Jakub Ciężki to malarz urodzony w 1979 r. w Lublinie. W 2003 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. W tym samym roku znalazł się w finale konkursu Prezydenta RP na najlepszy dyplom uczelni artystycznych w dziedzinie sztuk plastycznych. Obecnie pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS. Od ukończenia studiów, co roku brał udział w konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia, a także wystawiał w Lublinie, Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Sanoku, Berlinie. Do najważniejszych wyróżnień można zaliczyć otrzymaną przez Jakuba Ciężkiego w 2004 roku główną nagrodę w Konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie, dwukrotnie uzyskaną pierwszą nagrodę w konkursie Autograf 2003 i 2005 organizowanym przez ZPAP w Lublinie, dotarcie do finału konkursu Art.&Business na Obraz Roku 2004 i udział w finałowej wystawie w Pałacu Królikarnia – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Od sześciu lat jest koordynatorem ogólnopolskiego konkursu dla studentów uczelni artystycznych Samsung Art Master. Początkowo artysta tworzył portrety przedmiotów szczelnie wypełniających powierzchnie płótna – kaloryfer, wanna, skrzynka na listy. Pomimo realizmu i oddania bez upiększeń całej patyny pokrywającej malarskie modele, już na tym etapie można było zauważyć skłonność artysty do syntezy. Fakturalne obrazy były dość płaskie, nawet za bardzo jak na realistyczny rodowód. Następne były barwne, realistycznie malowane drabinki z placu zabaw, które kompozycyjnie dzieliły powierzchnię płótna, czyniąc tło równoprawnym przedmiotem sztuki. Klarowne podziały, rytmizacja, kadrowanie, dążenie do liniowości zbliżyły jego malarstwo do doświadczeń neoplastycyzmu. Dalszy etap to był cykl wykorzystujący ogrodzeniowe kraty – Beetwen the lines, jeszcze czystsze, eliminujące kolor, monochromatyczne, świetnie warsztatowo malowane obrazy. To kolejny krok w odchodzeniu od konkretnego przedmiotu i przesunięcie w stronę abstrakcji. Artysta daje widzom możliwość wielopoziomowego odczytania dzieła, odnosząc się do niego w sposób indywidualny, tworzy świat pełen dwuznaczności, gdzie to, co na zewnątrz miesza się z tym, co wewnątrz, sfera bezpieczeństwa ze sferą zagrożenia, to poruszenie kwestii wolności, a właściwie jej paradoksu, ponieważ każdy wybór jest zarazem negacją.
Aktualnie prezentowane obrazy stają się przewidywalnym i konsekwentnym wyborem artysty dążącym poprzez syntezę do abstrakcji. Małe, białe płótna tylko zróżnicowaniem powierzchni oddają układy przypominające wieszaki. Pustka tła staje się dominantą, a zarazem potencjalnością wypełnienia jej przez znaczenie. Artysta rezygnuje z barw i tworzy pełne syntezy malarstwo, w którym biel, stanowi sumę kolorów, a resztka kompozycyjnego układu widoczna jest tylko pod światło, ponieważ połysk farby wyodrębnia znikający jak duch kształt i jedynie plamy czerni wieńczą końce wieszaków-roślin, stanowiąc w innej perspektywie dryfujące na płaszczyźnie punkty.
Jakub Ciężki od ukończenia studiów na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie (2003) systematycznie zdobywa nagrody w konkursach artystycznych. W 2011 roku: Grand Prix na Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011, Galeria BWA, Bielsko-Biała, wyróżnienia redakcji Artinfo.pl i Artluk na Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011, Galeria BWA, Bielsko-Biała, wyróżnienie Prezydenta Lublina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. W 2006 roku otrzymał nagrodę w konkursie Autograf 2005 na Zamku Lubelskim. W 2005 roku był finalistą konkursu Art&Business na Obraz Roku 2004, Warszawa. W 2004 roku: Grand Prix w Konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch, Muzeum Narodowe w Warszawie, stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego, I nagroda J.M. Rektora UMCS w konkursie Autograf 2003 na Zamku Lubelskim, II nagroda regulaminowa w konkursie Autograf 2003 na Zamku Lubelskim. W 2003 roku otrzymał nagrodę rektorska za najlepszy dyplom Wydziału Artystycznego UMCS.
Jakub Ciężki Haven’t We Met Before
Wystawę można oglądać w ramach Warsaw Gallery Weekend 28-30 września 2012 roku)
Wernisaż wystawy: 28 września 2012 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 17 listopada 2012 roku
Galeria Propaganda
ul. Foksal 11
Warszawa