Mela Koteluk – koncert
18 maja 2013 roku o godzinie 20.30, Sala Forum, ul. Legionowa 5, Białystok
Mela Koteluk to młoda (ur. 1985), nietuzinkowa wokalistka i autorka tekstów. Jest inicjatorką akcji wspierającej granie muzyki na żywo Nie bądź dźwiękoszczelny. Mimo młodego wieku wyróżnia się dojrzałością, co nie powinno dziwić – doświadczenie sceniczne zdobywała u boku Gaby Kulki i zespołu Scorpions. Jej pierwsza płyta Spadochron (2012) była jednym z najgłośniejszych i najlepszych debiutów roku (nominacja do Fryderyków 2013 w kategoriach Artysta Roku i Debiut Roku i wiele innych wyróżnień). Na początku tego roku nagrała z Czesławem Mozilem utwór Pieśń o szczęściu do filmu Kordiana Piwowarskiego Baczyński. Wniosła do polskiej muzyki ambitne połączenie popu i brzmień alternatywnych oraz niebanalne, osobiste teksty. Ale nie daje się zaszufladkować – jest zadziornie, subtelnie, magicznie i przestrzennie. Nic dziwnego, że grono jej wielbicieli rośnie w niewiarygodnym tempie.
M.U.M.A – Multi Universe Monsters Attack
To performance audio-wizualny, połączenie brzmień żywych, etnicznych instrumentów, nowoczesnej muzyki elektronicznej oraz najnowszych technik animacji i video. Jest to już kolejne wcielenie projektu – tym razem za stronę dźwiękową odpowiedzialni są Adam Frankiewicz i Zbigniew Rusiłowicz, a ich energetyczne brzmienia dopełnią eksperymentalne wizualizacje wykonane przez Sebastiana Łukaszuka.
- Muzyka: Zbigniew Rusiłowicz, Adam Frankiewicz
- Animacja: Sebastian Łukaszuk
Demolka + BARTO + afterparty: CCCPToy
25 maja 2013 roku, godz. 22.00; Klub Fama
DEMOLKA to łódzki duet: Dziewczyna Rakieta (D.R.), wokalistka, autorka tekstów i artystka wizualna oraz Grzegorz J. Fajngold (Procesor Plus, 19 Wiosen), kompozytor utworów. Producentem płyty Demolka (2012) jest Kamil Łazikowski (Cool Kids Of Death, dj Methadone). Muzyka Demolki to electro z dawką inspiracji italo disco i nowej fali lat 80., z cyberpunkowymi tekstami D.R.: wizjami kosmosu, orbit, rakietami… i małym człowiekiem wśród nich. Zespół ma za sobą serię koncertów w większych polskich miastach, zebrał też bardzo dobre recenzje na festiwalu Festes Llibertaries Gracia w Barcelonie, gdzie wystąpili jako jedyny skład z Polski.
Konstanty Usenko – spotkanie autorskie wokół książki Oczami radzieckiej zabawki
25 maja 2013 roku; Klub Fama
Prowadzenie: Miłka Malzahn – pisarka, poetka, prozaiczka, wokalistka, dziennikarka radiowa, autorka sztuk teatralnych. W przypływach naukowego szału zajmuje się XIX-wieczną rosyjską filozofią.
Oczami radzieckiej zabawki to barwna opowieść o rosyjskiej alternatywnej scenie muzycznej od początków punk rocka i nowej fali, aż po najnowsze produkcje z pogranicza hip-hopu, electro etc. Z tekstów piosenek i ludzkich życiorysów, opisanych na tle społeczno-politycznej zawieruchy, wyłania się obraz współczesnej Rosji widzianej oczami pokolenia urodzonego w latach 60-, 70- i 80-tych. Autor opowiada o bohaterach radzieckiej i rosyjskiej offowej sceny muzycznej, notując na marginesie własne wspomnienia jako uczestnik i naoczny świadek wielu opisanych wydarzeń. Bohaterem jego książki jest też Piter, czyli Sankt Petersburg – kolebka sceny niezależnej. Pochodzi z niego opisywana w książce grupa Barto – zagrają na żywo w ramach DSW. Czym jednak byłoby czytanie o muzyce bez niej samej? Aby teoria pokryła się z praktyką, CCCP Toy zabierze Was do krainy radzieckiej zabawki.
