Julia Marcell – koncert
Organizatorzy zapraszają na ostatnią pożegnalną trasę koncertową projektu June Julii Marcell, laureatki Paszportu Polityki 2012 w kategorii Muzyka Popularna, Fryderyka 2012 w kategorii Muzyka Alternatywna, jak również nagrody Im. Grzegorza Ciechowskiego 2011, przyznawanej przez miasto Toruń, dla najciekawszej młodej polskiej artystki.
Jesienią 2012 w ramach trasy Koniec czerwca… po raz ostatni będzie można usłyszeć znakomicie przyjęte przez publiczność koncerty z albumu June. Po raz pierwszy natomiast usłyszmy kilka zupełnie nowych utworów, które prawdopodobnie znajdą się na kolejnym albumie Julii.
Zespół:
- Julia Marcell – śpiew, piano, sampler
- Mandy Ping-Pong – altówka, śpiew
- Jakob Kiersch / Christian Vinne / Sebastian Schmidt – perkusja
- Thomsen Slowey Merkel – bas
Julia Marcell – muzyka, którą tworzy i wykonuje, nazywana jest niekiedy lirycznym punkiem, choć wymyka się jakimkolwiek sztywnym klasyfikacjom. Piosenkarka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów. Mieszka w Niemczech. Zaczęło być o niej głośno w 2007 r., kiedy z pomocą internautów uzbierała 50 tys. dol. na wydanie swojego pierwszego albumu nagranego w Berlinie i wyprodukowanego przez Mosesa Schneidera. W październiku 2011 r. ukazał się jej drugi album June, który Moses Schneider współprodukował z Julią.
Jan Saudek – Czeski mistrz fotografii
Jan Saudek to czeski fotograf, malarz i grafik. Człowiek, który swoją fotograficzną, fantasmagoryczną szczerością urzekł cały świat. Jan Saudek zawsze wiódł życie niezależnego człowieka. Wyklęty we własnym kraju, stworzył fantastyczny świat wyobraźni, mistyczne miejsca przesiąknięte magiczną rzeczywistością. Jego obrazy w stylu tableau vivant i pose plastique przyniosły mu międzynarodową sławę. Tak samo zresztą jak akty, jeśli można je w ogóle tak sklasyfikować. Saudek ukazuje nagość i odkrywa piękno nawet w zepsuciu i deformacji.
Używane przez niego rekwizyty wyczarowują dekadentyzm i elegancję fin de siecle’u, natomiast wrażenie nierealności jest potęgowane dzięki dziwnej kolorystyce, którą zaczął stosować w latach siedemdziesiątych. Jan Saudek jest w tej chwili najbardziej rozpoznawalnym na świecie czeskim fotografem. W 1972 – jak sam pisze – znalazł swoją Ścianę nie mając pojęcia, jak ważna i znacząca okaże się ona dla niego w przyszłości. Powstają wtedy jedne z jego słynniejszych dzieł – na tle odrapanej ściany pozują mu kobiety, które nijak nie mają się do teraźniejszych kanonów urody. Większość z nich jest albo otyła, albo kaleka; zawsze natomiast są to panie dojrzałe. Wiele głosów wskazuje na to, jakoby Saudek w swojej twórczości ocierał się o turpizm czy wręcz o wulgarność – to już jest jednak kwestia indywidualnej interpretacji.
Wystawa w Tarnowie po raz pierwszy w Polsce prezentuje pełny dorobek artysty, począwszy od lat pięćdziesiątych do jego ostatnich, najbardziej kontrowersyjnych prac.
Jan Saudek urodził sie w Pradze w 1953 roku. Ojciec Saudka przeżył obóz koncentracyjny w Terezinie, w którym zginęło jego sześciu braci. W latach 1950-1983 pracuje jako drukarz. Zaczyna malować i rysować. Zaczyna też fotografować swoim pierwszym aparatem Baby Brownie Kodak. W 1953 roku zdjęcie zrobione bratu, jest dla Jana pierwszą ważną fotografią artystyczną.
W 1966 Robi swoje najważniejsze zdjęcie Życie i w 1969 roku wyjeżdża do USA, gdzie Hugh Edwards zachęca go do dalszego fotografowania. Jego pierwsza indywidualna wystawa pojawiła się na Uniwersytecie Indiana w Bloomington. W 1972 roku Jan odkrywa swoją wilgotną ścianę sutereny, która staje się synonimem jego pracy artystycznej. od lat siedemdziesiątych wzrasata jego międzynarodowa sława. W 2006 roku Jan zostaje uchonorowany najwyższa nagrodą Artis Bohemiae Amicis z rąk Sekretarza Kultury, wraz z innymi znanymi pisarzami Vladimírem Körnerem i Milanem Kunderą. Jan Saudek pozostaje nadal czynnym fotografem.
