Muzyka
Organizatorzy Jarmarku przygotowali dla słuchaczy wiele atrakcji muzycznych. Odbędą się liczny koncerty oraz występy kapel. Uczestnicy Jarmarku będą mogli posłuchać następujących koncertów: Nowe ścieżki tradycji, Čači Vorba, Janusz Prusinowski Trio, Monodia Polska oraz Besh o droM. Podczas Jarmarku wystąpią również kapele takie jak: Melodia w Polsce, Kapela Dudziarska Manugi, Kapela Ciekoty, Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, Kapela Niwińskich, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, Orkiestra Wczorajszego Fasonu oraz Kapela Maliszów.
- Koncert pt. Nowe ścieżki tradycji – muzyka jest niewidzialna i krucha. Możliwe, że Pan Bóg nosi ją w tym samym tobołku, co istotę życia. Jej ulotność, ale i żywotność jest tajemnicą. Zawsze wędrowała w czasie i przestrzeni, dzięki czemu potrafi trwać dłużej niż formacje kulturowe, których jest owocem. Dzisiaj jesteśmy świadkami wędrówek muzycznych nie tylko w skali globalnej, ale także na naszym podwórku, przekazu międzypokoleniowego i wędrówki ze wsi do miasta. Temu chcieliśmy poświęcić niniejszy koncert, który jest próbą odpowiedzi na pytanie: co sprawia, że młodzi dzisiaj grają muzykę młodych sprzed 50 i więcej lat?
- Orkiestra Wczorajszego Fasonu – powstała na Warmii jesienią 2008 roku. Inspiracją dla Orkiestry jest różnorodna tradycja kabaretów oraz orkiestr dwudziestolecia międzywojennego, a także klimat knajpianego muzykowania. Na repertuar składają się tanga o nieszczęśliwych miłościach, walczyki, fokstroty, poleczki oraz inne zasłyszane lub popełnione przez Orkiestrę melodie. Orkiestra gra do tańca, posłuchu, a także przy różnych okolicznościach życia i przyrody.
- Kapela Dudziarska Manugi – nawiązuje do tradycji ostatniej kapeli bukówieckich dudziarzy, co to jeszcze po gościńcach grywała, a którą tworzyli bracia Florian i Piotr Ratajczakowie. W ciągu 25 lat działalności Kapeli przewinęło się przez nią około 20 skrzypków i dudziarzy. Kapela gra muzykę autentyczną, przygrywając do tańca bukówieckim zespołom regionalnym, jak i koncertując samodzielnie. Koncertowała w Filharmonii Warszawskiej, Sali Kongresowej Pałacu Kultury, w klubach studenckich, a także poza granicami kraju. Kapela zdobyła liczne laury na ogólnopolskich konkursach: w Kazimierzu nad Wisłą, Sanoku, Płocku, Gorzowie, Kielcach, Poznaniu i wielu innych miastach
- Besh o droM – powstał w 1999 roku Budapeszcie. Nazwa zespołu, wyrażona w romskim dialekcie, znaczy dosłownie jechać drogą, ale powinno się ją raczej rozumieć jako znajdź swoją własną drogę. Besh o droM wykonuje muzykę folkową przy wykorzystaniu wielu instrumentów elektronicznych, nawiązując do nurtów wywodzących się z Transylwanii, Serbii, Macedonii, Rumunii, Węgier, Afganistanu, Egiptu, Libanu, Armenii, Grecji, Bułgarii oraz tradycji żydowskiej i romskiej. Są to inspiracje czerpane od narodów, które obecnie często w ogóle nie komunikują się ze sobą, jednak połączone, funkcjonują w pełnej harmonii.
- Janusz Prusinowski Trio – to uczniowie i kontynuatorzy muzyków wiejskich, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością. Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych melodii i rytmów bez uciekania się do mody na miksowanie sampli? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rocka.
Spektakle, zabawy, spotkania
- Spowiedź w drewnie – spektakl. Spowiedź w drewnie, jeden z najwybitniejszych tekstów dramaturgicznych napisany przez Jana Wilkowskiego, wystawiony zostanie przez Teatr Remiza, który w gminie Borzechów, we wsi Łączki Pawłówek, założył aktor Michał Zgiet. Stacho, wiejski świątkarz, główny bohater spektaklu, prowadzi swoją ostatnią rozmowę z Chrystusem. Tekst został napisany w gwarze podhalańskiej, ale usłyszymy jego inne, borzechowskie brzmienie.
