Seria Monster powstała na skutek obserwacji mikroskopowej żyjących i mnożących się kultur komórek. Potrafią one stworzyć dziwaczne wzory, w których czasem można się dopatrzeć obrazów-potworów
- Monster 1, 1997, The Tissue Culture & Art Project (Oron Catts & Ionat Zurr).
Cyfrowo zmanipulowany obraz białka zielonej fluorescencji (GFP) w komórkach naskórka. Projekt został stworzony we współpracy z profesorem Traianem Chirila z The Lions Eye Institute na Uniwersytecie Zachodniej Australii.
- Monster 2, 1997, The Tissue Culture & Art Project (Oron Catts & Ionat Zurr). Cyfrowo zmanipulowany obraz białka zielonej fluorescencji (GFP) w komórkach naskórka wyhodowanych w szalce Petriego. Projekt został stworzony we współpracy z profesorem Traianem Chirila z The Lions Eye Institute na Uniwersytecie Zachodniej Australii.
Symbolic Gesture (Symbolicze gesty)
Podczas eksperymentu, który doprowadził do powstania tych eksponatów hodowano komórki na trójwymiarowych szklanych strukturach zaprojektowanych tak, by przypominały artefakty stworzone ręką człowieka: bombę, spiralę, koło zębate, wyciskarkę. Pół-żywe struktury obrastające te rusztowania były następnie fotografowane z użyciem różnych technik. Zdjęcia poddawano obróbce cyfrowej i rozmaitym przekształceniom.
B(w)omb (From Stage 1), 1997, The Tissue Culture & Art Project (Oron Catts & Ionat Zurr)
Cyfrowo zmanipulowany obraz pierwotnych komórek naskórka wyhodowanych na specjalnie zaprojektowanej szklanej figurce. Projekt został stworzony we współpracy z profesorem Traianem Chirila z The Lions Eye Institute na Uniwersytecie Zachodniej Australii.
Spiral (From Stage 1), 1997.
Cyfrowo zmanipulowany obraz pierwotnych komórek naskórka wyhodowanych na specjalnie zaprojektowanej szklanej figurce. Projekt został stworzony we współpracy z profesorem Traianem Chirila z The Lions Eye Institute na Uniwersytecie Zachodniej Australii.
Hamsa, 1997, The Tissue Culture & Art Project (Oron Catts & Ionat Zurr)
Hamsa znaczy po arabsku pięć, pięć palców. To symbol (nazywany czasem ręką Fatimy – córki Mahometa lub ręką Miriam – siostry Mojżesza) używany w krajach arabskich i Izraelu w amuletach mający chronić przed złym okiem. Tu jest to cyfrowo zmanipulowany obraz pierwotnych komórek naskórka wyhodowany na szklanym bibelocie zakupionym w Izraelu przy grobie mitycznego rabina Szymona bar Jochaja. Rabin żył w II w. n.e. Przypisuje mu się autorstwo Zoharu – mistycznego komentarza do Tory, Pieśni nad Pieśniami i Księgi Rut. Jest to podstawowy tekst żydowskiej mistyki i średniowiecznej kabały. Porusza zagadnienia natury Boga, powstania i kształtu świata, natury duszy, grzechu, odkupienia, dobra i zła. Cyfrowo zmanipulowany obraz pierwotnych komórek naskórka Projekt został stworzony we współpracy z profesorem Traianem Chirila z The Lions Eye Institute na Uniwersytecie Zachodniej Australii.
The Remains of Disembodied Cuisine, 2003, The Tissue Culture & Art Project (Oron Catts, Ionat Zurr & Guy Ben-Ary), praca video we współpracy z Jensem Hauserem
Mięso hodowane w probówce, jedzenie, które nie wymaga ofiary. Kuchnia bezcielesna. Ta instalacja wideo to zapis kolacji, podczas której artyści wraz z ochotnikami zjedli stek wyhodowany in vitro z komórek mięśnia żaby. Pierwotnie projekt powstał we Francji. Wpisywał się w dyskusję na temat subiektywności odczucia wstrętu. We Francji jedzenie przetworzone uznane jest za niedobre. Tymczasem jedzenie żaby nie budzi obrzydzenia. Żabi stek hodowany w biorekatorze ukazywał więc poczucie wstrętu na rozmaitych płaszczyznach. Rósł w bioreaktorze ponad dwa miesiące, był kosztowną hodowlą, o której twórcy mówili ironicznie, że to Nouvelle Cuisine naszych czasów. Był luksusowym i niezbyt smacznym, za to snobistycznym dobrem. Artyści uznali za paradoks, że o czymś tak reglamentowanym i trudnym do wytworzenia mówi się jako o sposobie zlikwidowania światowego głodu, kolejnym przełomie w żywieniu człowieka, rozwiązaniu problemów etycznych i ekologicznych związanych z hodowlą zwierząt.
