Głównym powodem idei zorganizowania w Toruniu wystawy indywidualnej dzieł graficznych Marty Pogorzelec jest odkrycie przez nią eschatologicznego wątku dla sztuki współczesnej i nadanie mu niezwykle nowoczesnej i atrakcyjnej artystycznie wymowy i ekspresji w cyklu prac pt. Sarkofagi. Pracami z tego cyklu artystka niemal spektakularnie weszła do aktywnego kręgu nie tylko młodej, ale i generacyjnie zaawansowanej twórczości w grafice polskiej, generowanej głównie w środowisku akademickim, nie stroniącym od eksperymentu.
Marta Pogorzelec na wystawie W cieniu światła prezentuje grafiki pochodzące z cyklu Sarkofagi oraz Enter the void. Prace zostały wykonane w technice druku cyfrowego i serigrafii.
Sarkofagi wyznaczają fundamentalną oś ideową wystawy Marty Pogorzelec w Wozowni, ale nie określają jej tematu i idei do końca. Młoda, ambitna artystka zwraca się właśnie w kierunku problematyki światła. Tworzy specjalnie na toruńską wystawę zestaw nowych prac graficznych i interdyscyplinarnych pod roboczym tytułem W stronę światła. Zdaniem kuratora Wiesława Smużnego: wstępny tytuł wystawy obejmuje plastyczno-artystyczną jakość twórczości z cyklu Sarkofagi, lokowanej po stronie cienia oraz wychodzi światłem naprzeciw oczekiwaniom nowej twórczości.
Sarkofagi Marty Pogorzelec różnią się między sobą, to nie masowa produkcja, ale zindywidualizowane przestrzenie przeznaczone na to, co najcenniejsze – materialne ciało i symbole wewnętrznych doświadczeń, doznań, wspomnień. To opakowanie, które chroni i przechowuje pamięć. To jednocześnie, jak twierdzi sama autorka rodzaj podzwonnego, a może hołdu, złożonego wielkiemu twórcy abstrakcji geometrycznej – Kazimierzowi Malewiczowi i jego nieśmiertelnemu Czarnemu kwadratowi na białym tle. Sam Malewicz interpretował swój obraz jako przedstawienie odczucia symbolizowanego przez rzeczony kwadrat, oraz niczego poza tym odczuciem, którego wyrazem jest białe tło. (…) Interpretując prace Marty w tym kluczu, można stwierdzić, że udało jej pójść dalej niż Malewicz – dotknąć tego, co niewyrażalne, czyli odczuć właśnie – zamknąć je w geometrycznych, a jednak pozbawionych chłodu formach, które niewątpliwie skłaniają do refleksji i indywidualnych interpretacji.
Marta Raczek, kurator i teoretyk sztuki
Marta Pogorzelec, ur. 1981 w 2008 uzyskała dyplom magisterski – wyróżnienie – w Pracowni Technik Cyfrowych profesora Adama Romaniuka, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach; od 2010 roku jest asystentką w tejże pracowni.
Nagrody i wyróżnienia (z ostatnich lat):
- 2009 – Artystka Miesiąca, Newsletter Triennale Grafiki w Krakowie nr 02/2009
- 2009 – Grand Prix 6 Biennale Grafiki Studenckiej, Poznań 2009
- 2009 – udział w programie Wykrywacz Talentów, Trójka Polskie Radio
- 2009- Nagroda regulaminowa (nominacja do Grand Prix), 7 Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2009
- 2009 – Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa, Międzynarodowe Triennale Grafik Kraków 2009
- 2010 – Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury
Udział w wystawach (w ostatnich latach):
- 2010 – International Print Triennial, Oldenburg 2010, Horst-Janssen-Museum Oldenburg
- 2010 – International Print Triennial, Vienna 2010, Kunstlerhaus Wien
- 2010 – Wystawa Katedry Grafiki w Galerie Alfred Merkelbach Düsseldorf
- 2010 – UNDER 44-Młoda Grafika Śląska, Galeria ASP Aula, Poznań
- 2010 – II Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej, Gdynia
- 2010 – IV Międzynarodowy Konkurs Rysunku Wrocław 2009, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń
- 2011 – Marta Pogorzelec, Grand Prix 6 Biennale Grafiki Studenckiej-Poznań 2009 (wystawa indywidualna), Galeria Miejska Arsenał, Poznań
- 2011 – Międzynarodowe Triennale Sztuk Graficznych im. T. Kulisiewicza w Warszawie, Imprint 2011
- 2011 – The 8th Kochi International Triennial Exhibition of Prints
- 2012 – BWA Wrocław Galeria Awangarda, Graf-o-mania
- 2012 – wystawa pedagogów ASP w Katowicach w TAMA Art University Museum w Tokio
Marta Pogorzelec – W cieniu światła
Wernisaż: 29 czerwca 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 22 lipca
Galeria Sztuki Wozownia
Rabiańska 20
Toruń
Kurator: Wiesław Smużny