicznej, eksperymentalnej formy. Prace o charakterze wizualnym Zaradny tworzy głównie w formie instalacji, obiektu, fotografii i wideo. Artystka posługuje się w nich środkami abstrakcji, mikroobiektami dźwiękowymi i architektonicznymi, światłem i przestrzenią. Prace te cechuje wieloznaczność koncepcji i relacji pomiędzy ideami a medium formy.
Roman Dziadkiewicz – artysta interdyscyplinarny i multisensualny. Absolwent Wydziału Malarstwa i studiów doktoranckich na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Działania Romana Dziadkiewicza oscylują pomiędzy trzema wymiarami: wizualnym, językowym i performatywnym. Jego artystyczna aktywność ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje sztukę, dociekania społeczne i kuratorskie, tradycje badawcze, długoterminowe badania, organizację warsztatów i tworzenie instalacji w oparciu o archiwa. Realizował swoje prace jako autor instalacji, performer, aktywista, kurator podczas indywidualnych i grupowych wystaw w Polsce, Europie i USA. Dziadkiewicz interesuje się procesem splatania sztuki i procesów twórczych w politycznym i kulturalnym kontekście, testowaniem alternatywnych form uczestnictwa, dezintegracją/zanikiem dzieła sztuki oraz przywracaniem i redefiniowaniem historycznych wielokulturowych tradycji. Interesuje się uwikłaniem osób i sytuacji w konteksty kulturowe, społeczne i polityczne. W ostatnich latach opracowuje przede wszystkim długoterminowe studia artystyczno-badawcze.
Marek Glinkowski jest artystą interdyscyplinarnym. Tworzy obiekty i instalacje, ingerując w zastaną rzeczywistość. Zajmuje się głównie analizą dyskursu związanego z instytucjonalnymi ramami sztuki, muzealnym kontekstem funkcjonowania dzieła sztuki i związanych z tym historycznych uwarunkowań. Jego twórczość podejmuje dialog z tradycją. Bada źródła i sens dzieła sztuki, a co za tym idzie kultury oraz własnej w niej obecności i ważności. Obecnie pracuje jako asystent w pracowni wklęsłodruku u prof. Piotra Szurka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W latach 2000-2003 kurator ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki PRECEDENS. Od 2004 roku kurator Galerii Aula na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.
Paweł Luchowski jest rzeźbiarzem, malarzem, projektantem oraz aranżerem wnętrz. Studiował we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach rzeźbiarskich prof. Leona Podsiadłego i prof. Alojzego Gryta. W swoich pracach i działaniach posługuje się żartem, groteską, absurdem, efektem zaskoczenia. Do konstrukcji prac wykorzystuje często przedmioty codziennego użytku. Podejmuje grę z widzem poprzez interwencyjny charakter działań opartych na ingerencji w zastaną przestrzeń, sytuację. Podważa zastane schematy, systemy znaczeń, wartości. Zgodnie z jego filozofią prawdziwa sztuka może się zdarzyć zawsze i wszędzie.
Jarosław Potoczny – malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Posługuje się własnym, unikatowym językiem formalnym wykraczającym poza obszar klasycznego warsztatu malarskiego. Jego obrazy to osobliwe kolaże – obiekty. Do ich powstania używa niespodziewanych i nietypowych materiałów, takich jak gumowe rurki, kable, silikon, fakturowe tkaniny syntetyczne. W swoje płótna montuje oprócz przedmiotów również neony, elementy świecące i elektryczne, łącząc malarską strukturę obrazu z industrialną/maszynową sztucznością.
Paweł Wocial – rzeźbiarz, autor instalacji, obiektów, scenografii, filmów oraz akcji w przestrzeniach publicznych. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 2002-2007 współzałożyciel i członek grupy MISIETUPODOBA, odpowiedzialnej za szereg akcji w przestrzeni miejskiej. W swoich pracach stwarza sytuację otwartą, zastawiając semantyczną pułapkę na widza. Celem tego działania jest wywołanie emocji i wrażeń, które prowadzą do zmiany punktów widzenia. Analizując wielowymiarowe zjawiska społeczne, stara się zwrócić uwagę na rzeczy, których nie byliśmy świadomi wcześniej.
Tomasz Koszewnik studiował antropologię kultury na Uniwersytecie Warszawskim (2007-2010), aktualnie – Intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz wizytująco – w Pracowni Działań Przestrzennych prof. Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tropi ślady codziennej rzeczywistości, które ujawniają przed nim niezwykłość przypadkowych zdarzeń. Realizacje i działania artystyczne podejmuje w obszarze subtelnych działań performatywnych, form obiektowych, audio, fotografii i wideo.
Źródłem inspiracji artystycznych twórców związanych z fluxusem była tradycja ruchów awangardowych (DADA, konstruktywizm, futuryzm, bauhaus) oraz twórczość Johna Cage’a (1912-1992) amerykańskiego kompozytora i pedagoga propagującego idee nieokreśloności, nieintencjonalności i przydatności dźwięków niemuzycznych w kompozycji. Największy rozkwit działalności fluxusu przypadł na lata 60. i 70. XX wieku i choć później stopniowo stracił na sile, przetrwał do dnia dzisiejszego. Wśród najbardziej aktywnych uczestników ruchu znaleźli się m.in: John Cage, Nam June Paik, Wolf Vostel, Benjamin Patterson, Takako Saito, Robert Watts, Emmett Williams, Alison Knowles, Dick Higgins, Yoko Ono, Joseph Beuys, Dieter Roth, Robert Filliou, Ben Vautier, Daniel Spoerri, Joe Jones, Al Hansen, Takako Saito, George Brecht, Milan Knížák.
Program edukacyjny
1 kwietnia, niedziela
- godz. 13.15 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Happy Birthday Panie Fluxus!, Hol Kolumnowy
- godz. 16.00 Sylwia Leśnik / warsztat artystyczny dla dzieci, młodzieży i dorosłych Związek /, przestrzenie I piętra
- godz. 18.00 Grupa ETC /Katarzyna Kucharska, Antoni Michnik / wykład performatywny Historia fluxusu, przestrzenie I piętra
12 kwietnia, czwartek
- godz. 18.00 Wykład Macieja Szymaniaka Na orbicie DADA, Hol Balkonowy
- godz. 19.00 Sylwia Leśnik / warsztat artystyczny dla młodzieży i dorosłych Portret DADA, przestrzenie I piętra
14 kwietnia, sobota
- godz. 12.00 Studium błota – performans Romana Dziadkiewicza w ramach wystawy Happy birthday Panie Fluxus1
Happy Birthday Panie Fluxus!
Kurator wystawy: Wojciech Luchowski
Wystawę można oglądać od 17 marca do 18 kwietnia
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu