Autor, łącząc wskazane na mapie punkty linią, tworzył w ten sposób rysunki, które są wizualizacją danych odnoszących się do konkretnych miejsc i osobistych historii widzów. Człowiek traktowany jest tu jako baza danych, a powstałe rysunki, mimo abstrakcyjnej formy, są wizualizacją otrzymanych informacji. Powstałe prace wpisują się w artystyczną strategię mappingu – nurtu w sztuce współczesnej opartego na wizualizowaniu informacji zawartych w rozmaitych bazach danych (przykładami mappingu są m.in.: mapy zachowań, rysowanie z użyciem GPS czy wizualizacje sieci www).
W sali środkowej planowana jest prezentacja obrazów statystycznych inspirowanych zachowaniami społecznymi Polaków (m. in.: zadowolenie z życia, zachowania proekologiczne, zdrady i romanse, przesądy, nawyki żywieniowe, itp.). Przeciwstawione im zostaną obrazy oparte na liczbach losowych, generowanych przez komputerowy generator liczb losowych oraz obrazy, w których statystyka i losowość będą tylko potencjalne. Ta część wystawy dotyczy m.in. dyskursu widzialności (wiedzy i reprezentacji) i wizualności (zmysłowego postrzegania obrazu). W najmniejszej sali przedstawione zostaną prace oparte na datach z życiorysów dyrekcji i kuratorów MCSW Elektrownia oraz wybranych artystów polskich i zagranicznych. Projekt dotyczy programowego budowania dzieła sztuki z wykorzystaniem podwójnego przypadku.
Wiesław Łuczaj – ur. w 1960 roku. W latach 1980-1985 studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki, aneks do dyplomu na Wydziale Malarstwa. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Od 1986 r. zatrudniony na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych. Od roku 2001 związany także z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie w kadencjach 2002-2005, 2008-2012 oraz od 2012 pełni funkcję dyrektora Instytutu. W roku 2012 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Tworzy w zakresie malarstwa, rysunku, instalacji i intermediów. Autor ponad 30 wystaw indywidualnych oraz uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Coroczny uczestnik plenerów dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii organizowanych przez dr Bożenę Kowalską.
Wiesław Łuczaj, Geometria w dyskursie
Wernisaż: 16 listopada 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 grudnia 2012 roku
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Domagalskiego 5
Radom