Wystawa Pawła Mendrka składa się z cyklu portretów opartych na fotograficznych kolażach oraz filmu w formie autoprezentacyjnych wypowiedzi, ale nie tylko. W Blogosferze ruch ciągle trwa, ciągle wyrastają nowe światy, jest wielu twórców i wielu widzów. Łącznikiem pomiędzy jedynymi i drugimi jest blog, dzięki któremu każdy może tworzyć Blogosferę.
Społeczność internetowa oferuje niezwykłe możliwości intensyfikacji autopromocji. Stanowi doskonały powód do ponownego odwiedzenia witryny. Członkowie każdej takiej grupy cieszą się z możliwości spotkania, komunikacji i udziału w tych samych wydarzeniach. Po nawiązaniu znajomości wielokrotnie wracają do danego serwisu, który oferuje możliwość komunikacji ze społecznością. Dzięki istnieniu e-społeczności więź klienta z firmą ulega zacieśnieniu, a jego lojalność względem marki wzrasta.
Fragment z książki e-społeczność Wojciecha Gustowskiego
Na wystawie zaprezentowany zostanie cykl portretów opartych na fotograficznych kolażach oraz film w formie autoprezentacyjnych wypowiedzi. Narracyjna nielinearna technika, opowieść zaciera najważniejsze granice między przeszłością a teraźniejszością, realnością a fantazją, prywatnością a publicznością. Symbolem płynności zjawiska są białe obrazy, wymyte wyłpukane z tożsamości, które nie tylko zamazują krawędzie między ściana a obrazem, ale sprawiają wrażenie wtopienia, zagubienia. Doświadczenie potęguje poczucie ujednolicenia. Pozornie beznamiętne opowieści bohaterów, staja się przez swoją powtarzalność opresyjne i natrętne. Efekt pętli zacieśnia wrażenie matni. Pozorna lekkość portretów przy równocześnie dochodzących dźwiękach rozmów wzmacnia efekt zaplątania, gdzie informacje zbieramy nie tyle ze słyszanych opowieści, ale przez doświadczenie zdarzenia. Nagrane wypowiedzi mają strukturę hipertekstu. Nie ma w nich określonego porządku. Potencjalnie każda z nich może być początkową, pierwszą lub końcową.
Można o Pawle Mendrku powiedzieć, że jest on artystą żyjącym w ciągłym ruchu, czy wręcz w rozedrganiu. W rozedrganiu pomiędzy prawdziwym obrazem otaczającego nas świata, a próbującym korygować go doświadczeniem. W rozedrganiu, będącym efektem niezaspokojenia żadną z tych perspektyw. Nie istnieje obiektywny obraz świata, musimy się więc zadowolić obrazem rozedrganym – to przekonanie skutkuje szczególnym rodzajem „impresyjności”, która jest charakterystyczna dla całej jego twórczości.
A.Tobis.
Paweł Mendrek ukończył katowicka filię Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie oraz Uniwersytet Sztuk Uzytkowych w Wiedniu. Od ponad dziesięciu lat konsekwentnie pracuje w technice collage. Rezultatem są zrealizowane cykle: Rodzaj kobiety/Kind of Woman (2002-2006), Interview (2003-2006), Nagromadzenie/Accumulation (2007-2010) oraz Sampling Spaces (2009-2011). Dotychczas prace Pawła prezentowane byly m.in. w Kunstlerhaus i Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu; Muzeum Sztuki na Tajwanie; w Sieneńskim Istytucie Sztuk we Włoszech; BWA Bielsko-Biała oraz w galerii Mill&Short w San Francisco
Paweł Mendrek, Blogosfera
Wernisaż: 21 listopada 2012 roku
Wystawa potrwa od 22 listopada do 31 grudnia 2012 roku
Galeria Strefa A, ul. Stolarska 6/9, Kraków
Galeria Konsulatu Generalnego Niemiec Konsulart
ul. Stolarska 7, Kraków