Kurator wystawy: Bogusław Hynek
Wystawę zwiedzać można w Centrum Sztuki Mościce od 23 listopada 2012 roku do 12 stycznia 2013 roku.
Wernisaż: 23 listopada 2012 roku, godz. 19.00
Sara Saudkova – Morning
Sará Saudková wyraźnie wyróżnia się na tle czeskich fotografów. Fotografować zaczęła dopiero w wieku lat 32, a do tego czasu ukończyła studia ekonomiczne na uniwersytecie, prowadziła program w telewizji, napisała kilka książek oraz była modelką i partnerką słynnego fotografa Jana Saudka. Dzisiaj, po kliku latach, widać że jej przygoda z fotografią to nie zabawa, ale początek wielkiej miłości, która doprowadziła ją do sukcesu. Już rok po swym debiucie (w roku 2000) wydawnictwo Carlton Books z Londynu zamówiło u niej kilka fotografii do albumu pt. Masterpieces of Erotic Photography. W tym samym roku Masson Gallery w Zlínie zorganizowała jej pierwszą wystawę. Następnie, jesienią 2002 roku, opublikowała swoją pierwszą udaną monografię (reprint w roku 2003) i otworzyła reprezentatywną wystawę swych prac w galerii Pyramida w Pradze. A wszystko co robi przepełnione jest zbytkiem i renesansowym stylem.
Sará Saudková nie ufa za bardzo nowym technikom. Dlatego fotografuje starym aparatem i ceni sobie, że Jan wprowadził ją w alchemię ciemni fotograficznej. Jej styl jest wyrafinowany, ale zrozumiały zarazem i rozwija się z każdym dniem z ucznia Jana Saudka w niezależną artystkę. Kompozycja jest perfekcyjna, ale pełna naturalności, a drobne detale wzmacniają symboliczne znaczenie sceny. Subtelnie gra ze światłem, które podkreśla kontury ludzkiego ciała. To właśnie ta fascynacja zwierzęcym pięknem nie pozwala na przyklejenie etykietki lubieżności jakiejkolwiek, nawet najbardziej śmiałej scenie. Sarah często znajduje piękno w miejscach, które inni przeoczą, dlatego jej modelki to kobiety, które nie pasują do obecnych ideałów estetycznych. Ale to nie są zwykłe akty, to coś więcej. Artystka potrafi przenieść widza w zupełnie inny świat fotografując tajemnicze martwe natury i stwarzając impresjonistyczny, naturalny nastrój.
Sará Saudková – gość specjalny wernisażu wystawy Jana Saudka, zaprezentuje w Red Galery Cafe swój cykl zdjęć pt. Morning.
Wystawa w Tarnowie pochodzi z kolekcji: Sara Saudek – www.saudek.com
Kurator wystawy: Bogusław Hynek
Wystawa zwiedzać można w Centrum Sztuki Mościce od 23 listopada 2012 roku do 12 stycznia 2013 roku
Wernisaż: 23 listopada 2012 roku, godz. 19.00
Fanfara Kalashnikov – koncert
Fanfara Kalashnikov, orkiestra pochodząca z północno-wschodniej Rumunii, jest jedną z najsłynniejszych grup grających muzykę bałkańską. Artyści mają ją we krwi, bo już od dziecka występowali na uroczystościach wiejskich – urodzinach, chrzcinach i weselach. Z łatwością mieszają styl bałkańskich orkiestr dętych z elementami jazzu i funku, grają polki, flamenco, raggamuffin, latino, rock, a nawet bałkańskie techno. Jednym słowem, wykonują współczesną interpretację tradycyjnej muzyki tego regionu. Zadziwiają publiczność żywiołowością i zawrotnym tempem ponad dwustu uderzeń na minutę.
Od 2007 roku, kiedy zamieszkali w Berlinie, nieprzerwanie występują w salach koncertowych, na festiwalach plenerowych, dniach miast i imprezach zamkniętych w całej Europie: w Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Portugalii, Francji, Szwajcarii, we Włoszech, a także w Polsce (wystąpili m.in. na Przystanku Woodstock, Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem i innych miastach). Nadszedł wreszcie czas na koncert w Tarnowie.
Centrum Sztuki Mościce, Duża Scena
30 listopada 2012 roku, godz.18.30