Kiedy artyści pierwszy raz przymierzyli się do tego tematu wyhodowali stek z komórek pobranych od owczego płodu. Wyrósł kotlet ze zwierzęcia, które jeszcze nie zdążyło się narodzić. Być może to właśnie przyszłość, w której nawet wegetarianie będą mogli jeść mięso bez wyrzutów sumienia? Czym jednak takie mięso jest? Czym jest taka pół-żywa forma? Czy powołanie jej do istnienia jeszcze bardziej nie dehumanizuje naszego podejścia do życia?
Różne media, trójkanałowa instalacja video
Pig Wings, 2011
The Pig Wings Project, 2000-2002, The Tissue Culture & Art Project (Oron Catts, Ionat Zurr & Guy Ben-Ary)
To praca, która ma rozczarowywać. Jesteśmy tak przekonani o mocy nauki, że słysząc: dzięki osiągnięciom biotechnologii świnie mogą latać – nie mamy wątpliwości, że to możliwe. To przekonanie nakręcają media, które lubią robić podobny szum także wokół współczesnej sztuki. Tymczasem co widzimy? Komórki szpiku kostnego świni uformowane w kształt miniaturowych skrzydeł, za pomocą których nic ani nikt nie uniesie się w powietrze. Oto symbol rozdmuchanych nadziei. Ucieleśnienie Estetyki Rozczarowania. Pierwsza, oryginalna praca była hodowana osiem miesięcy, a następnie skrzydła pokryto warstwą złota. Umieszczono je potem w tanich jubilerskich pudełkach.
Świńskie skrzydła niosą też inną symbolikę. Realizują wieczne marzenie ludzi o lataniu. Nawiązują też do tego, że na drodze ewolucji skrzydła u kręgowców wytworzyły się kilka razy zupełnie niezależnie. Kształt skrzydeł nie jest bez znaczenia. Skrzydła ptasie w kulturze kojarzone są zwykle z dobrem, aniołami. Skrzydła nietoperza to zło, diabeł. Skrzydła pterozaura są neutralne, pozbawione kulturowych skojarzeń.
Druk cyfrowy, edycja 20, 113x90cm. Dzięki uprzejmości artystów oraz GV Art w Londynie
The Stone Age of Biology – Spear, 1999, The Tissue Culture & Art Project (Oron Catts, Ionat Zurr & Guy Ben-Ary)
Komórki mięśniowe myszy i nerwowe ryby wyhodowane na hydrożelu w kształcie miniaturowego prehistorycznego kamiennego grota. Jednym z pierwszych odkryć, które zmieniło nas i nasze środowisko było spostrzeżenie, że z kamienia da się wytwarzać narzędzia. Zaczęliśmy korzystać z zasobów natury, czerpiąc z niej surową materię, którą – mocą naszego intelektu – zaczęliśmy przekształcać, by nam służyła. Rozwój technologii zmienił naszą pozycję wobec środowiska, w którym żyjemy. Wciąż jednak nie chcemy zauważyć, że rozwój nauki sprawia, iż my sami, nasze ciała, stają się narzędziami. Przetwarzamy żyjącą materię. Ekstrahujemy komórki składające się na nasze ciała i używamy ich w procesach biotechnologii i bioinżynierii. W ten sposób sami stajemy się biologicznymi narzędziami. Korzystanie z nich to kolejny zwrot w rozwoju naszego gatunku. Dokąd nas zaprowadzi? Tkanka nerwowa i mięśniowa na hydrożelu (zminiaturyzowana replika prehistorycznego kamiennego narzędzia).
- The Stone Age of Biology – Sharp01, 1999, The Tissue Culture & Art Project (Oron Catts, Ionat Zurr & Guy Ben-Ary). Tkanka nerwowa i mięśniowa na hydrożelu (zminiaturyzowana replika prehistorycznego kamiennego narzędzia)
- The Stone Age of Biology – Sharp02, 1999, The Tissue Culture & Art Project (Oron Catts, Ionat Zurr & Guy Ben-Ary). Tkanka nerwowa i mięśniowa na hydrożelu (zminiaturyzowana replika prehistorycznego kamiennego narzędzia)
Surowe formy (Crude life)
Wystawa czynna od 3 do 24 czerwca 2012 roku
Centrum Nauki Kopernik
Warszawa