- Wstydek-Bajtek i drewniane ludki – to pogodna bajka – opowiastka o pisarce Basi i jej psie Burku oraz o rzeźbiarzu Tatku i jego dzieciach, czyli drewnianych figurkach: Wstydku-Bajtku, Elżuni, Rudolfie I i Śniegotce. Drewniane ludki są bardzo ciekawe świata – niektóre z nich potajemnie wyruszają na wyprawę, podczas której spotka ich wiele zaskakujących przygód i ciekawych osobistości – Ropucha, która wcale nie pragnęła być zamieniona w Królewnę oraz szare, tajemnicze i bardzo nieszczęśliwe Stworzenie. Wyjdzie też na jaw pewna tajemnica… Spektakl powstał na podstawie bajki Katarzyny Żytomirskiej.
Tajemnice dawnej fotografii – portrety na szkle, Marcin Sudziński, Roman Kravczenko
- – podczas Jarmarku Jagiellońskiego dwaj fotografowie (Roman Krawczenko z Ukrainy i Marcin Sudziński z Polski) będą wykonywać fotografie posługując się techniką mokrej płyty kolodionowej. Technika wynaleziona w 1851 r. (F. S. Archer, G. Le Gray) polega na sporządzeniu własnej emulsji na bazie roztworu nitrocelulozy w alkoholu i eterze z dodatkiem soli srebra, pokryciem nią szklanej płyty, naświetleniem i wywołaniem zanim emulsja wyschnie. Fotografia wykonana na przeźroczystym szkle ma właściwości jednocześnie negatywu i pozytywu. Fotografia wykonana na czarnym szkle znana jest jako ambrotyp i jest egzemplarzem unikatowym. Wysuszona i zawerniksowana staje się pięknym, oryginalnym i bardzo trwałym przedmiotem. Fotografowie posługiwać się będą przenośnym warsztatem co pozwoli dodatkowo na przyglądanie się całemu procesowi powstawania fotografii
- Klocki MuBaBao – drewniane Klocki Mubabao to przepis na twórczą, oryginalną i wszechstronną zabawę edukacyjną. Klocki są wykonane z wygładzonego drewna, mają zróżnicowane kształty – od zwykłych prostopadłościanów, po nieregularne graniastosłupy. Niektóre są małe – o krawędzi boku długości od 2 cm, są też średnie – ok. 15 cm i bardzo duże – 30 cm i większe. Część z nich wykorzystuje naturalne łuki przekroju pnia drzewa, niektóre to płaskie deseczki. Z trzech klocków można zbudować małą wieżę, z dwudziestu niewielki domek. A co można zbudować z miliona klocków? Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści stale poszerza swoje zasoby klocków, wymyśla nowe kształty. Opracowywane są wciąż nowe scenariusze zabaw edukacyjnych z klockami. W ciągu 15 minut można zbudować wysokiego na 1,5 metra słonia, w półtorej godziny wielki zamek z fosą. Istotnym elementem zabawy jest samodzielne opracowanie koncepcji przez jej uczestników, zanim przystąpią do układania klocków. W ten sposób dzieci i dorośli uczą się, jak ważne jest planowanie, podział zadań i precyzja w ich wykonywaniu. Efektem zabawy jest ogromna satysfakcja i duma, że stworzyło się coś wielkiego i niepowtarzalnego.
Zwiedzanie i historia Lublina
- Noc Świątyń – w 2012 r. na Szlaku Jagiellońskim obchodzona jest 580. rocznicę Unii Grodzieńskiej, w związku z tym na Jarmarku Jagiellońskim wspominać będziemy wydarzenia, które w 1432 r. rozegrały się najpierw w Lublinie, a następnie w Grodnie. Przywołamy pamięć ich uczestników, zwłaszcza króla Władysława Jagiełły, jego posłańca biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego oraz księcia litewskiego Zygmunta Kiejstutowicza. Przebieg dawnego traktu grodzieńskiego nad Bystrzycą odkrywać będziemy odwiedzając wzniesione później przy nim karmelitańskie kościoły, a także wzgórze Czwartek z kościołem pw. św. Mikołaja oraz niezwykłą panoramą.
- Jidn in Lublin – Żydzi w Lublinie – Spacer po nieistniejącym Mieście to okazja do zapoznania się z wielowiekową historią Żydów w Lublinie oraz związanym z nią dziedzictwem materialnym. Trasa spaceru obejmuje m.in. Podzamcze – miejsce pierwszego ich osadnictwa w mieście. Osiedlanie sie Żydów na tym terenie zapoczątkowało istnienie odrębnej dzielnicy, która przez następne stulecia rozwijała się, tworząc Miasto Żydowskie. Przemierzając jego nieistniejące już dziś ulice, jak również przylegające do Starego Miasta po dziś zaułki i place, uczestnicy i uczestniczki spaceru zapoznają się z opowieściami o ich dawnych mieszkańcach, którzy niegdyś współkształtowali społeczny, ekonomiczny, polityczny, kulturowy i religijny charakter miasta.
Jarmark Jagielloński
Od 17 do 19 sierpnia 2012 roku
Organizator: Warsztaty Kultury filia Centrum Kultury w Lublinie