Zorka Wollny – urodziła się w 1980 roku i jest artystką sztuk wizualnych. Oprócz serii onirycznych filmów, ma w swoim dorobku cykl performance’ów choreograficznych realizowanych dla instytucji muzealnych oraz koncertów (zazwyczaj we współpracy z Anną Szwajgier). Ukończyła wydział malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie broni pracy doktorskiej. Jest asystentką w Akademii Sztuki w Szczecinie. Współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami artystycznymi zajmującymi się sztuką współczesną: Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Sztuki Wyspa oraz Zamkiem Ujazdowskim. W 2007 roku reprezentowała Polskę na wystawie twórców europejskich w Brukseli. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury, jest również laureatką Nagrody im. Eugeniusza Gepperta za osiągnięcia malarskie. W 2009 roku została nominowana do nagrody Fundacji Deutsche Banku dla najlepszego młodego artysty, a w 2010 roku magazyn sztuki Arteon przyznał jej tytuł Artystki Roku.
Daniel Rumiancew – urodzony w 1970 roku w Stalowej Woli. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i fotografię na ASP w Poznaniu. Zajmuje się wideo, fotografią i sztuką performance.
Konstantinas Bogdanas Jr. – urodzony w 1962 roku, w latach 1979-1985 studiował sztuki piękne w Państwowym Instytucie Sztuki (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie). Wystawia swoje prace od 1986 roku. Obecnie mieszka w Wilnie, gdzie pracuje, a także wykłada na Akademii Sztuk Pięknych.
Bogdanas jest konceptualistą i w swoich pracach łączy różne media (obiekty, instalacje, performance, fotografie) z których najważniejszym jest jednak medium języka. Wykorzystuje krótkie teksty, frazy, słowa i umieszcza je w pewnych kontekstach (np. wyświetlając je na budynku). Tematycznie nawiązuje głównie do kwestii tożsamości.
Artysta kwestionuje abstrakcyjne pojęcia, takie jak sztuka, naród i percepcja, a także rozumienie samego siebie. To co nadaje moc jego pracom, to swoisty kontrast między krótkimi wypowiedziami (maksymalnie jedno lub dwa zdania), a ich treścią, zapadającą w pamięć, będącą <em>solą w oku</em>. Wpływając na intelekt odbiorcy artysta stawia fundamentalne pytania, wzbudzając tym samym głębokie emocje. Kluczowymi w twórczości Bogdanasa są zderzenia słów takie jak (nie)przypadkowy, (nie)adekwatny, (nie)konieczny, (nie)przydatny, (nie)zrozumienie, (nie)zdolność. Najważniejsze są kategorie sztuczności i wrażliwości, które mogą być przypisane zarówno środowisku, zbiorowości, jak i jednostce. Artysta przekazuje ważne dla niego treści za pomocą negacji i poprzez utrwalanie absurdalnych sytuacji. Obecny jest również w jego pracach element humoru, ale zawsze podszyty wątpliwościami. Bogdanas nie mówi niczego wprost, jego prace to niegotowe stwierdzenia, artysta stawia jedynie pytania.
Jury Konkursu:
Krystyna Potocka-Suwalska – absolwentka Wydziału Filozoficzno – Historycznego na Uniwersytecie Łódzkim. Pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Biurze Badań i Dokumentacji Zabytków oraz w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Łodzi. W 1991 roku w oparciu o autorski program założyła Galerię Manhattan w Łodzi, której kuratorką jest do dziś. Interesuje ją sztuka, która dotyka tego, co aktualne, sztuka żywa, która zachowała zdolność do wyrażania tego, co nas dotyczy, obchodzi i inspiruje, a także problematyka tożsamości miasta. Prowadzona przez nią Galeria Manhattan realizuje ideę miejsca żywego i otwartego, przyjaznego sztuce i twórcom, otwartego na współpracę z osobami z różnych dziedzin twórczości artystycznej, które wnoszą ciekawe inicjatywy i idee.
Ryszard W. Kluszczyński– profesor dr hab. nauk humanistycznych. Na Uniwersytecie Łódzkim kieruje Katedrą Mediów i Kultury Audiowizualnej a w niej Zakładem Mediów Elektronicznych. Profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2003 roku wykłada także w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 2001-2006 profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się problematyką sztuki nowych mediów, teorią sztuki, sztuką alternatywną (awangardą), jak również zagadnieniami cyberkultury oraz społeczeństwa informacyjnego i sieciowego. Uprawia też krytykę artystyczną. W latach 1990-2001 kurator filmu, wideo i sztuk multimedialnych w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, autor wielu międzynarodowych wystaw i projektów artystycznych. W roku 2010 kurator Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej <em>Mediations</em> w Poznaniu. Od 2011 roku dyrektor artystyczny międzynarodowego projektu Art&Science Meeting w CSW-Łaźnia, Gdańsk. Jest także członkiem Inter-Society for Electronic Art, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), Komitetu Nauk o Kulturze Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.
Małgorzata Ludwisiak – Wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, krytyk sztuki, kurator. Doktor nauk humanistycznych – ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, studiowała filozofię. Była dyrektorem Łódź Biennale 2006 – drugiej edycji Międzynarodowego Biennale Sztuki – oraz twórcą i dyrektorem Łódź Design 2007 – pierwszego festiwalu designu i architektury w Polsce. Kuratorka programu sztuk wizualnych i wystawy C.D.N. w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur 2008. W latach 2004-2006 pracowała jako recenzent i dziennikarz w dziale kultury Gazety Wyborczej Łódź, a wcześniej – m.in. w redakcji City Magazine. Wykładała historię sztuki i upowszechnienie kultury w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2007-2010). Publikuje teksty krytyczne m.in. w Obiegu, Arteonie, Kresach.
Festiwal Sztuki Wideo Punkty Widzenia
od 13 do 15 kwietnia
Galeria Manhattan
ul. Wigury 15
Łódź