Galeria Garaż
Garaż to mała niezależna galeria, gdzie prezentujemy młodych ilustratorów i grafików. Ważne miejsce zajmuje również muzyka, a każdemu wernisażowi towarzyszy koncert albo live act. Wszystko mieści się na 18 metrach kwadratowych szeregowego garażu na krakowskim Salwadorze. Oprócz wystaw galeria przygotowuję wizualizacje, które pojawiają się przy okazji wystaw na ścianie pustostanu obok jej siedziby.
Nina Gregier, Piotr Wojtaszek
New Roman
To 27 m2 przestrzeni bez narzuconej funkcji, pozbawionej zbędnych atrybutów.
Art Agenda Nova
Art Agenda Nova prezentuje i bada najciekawsze zjawiska młodej sztuki współczesnej; wspiera eksperymentalne projekty artystyczne oraz interesujące debiuty; współpracuje z uznanymi twórcami i instytucjami, prezentuje sztukę poszukującą nowych środków wyrazu – działania interdyscyplinarne, nowe technologie, video, instalacje malarskie, obiekty.
Małgorzata i Marcin Gołębiewscy
Galeria Zderzak
Powstała w 1985 roku w Krakowie. W latach 80 działa w drugim obiegu, jako prywatna galeria autorska, niezależna od cenzury; w 1989 wychodzi z podziemia. Prowadzi działalność wystawienniczą i badawczą, wydawniczą i handlową. Dwukrotnie (1997 i 2005) uznana w rankingu Polityki za najlepszą galerię prywatną w kraju. Jest miejscem debiutów wielu wybitnych polskich artystów. W latach 80. wystawia malarzy warszawskiej GRUPPY, w latach 90. wprowadza na rynek malarzy Grupy Ładnie, organizując pierwsze wystawy obrazów Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego, Rafała Bujnowskiego i wydając o nich pierwsze publikacje. Wprowadza na scenę artystyczną nurt nowej fotografii dokumentalnej ( od 2001) i nowych surrealistów (od 2005). Oprócz promocji młodych artystów galeria pracuje nad odzyskiwaniem pamięci historycznej, organizując wystawy artystów zapomnianych lub niedocenianych przez polską historię sztuki. Wystawa i książka Andrzej Wróblewski nieznany (1994) zapoczątkowała boom na malarstwo tego artysty; kolejne to przypomnienie malarstwa materii (2000-2001) oraz Powrót Jurry’ego (2010-2011). Zderzak jest cenionym wydawcą publikacji artystycznych, których wydano tu już ponad 100, zdobywając nagrody i wyróżnienia w konkursach na najpiękniejszą książkę roku.
Marta Tarabuła
Dietla 449
449, to eksperymentalna platforma / MIEJSCE SPRZYJAJĄCE / codziennej aktywności życiowej członków / SPUCHNIĘTA TAPETA, JĄDRO CIEMNOŚCI NA PLECACH KARŁA /wspólnoty mieszkalnej i niecodziennej aktywności kulturalnej / ZARODEK Z ABORCJII WSZYSTKICH DOBRYCH POMYSŁÓW / zremiksowanej w pojęcie cultural parties, / JESTEŚMY JAK PALENIE, KTÓRE SZKODZI – LUBISZ. TO SIĘ NAZYWA DYSONANS POZNAWCZY /
Grupa 449
F.A.I.T.
Fundacja Artyści Innowacja Teoria – prowadzona przez Magdalenę Kownacką (historyk sztuki, kurator) i Gawła Kownackiego (artysta, kurator), jest organizacją aktywną w obszarze sztuki współczesnej od 2005 roku. W tym czasie była organizatorem i producentem ponad 50 wystaw, prezentacji i wydarzeń artystycznych w kraju i za granicą. Jest organizacją non-profit, przeznaczającą cały dochód ze swojej działalności na cele statutowe, czyli na popularyzację i promocję sztuki współczesnej. Związani z Fundacją artyści i teoretycy zawsze poszukiwali innowacyjnych metod komunikacji z odbiorcą, prezentując sztukę w nietypowych miejscach lub z nieoczywistej perspektywy. Obecnie zależy nam na kreowaniu współpracy pomiędzy środowiskami skupionymi wokół różnych gatunków sztuki. Fundacja prowadzi swoją działalność w Krakowie przy ulicy Pijarskiej 5, gdzie realizujemy wydarzenia o sztuce i wokół sztuki.
Magda i Gaweł Kownaccy
Pauza/Galeria Pauza
Starannie ukryta na pierwszym piętrze, Pauza jest doskonałym miejscem do spędzenia czasu. Subtelne oświetlenie, minimalistyczny wystrój wnętrza, doskonała muzyka oraz regularne wystawy fotografii. Czyż to nie miła odmiana – relaks na piętrze w Mieście Piwnic? Piętro wyżej mieści się natomiast galeria Pauza w której pokazywani są debiutanci oraz mistrzowie. Celem działań galerii jest ugruntowanie pojęcia fotografii jako niezależnej formy sztuki. Galeria powstała, aby zapewnić obszar komunikacji pomiędzy fotografią a innymi dziedzinami sztuki.
Łukasz Kuś
Galeria Ersatz
Galeria – usytuowana na strychu kamienicy przy ulicy Karmelickiej w Krakowie – stanowi platformę do prezentacji oryginalnych projektów kuratorskich, zarówno z udziałem uznanych autorów, jak i przedstawicieli najmłodszego pokolenia twórców. Stwarza także przestrzeń dla poszukiwań w obszarze nowych mediów i strategii twórczych, a z drugiej strony – działań mających na celu eksplorację oraz reinterpretację tradycji artystycznej. W obszarze zainteresowania galerii znajdują się zjawiska z obrzeży głównego nurtu współczesnej sztuki, a także przedsięwzięcia z pogranicza praktyk artystycznych, kuratorskich, kolekcjonerskich. Szczególnie promowane są również projekty wykorzystujące sztuki wizualne (np. story art, nowe media, ready-made) jako narzędzie refleksji teoretycznej.
Jakub Skoczek, Jakub Woynarowski
Krakers – krakowski gallery weekend
14-16 czerwca 2012 roku
Kraków