Podczas wernisażu w Galerii Wschodniej zostanie pokazany również projekt Moniki Drożyńskiej Haft Miejski oraz zainaugurowany zostanie projekt Marcina Polaka Artyści 2013, w ramach którego autor będzie fotografował postacie związane z łódzkim środowiskiem artystycznym.
- 27 kwietnia, godz. 17.00-19.00. Uderzenie Sztuki. Muzeum Kinematografii, Łódź. Kuratorzy: Tomasz Komorowski, Józef Robakowski.
Stacja Ł i Uderzenie Sztuki, to zjawisko kulturowe, które w latach dziewięćdziesiątych zdarzyło się w Łodzi. Dyrekcja Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego przyjęła artystów pod swoją opiekę. Pozwoliła zrealizować i wyemitować ok. 25 programów telewizyjnych w profesjonalnych warunkach, bez jakiejkolwiek cenzury. Te realizacje emitowane były jako wydarzenia artystyczne po godzinie 24 w Programie II Polskiej Telewizji. Wybrany zestaw przez Józefa Robakowskiego jako Pamięć Ekranu zostanie pokazany w Muzeum Kinematografii.
- 27 kwietnia, godz. 19.30-22.00. Indexical Performance. Łódzki Dom Kultury, Kino Kameralne ŁDK. Prowadzenie: Łukasz Guzek.
Pokaz dokumentacji filmowej i panel dyskusyjny dotyczący zagadnienia indeksacji jako metody tworzenia sztuki i formy prac, głównie performance i fotografii. Indeksalność – czyli wskazywanie, wybór, stanowi podstawową strukturę logiczną twórczości artystycznej. Dla prac indeksalnych świat otaczający, cała rozmaitość rzeczywistości stanowi rodzaj archiwum z którego można dowolnie czerpać w procesie twórczym.
- od 6 do 19 maja, A Space for Live Art. Opening the Nothing. Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski. Kuratorka: Beatrice Josse. Otwarcie niczego albo jak sztuka żywa staje się wyzwaniem dla archiwów, a archiwa dla sztuki performance.
Artyści z Korei Południowej podczas Festiwalu:
- 9 maja, godz. 18.00. Name of the Father? Name of the mother! cz. 1. Domek Ogrodnika, Park Źródliska, Łódź.
- godz. 19.30. Name of the Father? Name of the mother! Galeria Wschodnia, Łódź.
Wystawa i pokazy performance artystów związanych z koreańską organizacją Unesco A.poRT oraz Stowarzyszeniem Sztuka i Dokumentacja.
Rynek sztuki ostatnio rozszerzył się i został skupiony wokół galerii instytucjonalnych oraz komercyjnych. Rynek sztuki, który powinien bazować na artystycznej teorii opierającej się na dziełach sztuki i ich oryginalności, zastąpiony został marketingiem, który ukrywa odmienność opinii i zaciemnia obraz sztuki. Jeśli uznajemy, że wzrost ceny rynkowej oznacza wzrost wartości artystycznej dzieła sztuki, zachodzi obawa, że autentyczność sztuki może zostać wypaczona. Tak więc wartości łączące ludzi, które niesie ze sobą sztuka, takie jak prawda, powołanie, praca, relacje i więzi, są marginalizowane i ukrywane. Czy nie powinniśmy zatem powrócić do kreatywnego potencjału sztuki na poważnie i bez zahamowań? Name of the father? Name of the mother! jest siecią, w której artyści trzymają się razem i komunikują się poprzez swoje prace, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Poprzez wymianę artystycznych miejsc non profit między Łodzią i Icheon (Korea) mamy nadzieję poznać możliwości działań non-profit w sztuce oraz lokalnej sztuki, a także zadać pytanie o znaczenie sztuki.
Tal Lee – dyrektor Unesco A.poRT (fragment tekstu towarzyszącego wystawie).
- 13 maja, godz. 11.00-15.00. Non-profit Art Spaces Icheon-Lodz. Wydział Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
5. Festiwal Sztuka i Dokumentacja
od 25 kwietnia do 17 maja 2013 roku,
Łódź, Piotrków Trybunalski