Podczas Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk 2012, po raz pierwszy zostanie przyznana statuetka artNobla za wybitne osiągnięcia w dziedzinie Sztuki. Zostaną nią nagrodzeni młodzi twórcy, którzy są na początku swojej artystycznej drogi zawodowej – za wyjątkowe, oryginalne i niepowtarzalne dzieło, wykonane na europejskim poziomie, będące dyplomem podsumowującym ich akademicki dorobek. Wyboru najzdolniejszych laureatów nagrody dokonają Rektorzy Publicznych Uczelni Artystycznych i inne wybitne osobistości ze świata kultury i sztuki.
W trakcie trwania Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk zostanie zorganizowana wystawa najlepszych dyplomów z każdej uczelni plastycznej, kandydatów zgłoszonych do tej nagrody. Jedną z ważniejszych idei Festiwalu jest także ArtTurystyka, która związana jest z promocją artystów z Polski i świata. Osoby, które otrzymają artNobla w danym roku, staną się Głównymi Twarzami artTurystyki.
IV edycja Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk 2012 odbędzie się w dniach 15-22 września w Żyrardowie pod hasłem Miasta artGospodarki. Rozpocznie się 15 września o godz. 15.00 galą wręczenia nagród w IV edycji konkursu na komiks i animacje ekonomiczne, organizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju w partnerstwie z Bankiem Zachodnim WBK. Następnie cykl artDyskusji rozpocznie się Wykładem Inauguracyjnym: artGościa Specjalnego – prof. Leszka Balcerowicza pod hasłemKto finansuje Sztukę.
Organizatorem Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk 2012 jest Fundacja Kultury i Sztuki artHolding, która po raz czwarty przygotowuje to wydarzenie kulturalno-artystyczne. Od początku swojego działania wspiera młode talenty, stworzyła – Wizytującą Akademię Sztuk, która działa przez cały rok. Przez ponad trzy lata udało się wykonać ogrom pracy – kilkanaście tysięcy metrów zaprezentowanych wystaw, 60 tys. odwiedzających i integracja środowisk twórczych – 1000 artystów i 200 znanych osób, które odwiedziły Festiwal.
Patronat nad czwartą edycją Festiwalu objął Minister Gospodarki – Waldemar Pawlak, a także Prezydent Miasta Gwiazd i Gospodarz – artGospodarki – prof. Leszek Balcerowicz.
Festiwal przyznaje także swoje nagrody- jedną z nich jest statuetka artKciuka – laureatem pierwszej nagrody został Jurek Owsiak (za festiwal Woodstock), a drugiej Marek Żydowicz (za festiwal Camerimage).
Program Festiwalu:
15 września
Miasto Dzieci i Młodzieży – od Przedszkolaka do artPrzedsiębiorcy
- 11.00 Otwarcie Miasta Dzieci i Młodzieży
- 11.10 Koncert zespołu Fasolki – inaugurujący obchody trzydziestolecia zespołu
- 11.40 Działania rysunkowe dla dzieci – ilustracje do piosenki zespołu Fasolki
- 11.45 artPomysłowy Dobromir czyli konkursy i zagadki – bądź przedsiębiorczy, rusz główką
- 12.10 Wręczenie artNagród w konkursie rysunkowym
- 12.20 Czytanie jest art
- 12.40 Zrób swoją artKukiełkę – warsztaty teatralne cz.I
- 13.25 Zrób sobie przerwę – artCukierek
- 14.15 I zagraj – warsztaty teatralne cz. II
Miasto artGospodarki czyli Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk 2012
- 15.00 Gala wręczenia nagród IV edycji konkursu na komiks i animacje ekonomiczne
Prace nagrodzone w czterech edycjach konkursu na komiks i animacje ekonomiczne, organizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju w partnerstwie z Bankiem Zachodnim WBK (Inauguracyjne rozdanie nagród). Tematy prac konkursowych: Gospodarka – bogactwo narodów, Polska – zielona wyspa czy Atlantyda?, Jak trwale przywrócić wzrost gospodarczy w krajach strefy euro?, Uwolnienie zawodów regulowanych – szansa czy zagrożenie?
- 15.50 Oficjalne otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Sztuk 2012 – Miasto artGospodarki
- 16.00 Wykład Inauguracyjny: artGość Specjalny – prof. Leszek Balcerowicz: Kto finansuje Sztukę!
