Dni Sztuki Współczesnej to festiwal, który składa się z unikatowych prezentacji teatru, tańca, video, fotografii, nowych mediów, literatury, muzyki i street artu (cykl ESSA – East Side Street Art), które rzadko można oglądać w Białymstoku lub tej części Polski. DSW wyznaczają nowe trendy i ukazują fuzje gatunków. Często jako pierwsze w całym regionie przecierają szlaki kolejnym nietypowym realizacjom tego rodzaju.
W tym roku hasłem przewodnim są Przestrzenie swobody i ich interpretacje: formy celebrowania wolności i swobody, poszukiwania własnego miejsca, własnej drogi do samorealizacji, ucieczki przed brutalnym światem do własnego azylu (którym bywają wspomnienia, konkretne miejsca, dom, praca), różnorodne strategie oporu przed ograniczeniami ze strony oczekiwań i nacisków społeczeństwa, najbliższego otoczenia itd.
W tym roku wystąpią m.in.: Pablo Palacio/Muriel Romero (po raz pierwszy w Polsce), Iuliana Vilsan (Rumunia / pierwsza przekrojowa prezentacja jej twórczości), Teatr Młodych Piatra Neamţ (Rumunia), Teatr Malabar Hotel (premiera), Ewelina Ciszewska, słynne Karbido z najnowszym projektem inspirowanym twórczością Johna Cage’a, Teatr Nowy w Krakowie, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (+ spotkanie z twórcami i autorem tekstu sztuki, białostoczaninem Robertem Jaroszem), MUMA – Multi_Universe_Monsters_Attack (multimedialny performance), Red Emprez – koncert (premierowy materiał z planowanej nowej płyty w specjalnym, dużym składzie na żywo), a także w ramach cyklu ESSA – dwoje artystów z czołówki niemieckiej sceny streetartowej i innych państw.
Pablo Palacio/Muriel Romero Stocos (2011)
25 maja 2013 roku, godz. 19.30, Hala sportowa Uniwersytetu Medycznego, ul. Wołodyjowskiego 1; czas: 50 minut + spotkanie z twórcami
Stocos to trzecia część trylogii skupiającej się na analizie i rozwoju interakcji pomiędzy ruchem dźwiękowym i ruchem tanecznym wewnątrz trójwymiarowych przestrzeni dźwięku. W spektaklu Muriel Romero i Pablo Palacio współpracują z artystą multimedialnym i badaczem sztucznej inteligencji Danielem Bisig.
Stocos tworzy trójwymiarową przestrzeń, w której współistnieją byty rzeczywiste i sztuczne. Przy tworzeniu ruchów tanecznych, kompozycji muzycznych i obrazów Stocos bazuje na procesie stochastycznym i na komputerowej symulacji. Scena staje się wówczas żywo reagującym środowiskiem, którego właściwości wizualne jak i akustyczne wychodzą z interakcji między tancerzami, stochastyczną syntezą dźwięku i symulacją komputerową.
- Pomysł: Pablo Palacio y Muriel Romero
- Choreografia: Muriel Romero
- Występują: Begoña Quiñones y Muriel Romero
- Kompozycja muzyczna: Pablo Palacio
- Interaktywne materiały wizualne i symulacje komputerowe: Daniel Bisig
- Produkcja: Muriel Romero i Pablo Palacop
- Koprodukcja: Mercat de las Flors, Comunidad de Madrid
- Pomoc: Instituto Cervantes, Teatros del Canal (Madryt, Hiszpania), Hebel Halle (Heidelberg, Niemcy), El Graner (Barcelona, Hiszpania), Festival VAD (Girona, Hiszpania)
Wystawa fotografii Iuliana Vilsan – Scenografie teatralne
Galeria Białostockiego Teatru Lalek, ul. Kalinowskiego 1, Białystok; Białostocki Ośrodek Kultury
Wernisaż: 24 maja 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 15 czerwca 2013 roku
- Autorzy fotografii: Radu Afrim, Bogdan Stanga, Michaela Jipa, Alexandru Boicu
- Scenografia: Iuliana Vilsan
Będzie to pierwsza indywidualna prezentacja scenografii Iuliany Vilsan, zainicjowana przez organizatorów 28. Dni Sztuki Współczesnej z Białostockiego Ośrodka Kultury. Prace Iuliany Vilsan sfotografowali uznani rumuńscy fotograficy. Wśród nich jest także sam Radu Afrim – ceniony reżyser i artysta fotografik, reżyser spektaklu Pan Paweł.
Karbido, Table Around Cage – audio performance/koncert
19 maja 2013 roku o godzinie 18.00; Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14, Białystok
Stolik to najsłynniejsza realizacja Karbido – blisko godzinny audio-performance grany na specjalnym, elektroakustycznym, drewnianym stole. Prototypowy instrument Stolik, wymyślony i zbudowany przez muzyków, jest unikatowym urządzeniem dźwiękotwórczym o niepozornych wymiarach 125x125x90 cm. Klonowy blat niczym afrykański balafon, dwa pudłofony, atrapa didgereedoo, flet pasterski, 5-strunowa cytra, 4-strunowa gitara, 2-strunowy bas, dwa monochordy, a to połączone całym systemem mikrofonów i przetworników sprawia, że dzięki każdemu dotykowi stół staje się żywym instrumentem, skłaniającym do eksperymentów.
maria s. – spektakl Eweliny Ciszewskiej z muzyką Włodzimierza Kiniora Kiniorskiego
22 maja 2013 roku o godzinie 18.00; Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14, Białystok
- Obsada: Ewelina Ciszewska
- Głos matki: Mirosława Lombardo
- Scenariusz i reżyseria: Ewelina Ciszewska
- Muzyka: Włodzimierz Kinior Kiniorski
- Reżyseria świateł: Robert Baliński
- Animacje: Jakub Lech
- Scenografia: Ewelina Ciszewska
- Wykonanie sukni: Teresa Mak, Ilona Szurkowska, Jerzy Makowski, Leszek Nowak
- Czas trwania: 55 min. + wykład
maria s. to krótka historia trzech kobiet: pracującej w muzeum Marysi, matki, która ją kontroluje i Marii Stuart, przy której ludzie robią sobie zdjęcia. To rzecz o przenikaniu, kobiecości i wzajemnym uzależnieniu; o azylu, wolności i odskoczni od codzienności, która wymaga i oczekuje zbyt wiele.