KR736EJ.com. Artbus – projekt Piotra Lutyńskiego
Autobus uderzył w pomnik Stanisława Wyspiańskiego. Jak informuje Michalina Pieczonka z Muzeum Narodowego w Krakowie, w nocy z wtorku na środę doszło do zderzenia autobusowego na placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. KR 736EJ to autobus marki Mercedes, będący zarazem sceną, pracownią artystyczną i wehikułem, który potrafi przenosić w różne przestrzenie wrażliwości.
Autorem i właścicielem jest Piotr Lutyński – rocznik 1962, malarz, rzeźbiarz, grafik, muzyk. Autor akcji, instalacji, obiektów i rysunków.
Na stronie kr736ej.com można przeczytać:
Projekt KR 736EJ wieńczy jego usiłowania stworzenia dzieła multidyscyplinarnego, mobilnego, odnoszonego przez interpretatorów z rozumieniem działań w sztuce jako dzieła totalnego, Gesamtkunstwerk. Wspólną cechą wystąpień jest otwarcie na improwizacje. Improwizacje nadają działaniom Lutyńskiego i jego grupie wyróżniający rys, a zarazem właśnie one przesądzają o spójności i konsekwencji.
Patrząc z perspektywy artystycznej biografii Piotra Lutyńskiego i możliwych odniesień do świata sztuki, tak nam współczesnej jak i dawnej, projekt KR 736EJ wieńczy jego usiłowania stworzenia dzieła multidyscyplinarnego, mobilnego, odnoszonego przez interpretatorów z rozumieniem działań w sztuce jako dzieła totalnego, Gesamtkunstwerk
A więc zgadywać można, że chodzi o faktycznie zderzenie sztuki nowoczesnej z tą klasyczną, zatrzymaną w nieruchomych pomnikach, na obrazach i kartach ksiąg. Chociaż patrząc na sylwetkę Wyspiańskiego i Lutyńskiego – oczywiście biorąc pod uwagę skalę i wielkość artystów – można znaleźć kilka wspólnych czynników.
Pod lekkim napięciem – wystawa Andrzeja Dudzińskiego
W odróżnieniu od tradycyjnego kolażu, gdzie artysta wykorzystuje fragmenty nie swoich prac, materiałem wyjściowym każdej kompozycji są moje fotografie oraz elementy graficzne mojego autorstwa. Sposób ich wykorzystania ma na celu znalezienie przestrzeni pomiędzy fotografią a obrazem. Cykl jest zwieńczeniem moich wieloletnich poszukiwań polegających na użyciu materii fotograficznej jak materii malarskiej.
Andrzej Dudziński
Andrzej Dudziński za początek swojej pracy twórczej uważa rok 1972. Jest to rok jego powrotu z Londynu i rozpoczęcie stałej współpracy ze Szpilkami, a potem z Literaturą, Kulisami i Polityką. W latach 1970-72 Dudziński mieszkał w Londynie, współpracując z pismami undergroundu OZ, Ink, Frendz i Time Out.
Po powrocie do Polski, w nieco odmienionym klimacie szybko ustalił swoje nazwisko między innymi dzięki Dudiemu – rozczochranemu ptakowi, kontestującemu socjalistyczną rzeczywistość co tydzień w Szpilkach. Jego prace publikowały czołowe pisma polskie. Ponadto Dudziński projektował plakaty teatralne i filmowe, pisał (wspólnie żoną, Magdą Dygat ) i ilustrował książki dla dzieci, projektował scenografie teatralne i czołówki filmowe, współpracował z radiem i telewizją i wystawiał swoje prace w czołowych galeriach.
W 1977 roku Dudziński został zaproszony na Międzynarodową Konferencję Grafików w Aspen, Kolorado. Po przyjeździe do Stanów postanowił zamieszkać w Nowym Jorku. Podjął współpracę z czołowymi pismami amerykańskim. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką prasową i fotografią. W 1999 roku zaczęła się stała współpraca Dudzińskiego z Galerią Miejską w Tarnowie, której dyrektor Bogusław Wojtowicz był kuratorem wielu znaczących wystaw w kraju i zagranicą. W 2001 roku Sopot nadał Andrzejowi Dudzińskiemu tytuł Honorowego Obywatela.
W kwietniu 2009 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się Mały alfabet Magdy i Andrzeja Dudzińskich. Obecnie reżyseruje film animowany Zwariowany kawałek czegoś, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Organizatorami wystawy są: Centrum Sztuki Mościce, BWA Galeria Miejska w Tarnowie, Towarzystwo Przyjaciół Zachęty Sztuk Pięknych
Wystawa Sen jest drugim życiem
Artyści: Stefan Grabiński, Elżbieta Jabłońska, Andrzej Juszczyk, Lila Kalinowska, Piotr Lutyński, Holger Mandel, Jacek Niegoda, Karolina Niwelińska, Agnieszka Piksa, Marcin Polak, Agnieszka Polska, Michał Poręba / Aprapla, Jadwiga Sawicka, Krzysztof Skoczylas, Julita Wójcik
Wystawa czynna do 16 grudnia 2012 roku.
Organizatorzy Festwialu ArtFest: Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie (Instytucja Kultury Miasta Tarnowa), Centrum Sztuki Mościce (Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego), Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
9. Festiwal Sztuki im. Bogusława Wojtowicza ArtFest
16 listopada – 7 grudnia 2012 roku
Tarnów