- 16.30 Wręczenie ZŁOTEGO artKCIUKA – artOsobowość: Krystyna Janda
- 17.00-20.00 Sztuka a Biznes! – artDyskusje
- 20.00 Powołanie Prezydenta M{i}aSTO/a Gwiazd na kadencję 2012/2013 i przekazanie kluczy
- 20.15 Wręczenie artNOBLA (pojęcie z artŁaciny: nagroda dla artEnergii Twórczej, Talentu i Wyjątkowej Osobowości Artystycznej)
- 20.30 Koncert Stana Borysa – oficjalne zakończenie jubileuszowej trasy artystycznej
16 września
Dziecięca artPrzedsiębiorczość – Miasto Dzieci i Młodzieży
- 12.00 Konkursy dla dzieci z muzyką Zespołu Fasolki w tle
- 13.00-14.30 Bądź przedsiębiorczy– warsztat kreatywny
- 15.00 Spotkanie z artGoścmi: Dorota Roszkowska i Adam Papliński – Academy of Documentary Arts (międzynarodowe warsztaty filmu dokumentalnego i pitching Dragon Forum) oraz Remigiusz Zawadzki – Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Reportażu Camera Obscura (dokumentalista)
- 15.30 artAkcja Marketingowa Warszawskiej Szkoły Reklamy: Erotyka w reklamie
- 16.00 Hermes Cristian Rubin – Argentyńska Milonga (interaktywny pokaz tańców argentyńskich)
- 16.30 Wręczenie Złotej Żyrybki – artLaureat Jerzy Paruszewski (poeta)
- 16.45 Młodzi artZdolni: Maciej Majchrzak (operator, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i PWSFTviT Łodzi; laureat Srebrnej Kijanki za film Anabiosis na Festiwalu Camerimage; jego Pętla była prezentowana w Kodak Showcase for New Talents na 59. Festiwalu w Cannes, na Next Reel Film Festival w Nowym Jorku otrzymał nagrodę specjalną za zdjęcia do filmu Smuga Cienia)
- 17.15 Spotkania Tomasza Miłkowskiego: Irena Karel (Plebania, Róża); Arkadiusz Jakubik (Dom Zły, Jesteś Bogiem)
- 17.45 Koncert Got To Band
- 18.15 Spotkanie artBiznes w Teatrze: Emilian Kamiński (Teatr Kamienica), Anna Gornostaj (Teatr Capitol), Aldona Machnowska (Teatr Konsekwentny)
- 19.00 artGospodarczo o Sztuce: Monika Małkowska (krytyk sztuki, Rzeczpospolita), Maciej Mazurek (redaktor naczelny ArtTak- Sztuki Piękne), Zdzisław Pietrasik (krytyk filmowy i teatralny, Polityka), Kamil Dąbrowa (Polskie Radio Program I)
- 20.00 Spotkanie z artGościem Charakterystycznym: Andrzej Mastalerz (Zmruż oczy, Nad życie, Glina)
- 20.30 Spektakl A+B = Rh- w wykonaniu zespołu teatralnego The Horst Theatre Company w reżyserii Jacka Jarzyny. Przedstawienie zdobyło II miejsce i Srebrną Igłę na VII Ogólnopolskich Spotkaniach Teatrów Małych Form w Ostrołęce. Spektakl jest skondensowaną historią zwyczajnej i zarazem niezwyczajnej miłości pary studentów, od poznania się, przez narzeczeństwo wspólne życie, aż do… Wartka i z humorem przeprowadzona opowieść nie epatuje hollywoodzkim zakończeniem. Ma charakter psychodramy. Żywy tekst młodego autora jest świetnym obrazem obecnych relacji damsko-męskich z całym ich skomplikowaniem, szaleństwem i poezją jaką budzi w nas miłość, nawet jeśli jest nieszczęśliwa.
Akcje w artPrzestrzeni Festiwalu
- Akcja Społeczno-artystyczna: Koniec Świata. Koniec Sztuki.21.12.2012 – grupa: Samanta Sthur, Artur Krajewski, Marta Ewa Olbryś, Andrzej Kokosza, Piotr Florek
21 września
artKino Nocne w Czeskiej Piwnicy
Łódzka Filmówka, Grand Prix:
- Everything will be OK w reż. Jonasa Matzowa Gulbrandsena (najlepsza etiuda fabularna)
- Jestem OK w reż. Tushara Prakasha (nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego za twórczą fantazję i artystyczną odwagę)
- Wszystko w porządku w reż. Filipa Lisowskiego (wyróżnienie za etiudę fabularną)
- Obóz w reż. Tomasza Jeziorskiego (najlepsza etiuda dokumentalna i nagroda Publiczności)
- Rogalik w reż. Pawła Ziemilskiego (wyróżnienie za etiudę dokumentalną i główna nagroda w kategorii etiuda dokumentalna przyznane przez Prezesa Planete + Doc Film Festival Artura Liebharta)
- Aposiopesis w reż. Jagody Szelc, zdj. Zuzanna Pyda (najlepsza etiuda operatorska)
- Sowa w reż. Marty Karwowskiej, zdj. Jakub Giza (wyróżnienie za najlepsze zdjęcia)
- Nurek, real. Agata Gorządek (najlepsza etiuda animowana)
- Bear me, realizacja Kasia Wilk (wyróżnienie za etiudę animowaną)
- Osiemnastka w reż. Marty Prus (wyróżnienie w kategorii etiuda dokumentalna przyznana przez Prezesa Planete + Doc Film Festival Artura Liebharta)
- Arbuz w reż. i zdjęcia Tato Kotetishvili (nagroda na Krakowskim Festiwalu Filmowym – Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego w Konkursie Polskim)
- Manu i kapusta w reż. Ostapa Kostyuka, zdj. Oleksander Pozdnyakov (nagroda w ramach Cannes Short Film Corner 2012 – Awarded by the Agence du Court Métrage, the RADI Prize 2012)
Warszawska Szkoła Filmowa:
- Czego nikt nie wie – ballada Macieja Prykowskiego o miłości do kina, nieco przewrotnie nawiązująca do arcydzieła Andrzeja Wajdy – Popiół i Diament.
