SIMCHA to jeden z trzech największych festiwali poświęconych kulturze żydowskiej w Polsce i jedyna taka impreza na Dolnym Śląsku. Festiwal odbywa się zawsze wokół Synagogi pod Białym Bocianem. To historyczne miejsce, otoczone zabytkowymi kamienicami kulturalne centrum, atmosferą ulic Pawła Włodkowica i św. Antoniego przyciąga nie tylko turystów, ale również osoby poszukujące artystycznych wrażeń. Tematem przewodnim Festiwalu jest chasydyzm, o którym rozmawiać będą wykładowcy wrocławskiej judaistyki oraz zaproszeni goście. Oprócz warsztatów języka hebrajskiego i jidysz, organizatorzy zapraszają również na spotkania kulinarne oraz artystyczne warsztaty z malarskie.
SIMCHA to przede wszystkim muzyka. Na festiwalowej scenie zaprezentują się m.in. klezmerzy z Lublina i Krakowa. W tym roku artyści Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, pomysłodawcy i dyrektora Festiwalu, wystąpią w towarzystwie wybitnego izraelskiego kantora Israela Randa, dla którego wizyta we Wrocławiu jest niczym powrót do domu: tu przed wojną mieszkała jego najbliższa rodzina.
Podczas otwarcia Festiwalu w sobotę 12 maja przejmujący głos Magdy Brudzińskiej, przy akompaniamencie altówki, akordeonu i kontrabasu, poprowadzi słuchaczy w dźwiękową podróż po dawnej żydowskiej Galicji. Po świecie, którego już nie ma. Dopełnieniem tego uroczystego wieczoru będzie występ wrocławskiego saksofonisty Sławka Dudara, tym razem w zupełnie nowej stylistyce.
W niedzielę 13 maja Fundacja Pro Arte i Ethno Jazz Festival zapraszają na koncert najbardziej wyczekiwanej w tym roku artystki: Mor Karbasi. Ta 26-letnia izraelska gwiazda podbija serca najtwardszych krytyków za sprawą charakterystycznego stylu – mieszkanki wielu kultur połączonej z subtelnym, pełnym emocji głosem.
W poniedziałek 14 maja dzięki obecności Beaty Czerneckiej, gwiazdy Piwnicy pod Baranami, we wrocławskiej synagodze zagości atmosfera krakowskiego Kazimierza. Niesamowita osobowość aktorki oraz głęboka barwa głosu odnajdują spełnienie w autorskim recitalu Zol Zajn.
Kantor Israel Rand występuje w największych operach i salach koncertowych na świecie. Jego głos zachwycił Billa Clintona. Jego talent odkryto w wieku czterech lat, artysta pierwszy raz zagości we Wrocławiu. To wielki powrót do domu, do miasta, z którego przed laty wyjechała jego rodzina. We wtorek 15 maja wystąpi w towarzystwie Chóru Synagogi pod Białym Bocianem, pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Anielski głos Israela Randa w połączeniu ze śpiewem wrocławskiego chóru synagogalnego to gwarancja poruszającego wieczoru.
Najważniejszy koncert w tym roku należy do Franka Londona i Hasidic New Wave. Znakomity nowojorski trębacz, kompozytor i jeden z najważniejszych twórców muzyki klezmerskiej szerszej publiczności znany głównie ze współpracy z The Klezmatics, zawita do stolicy Dolnego Śląska z projektem łączącym muzykę żydowską z jazzem i funkiem. Od blisko dwudziestu lat Frank London udowadnia, że muzyka żydowska nadąża za najnowszymi trendami i zdobywa wciąż nowych słuchaczy na całym świecie. Doskonale prezentuje się w połączeniu z awangardowymi aranżacjami, jazzem, funkiem, czy rockiem. Jego koncerty z Hasidic New Wave to połączenie avant jazzu i muzyki żydowskiej podana w bardzo nowoczesnej formie. Muzycy często improwizują na scenie, dając ponieść się panującej na niej i wśród publiczności atmosferze.
Na zakończenie Festiwalu w czwartek 17 maja: na scenie zawita bałkańska fantazja i punk rockowa energia. Ta mieszanka to wizytówka stylu grupy Klezmafour. Choć młodzi muzycy czerpią inspiracje z klezmerskiej tradycji, atmosfera podczas ich występów wielokrotnie przypomina bardziej tą znaną z koncertów muzyki rockowej czy hip-hopowej.
Program XIV Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA:
12 maja
- 21.00 – Klezmerska Hawdala, koncert Quartet Klezmer Trio & Sławek Dudar Projekt
13 maja
- 10.00 – Jarmark Żydowski na Dziedzińcu Synagogi
- 11.00 – Spacer po żydowskim Wrocławiu: Dni chwały i klęsk – zmienne role wrocławskich Żydów w XIX w. i na początku XX w. Spacer prowadzi prof. dr hab. Leszek Ziątkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego
- 12.00 – Warsztaty tańca dla dzieci, prowadzi Marta Koronkiewicz
- 13.00 – Warsztaty plastyczne da dzieci, prowadzi Magdalena Rel
- 13.30 – Kulinarne mecyje
- 14.00 – Warsztaty piosenki Jidysz dla dzieci, prowadzi Magda Brudzińska i Oskar Gut
- 14.00 – Warsztat winiarki: Od wzgórz Golan po pustynię Negew, prowadzi Zbigniew Pakuła
- 15.00 – Kuchnia koszerna a ekologia – specjały kuchni sefardyjskiej, prowadzi Malka Kafka
- 17.00 – Formowanie Się Chasydyzmu polskiego, wykład dr hab. Jana Doktóra
- 18.30 – Najpiękniejsze opowiadania chasydzkie, czyta Robert Koszucki
- 19.00 – Antykabaret po Żydowsku
- 20.00 – Koncert: Mor Karbasi
- 22.00 – Pokaz filmów z Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy 2012
14 maja
- 11.00 – Warsztaty malarskie z Mirą Żelechower-Aleksiun
- 12.30 – 19.00 – Konferencja naukowa Zakładu Studiów Żydowskich
- 15.00 – Warsztaty Jidysz, prowadzi dr Joanna Lisek
- 16.00 – Warsztaty Hebrajskiego, prowadzi Tomasz Duda
- 17.00 – Warsztaty tańca, prowadzi Marta Koronkiewicz
- 18.00 – Promocja pisma Cwiszn, prowadzą Anna Szyba i Marek Tuszewicki
- 20.00 – Koncert: Beata Czernecka, Zol Zajn
- 22.00 – Pokaz filmów z Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy 2012