Artyści badają koncepcję miasta przyszłości i mechanizmy przekształcania się utopii, czy koncepcji zrównoważonej architektury w anarchistyczną, niekontrolowaną rzeczywistość lub zniszczenie, kiedy miejski pomnik architektury upada razem z umierającą częścią kultury. Pozycja jednostki i jej stosunek do masy społecznej i przestrzeni zostaje wykreowany przez polityczne siły i zmieniające się systemy.
Przedmiotem poszukiwań artystów jest powiązanie ciała, procesów psychologicznych, analizowania nieobecności i obecności w czasie i w odniesieniu do przestrzeni urbanistycznej i jej historii. Sprzeczności i podobieństwa pomiędzy sztucznymi i naturalnymi formami rzeczywistości stają się punktem wyjścia dla refleksji nad obrazem współczesnego świata i możliwych wizji przyszłości. Berlin jest też miejscem, gdzie różne tożsamości, języki, płcie zderzają się ze sobą, uwalniając przy tym dużą energię, zawierającą w sobie punkty zapalne ewentualnych konfliktów, jednocześnie stając się próbnym modelem funkcjonowania harmonijnego systemu społecznego.
Wystawa odzwierciedla wiele sposobów filtrowania doświadczenia i impulsów współczesnego, dużego miasta, jakim jest Berlin. Układ filmów, zestawienie staje się obszarem interakcji pomiędzy różnymi punktami narracji filmowej, kreując odmienne konstelacje realności korespondujące się ze sobą na wielu różnych poziomach.
Artyści: George Drivas, Niklas Goldbach, Gabriele Stellbaum, Tom Schön, Faye Mullen, Melanie Manchot, Ming Wong.
Kurator: Ewa Surowiec
III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wideo Punkty Widzenia
Festiwal odbędzie się w dniach od 26 do 28 kwietnia 2013 roku
6 dzielnica, ul. Piotrkowska 102
Muzeum Sztuki 1, ul. Więckowskiego 36
Muzeum Sztuki 2, ul. Ogrodowa 19
Łódź