- Noc życia w reż. Antoniego Królikowskiego. Film opowiada historię pewnego maturzysty, który ucieka z własnej studniówki. Nie mogąc wrócić do domu przed wschodem słońca, błąka się po mieście i spotyka bardzo specyficznych ludzi, dzięki którym przeżywa najdziwniejszą noc w swoim życiu.
- 9 dołek – film dokumentalny Wojciecha i Michała Węgrzynów. Opowiada o dwóch światach. Pierwszy reprezentuje dojrzały mężczyzna, wiodący życie w luksusie. Jego przeciwieństwem jest drugi bohater-student. O dziwo, to starszy głosi liberalne poglądy, a młody jest obrońcą tradycji. Ich przypadkowe spotkanie będzie miało ciekawe konsekwencje.
- Na dobry początek w reż. Wojciecha Klimali. Film opowiada historię dwojga młodych ludzi,którzy w obliczu niespodziewanej ciąży muszą nauczyć się akceptować siebie nawzajem, pomimo dwóch różnych światów, z których pochodzą. Obsada: Maja Bohosiewicz, Grzegorz Twaróg, Andrzej Mastalerz, Marian Kowalski, Dorota Piasecka.
- Zawód: Turysta w reż. Wojciecha Klimali. Historia Polaka, który przemycał haszysz z Maroka do Europy.
- Reszta jest milczeniem w reż. Pawła Hejbudzkiego. Jest rok 1946. Grupa żołnierzy wyklętych, otrzymuje rozkaz rozstrzelania towarzysza broni, oskarżonego o zdradę.
- Żaklina w reż. Marcin Szuwarowski. Film Żaklina opowiada historię fascynacji młodych chłopców dojrzałą, tajemniczą kobietą. Przyjaźń chłopców umocniona wspólną pasją wydaje się niezniszczalna do czasu, kiedy obaj zakochują się w tytułowej bohaterce i próbują ją zdobyć. Wszystko komplikuje fakt, iż chłopcy są jej uczniami.
22 września
- 10.30 artDebata – Kultura a biznes w małych samorządach
Miasto Piękna-Miasto artMody
- 12.00 Prezentacja kandydatek do konkursu Miss Ziemi Żyrardowskiej 2012
- 13.30 Oficjalnie Otwarcie Miasta Piękna i artMody – otwarcia dokona: artIkona Mody – Małgorzata Niemen
- 14.15 Spotkanie z artGoścmi: Małgorzatą Niemen, Tamarą Owczarską, Małgorzatą Fabiani, Kasią Trzcińską, Rafałem Młodzikowskim
- 14.45 Spotkanie z projektantkami: Aga Brwi, Agnieszka Czapi Trzepizur
- 15.15 artModa: Aleksandra Borowczyńska; Joanna Augustyn, Agnieszka Dachterska; Irma Taylor
- 15.45 Gorset Show – Green Funky, dodatki: Joanna F. Bilska (Etnikana)
- 16.00 Walc Wiedeński – Aleksandra Długosz i Adrian Kawęcki
- 16.10 Prezentacja kandydatek do konkursu Miss Ziemi Żyrardowskiej 2012
- 16.50 Spotkanie z artGościem: Grzegorzem Miecugowem – promocja książki: Trójka do potęgi
- 17.50 artModa: Milena Ziętek, Sylwia Lewandowska, Bożena Bozka
- 18.20 Akcja: Nie czytasz nie idę z Tobą do łóżka – artGoście: Rafał Bryndal, Kazimiera Szczuka, Bianka Siwińska
- 18.50 The Pillow Book, performance Grupy Twórczej Qlub Xsiążkowy – prowadzenie: Bianka Siwińska i Zuza Gaińska
- 19.20 Interaktywna salsa – Aleksandra Długosz i Robert Matyja
- 19.50 Wybór Miss Ziemi Żyrardowskiej – Koronacja Najpiękniejszej
- 21.00 Zakończenie Festiwalu
Akcje w artPrzestrzeni Festiwalu
- Akcja promocji czytelnictwa: Nie czytasz nie idę z Tobą do łóżka. Nagrodzona jako najlepsza kampania społeczna roku 2011 roku. Zrealizowała ją Grupa Twórcza QlubXsiążkowy. Plebiscyt na najlepszą zeszłoroczną kampanię zorganizował portal kampaniespołeczne.pl prowadzony przez Fundację Komunikacji Społecznej.
IV Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk 2012 – Miasto artGospodarki
Od 15 do 22 września 2012 roku
ul. Nowy Świat 5
Żyrardów