ZENIAL (PL)
Łukasz Szałankiewicz a.k.a. ZENIAL, artysta mieszkający w Poznaniu, sound designer, historyk, kurator muzyki elektronicznej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Brał udział w międzynarodowych festiwalach w Austrii, Rosji, Bułgarii, Niemczech, Holandii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Francji, Chinach, Węgrzech, Białorusi, Rumunii, Litwie, Izraelu, Kazachstanie, Peru, Brazylii, Argentynie, Urugwaju, Kolumbii, Meksyku, Ekwadorze, Luksemburgu, Chorwacji i USA. Występował w Polsce podczas Festiwali: Audio Art, Unsound, Wro, a także w Galerii Kordegarda (Warszawa), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), Galerii Arsenał (Białystok), Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (Gdańsk) i wielu innych miejscach. W swojej pracy skupia się zarówno na muzycznych poszukiwaniach, jak i audiowizualnych występach oraz interaktywnych instalacjach. Wydał albumy jako ZENIAL oraz PALSECAM, wraz z Maciejem Szymczukiem jest twórcą projektu AABZU. Razem z Markiem Chołoniewskim udziela się w projekcie Dizzy Kinetics. Łukasz Szałankiewicz jest również współzałożycielem Audiotong Label, platformy muzyki eksperymentalnej oraz sztuki dźwięku, która działa w Krakowie od 2005 roku.
HATI (PL)
Grupa muzyczna bazująca na brzmieniu instrumentów akustycznych – etnicznych i obiektów z recyklingu, łącząca w sobie eksploracje na polu muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej. Muzycy HATI – Rafał Iwański i Rafał Kołacki – zagrali kilkaset koncertów w Polsce, USA, Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i na Litwie. Pojawili się na wielu festiwalach, m.in.: Unsound Festival New York, Equinox Festival w Londynie, Fanø Free Folk Festival w Danii, Linien Festival w Getyndze, Wrocław Industrial Festival, Festiwal w Krajobrazie w Inowłodzu, Open’er Festival. Grupa nagrała szereg płyt, także we współpracy z innymi polskimi i zagranicznymi muzykami. Muzycy HATI współpracowali koncertowo i studyjnie z wieloma wyśmienitymi artystami dźwięku i obrazu takimi jak Z’EV (m.in. podwójny album nagrany podczas trasy koncertowej w maju 2011 – Z’EV & HATI Heart of a Wolf), grupa PAS z Nowego Jorku (album PAS/HATI present P.H.A.S.T.I. – The Stages of Sleep: A Metaphor for Toruń), PURE (wspólny projekt i płyta sygnowane jako PRSZR), Sławomir Ciesielski (ex Republika – wspólna płyta będzie wydana w 2012 r.), John Zorn, Robert Curgenven, Steve Buchanan & Heike Fiedler, Raymond Salvatore Harmon i wieloma innymi.
Najnowszy premierowy materiał HATI został skomponowany w trzyosobowym składzie, tym razem we współpracy z toruńskim muzykiem Robertem Darowskim – grającym na didgeridoo. R. Iwański i R. Kołacki są pomysłodawcami i współorganizatorami CoCArt Music Festival w CSW Znaki Czasu w Toruniu. Obaj artyści udzielają się w autorskich projektach. R. Kołacki w Tonopolis (2010) – na który składa się płyta cd i strona internetowa, prezentujące prace dźwiękowe z nurtu field recordings oraz w projekcie muzyczno-literackim Orient Potockiego. Dźwiękopis (2011). R. Iwański pod nazwą X-NAVI:ET tworzy muzykę elektroakustyczną grając koncerty solo oraz z innymi artystami dźwięku i obrazu; nagrywa płyty – m.in. split album ELECTRIC URANUS & X-NAVI:ET Voices of the Cosmos (2011) oraz album na płycie winylowej pt. Soundtracks for the Dying Moments (2012).
O trzeciej edycji festiwalu (2011) pisano m.in.:
CoCArt skupia się na trudnych formach muzyki eksperymentalnej i dla mnie był pozytywnym zaskoczeniem, nie tylko ze względu na liczbę publiczności – ale przede wszystkim ze względu na jej wiek. Sporo młodych ludzi!!!. To dla mnie zaskoczenie. Być może nie wszyscy byli tu dla muzyki i nie wszyscy byli nią zainteresowani do końca. Ale od czegoś trzeba zacząć, a trzeba przyznać, że spędzenie całego wieczoru przy muzyce awangardowej nie jest prostym zadaniem./…/ Dzięki HATI za umożliwienie…
Henryk Palczewski, Informator Ars 2, Nr 52, Lipiec 2011
Co słychać w świecie muzyki elektronicznej i elektroakustycznej? Na jakie nowe doznania możemy liczyć ze strony twórców ambientu i postindustrialu? Jakie nowe zjawiska rodzą się na pograniczu muzyki ’do słuchania” i sound artu? Po odpowiedzi na takie pytania warto zanurkować do garażu pod toruńskim CSW, które wraz z zespołem HATI zaprasza na CoCArt Music Festival, jedyną taką imprezę w naszej części Europy.
Jędrzej Słodkowski, Gazeta Wyborcza, 18.03.2011
IV CoCArt Music Festival
31 marca, godz. 18.00, Pokój z kuchnią
31 marca, godz. 23.59, Chilloutroom Klub Tantra
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń