Druga indywidualna wystawa obrazów Łukasza Stokłosy wprowadzi odbiorcę ponownie w klimat noir. Razem z Autorem będzie można wędrować po opustoszałych wnętrzach europejskich pałaców zamienionych w muzea. Poczdam, Wersal, Nymphenburg… Galeria zamieni się w XVIII-wieczny skład obrazów – ścianę główną ciasno zapełnią płótna, na stołach i pulpitach można będzie oglądać fotografie, pamiątki z podróży.
Obrazy najczęściej przenoszą nas do opustoszałych muzealnych wnętrz, zaaranżowanych przestrzeni, łudząco przypominających te sprzed stuleci – opowiada Autor.
Salony, jadalnie, gabinety, sypialnie wszystkie te miejsca są jednak puste, porzucone przez dawnych mieszkańców – martwe.
Wszystko, co widzimy, jest rodzajem oszustwa. Ogrody, które były kiedyś przeznaczone tylko dla władcy/władczyni, dziś wypełnione są turystami, są głośne, wręcz hałaśliwe. Dlatego w obrazach podkreśliłem wszechogarniającą pustkę, rodzaj martwoty, gdzie jedynym dowodem na niegdysiejszą obecność życia są przedmioty lub przetworzona natura.
Zestawione ze sobą obrazy otwierają się nowe konteksty, zmieniają znaczenia, kształtują nowe historie. Nie tylko tematyczne, ale również formalne, kompozycyjne, kolorystyczne.
Skład obrazów, to reakcja na wszechogarniającą obecność obrazu, z jednej strony we współczesnej kulturze, z drugiej – w życiu artysty, gdzie obraz staje się nieodzownym elementem życia, kolejną z funkcji życiowych.
Obrazy, które można będzie zobaczyć w składzie obrazów, są podwójnie zapośredniczone: Łukasz fotografuje / Łukasz maluje, a to, co dziwne i niesamowite, wydarza się między fotografią, a obrazem. Między intelektem, a erotyzmem. Widocznej biegłości technicznej malarza towarzyszą dyscyplina wewnętrzna i wysoka kultura.
Łukasz Stokłosa urodził się w 1986 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Studiował na krakowskiej ASP w pracowni prof. Jacka Waltosia. W 2010 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie dyplomem Śmierć i pożądanie (o motywie św. Sebastiana w kulturze).
W tym samym roku wziął udział w wystawie Ars Homo Erotica Pawła Leszkowicza w Muzeum Narodowym w Warszawie. Uprawia malarstwo przedstawiające, figuratywne. Inspiracje najczęściej czerpie z kultury masowej tj. filmu, serialu oraz pornografii. Obrazy Stokłosy są zmysłowe i inteligentne, pociągają i odpychają, miewają swoje drugie i trzecie dna, jak filmy w estetyce noir. Jego obrazy i obiekty przestrzenne znalazły już wielu kolekcjonerów.
Łukasz Stokłosa, Skład obrazów
8 stycznia – 9 lutego 2013
Wernisaż: wtorek 8 stycznia o godz. 19.00
Galeria Zderzak
Kraków, ul. Floriańska 3
1 komentarz
jak to milo wiedziec ze Noakowski zyje w pamieci ludu!