Koncert Out of Tune
24 maja 2013 roku o godzinie 21.00, Klub Fama
Mieli być psychodelicznym zespołem z lat ’60. Wszystko poszło jednak w inną stronę i w 2008 r. zostali pierwszym zespołem z fali garażowych grup, który podpisał kontrakt z jedną z wielkich wytwórni – EMI Music. W mediach szumiało, na koncerty waliły tłumy, zespół szybko wydał popowy debiut sprowadzając na siebie gromy. Zagrali niezliczoną ilość dobrze ocenianych koncertów zaliczając m.in. Open’er Festival, Orange Warsaw, trasę z The Futureheads, supporty Bugz In The Attic czy Junior Boys – od których dostali (!) syntezator. Zahaczyli też o Berlin i Pragę, zapraszała ich radiowa Trójka, radio Roxy, czy Czwórka. W 2010 r. po zmianach w składzie nastąpił artystyczny zwrot – płyta Lights so Bright pokazała grupę w całkiem innym obliczu i zyskała entuzjastyczne recenzje. W 2012 ukazało się nowe wydawnictwo – EP Bison Jupiter and Everything Else pokazujące Out of Tune jako grupę całkowicie odrębną artystycznie na polskiej scenie. Słychać na niej echa fascynacji psychodelią lat ’60 i awangardowego popu w stylu Johna Mausa czy Ariela Pinka.
Skład zespołu:
- Eryk Sarniak: wokal
- Mateusz Gągol: syntezatory, elektronika, wokal
- Maciek Sobczyński: gitara
- Kuba Dykiert: gitara basowa, wokal
- Kamil Falkorn: perkusja
Teatrul Tineretului Piatra Neamţ – Teatr Młodych Piatra Neamţ (Rumunia)
- 24 maja 2013 roku, spektakl i spotkanie z twórcami, Białostocki Teatr Lalek
- 25 maja 2013 roku, spektakl z polskimi i angielskimi napisami, Białostocki Teatr Lalek
Pan Paweł
- Autor: Tankred Dorst
- Tekst rumuński: Victor Scoradeţ
- Tekst polski: Kamila Wiszniewska
- Reżyseria: Radu Afrim
- Scenografia: Iuliana Vîlsan
- Choreografia: Andrea Gavriliu
- Dźwięk: Radu Afrim
- Premiera: 2009
Obsada:
- Pan Paweł: Cezar Antal
- Luise: Lucreţia Mandric
- Helm: Matei Rotaru / Horia Suru
- Lilo: Isabela Neamţu
- Schwarzbeck: Nora Covali
- Anita: Andrea Gavriliu
Pan Paweł jest dziwakiem, odmieńcem żyjącym ze swoją siostrą-bliźniaczką w małym, ponurym mieszkanku, które jest azylem przed światem zewnętrznym. Zagracone, pełne niezliczonej liczby wypchanych zwierząt i bibelotów. Wszystko tutaj ma inne centrum, środek i tempo. Ale cały wszechświat Pana Pawła jest właśnie tutaj – duchowo i realnie stanowi jego przestrzenie swobody. Jest też szaleństwem, które stworzył, aby nic, co obce, nie mogło go dotknąć. Każdy, kto przychodzi z zewnątrz, może zburzyć tę harmonię – dziwną, odmienną, ale własną. Najważniejszą i jedyną. W ten sam sposób bohater tworzy strategię oporu wobec otaczającej go, brutalnej i jałowej rzeczywistości.
Teatr Malabar Hotel, Bacon
- 17 maja 2013 roku, godz. 18.30 (premiera); Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14
- 18 maja 2013 roku, godz. 17.00
- Reżyseria i scenariusz: Marcin Bartnikowski
- Gra, scenografia i lalki: Marcin Bikowski
- Muzyka: Anna Świętochowska