Spektakl ukazuje życie malarza Francisa Bacona przez pryzmat jego twórczości – w sensie dosłownym. To z założenia wejście w ramę, w obraz, gdzie artysta z kawałków swoich dzieł rekonstruuje własne obawy, pragnienia, przetwarza wspomnienia. Jako materiał literacki wykorzystaliśmy dzieła, którymi fascynował się Bacon: fragmenty utworów Szekspira i Eliota; uzupełnione autorskim tekstem. Jest to zatem spektakl łączący dwie dotychczasowe praktyki Teatru Malabar Hotel: adaptacje klasyki i tworzenie własnej dramaturgii. Główny temat, który nas interesuje to przenikanie się biografii i sztuki. Jego ukazaniu posłuży kolaż literacko-plastyczno-muzyczny z ożywionymi demonami Bacona w roli głównej.
Teatr Małe Mi, spektakl Ali Baba i 4 rozbójników
19 maja 2013 roku o godzinie 12.00
Jak dostać się do niezwykłej krainy Baśni Tysiąca i Jednej Nocy? Tylko śniąc lub… oglądając ten spektakl. Brat i Siostra śnią jednocześnie ten sam sen, ich sypialnia przeobraża się w dom Ali Baby, las, grotę Rozbójników, Czarodziejski Sezam. Zaskakujące zmiany scenografii, piękne lalki, wartka, pełna humoru akcja okraszona piosenkami i muzyką Artura Dwulita, porywa do wspólnej zabawy. Kolorowych snów życzy Małe Mi! Po spektaklu aktorzy poprowadzą warsztaty tworzenia lalek.
Lubiewo, Michał Witkowski, Teatr Nowy w Krakowie
20 maja 2013 roku; Sala Forum, ul. Legionowa 5, Białystok
- Reżyseria: Piotr Sieklucki
- Scenografia: Łukasz Błażejewski
- Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk
- Producent: Marek Kutnik
- Obsada: Paweł Sanakiewicz, Janusz Marchwiński/Edward Kalisz, Krystyna Czubówna (głos), Teofil Pietroń, Mikołaj Mikołajczyk
Spektakl dla widzów od lat 16.
Lubiewo Michała Witkowskiego to jedna z najgłośniejszych powieści w polskiej literaturze w ostatnich latach i nie mniej głośny spektakl krakowskiego Teatru Nowego. To gorzka, smutna, a zarazem niezwykle ironiczna opowieść o parze starzejących się homoseksualistów, którzy utracili sens życia. Patrycję i Lukrecję nawiedza w ich mieszkanku w gomułkowskim bloku dziennikarz, który spisuje historię ich życia, nocnych podrywów, dziwnego świata w PRL. Patrycja i Lukrecja prześcigają się w opisach tajemniczych gejowskich miejsc Wrocławia z lat 70. i 80 ostatniego stulecia. Te niezwykle barwne historie utrzymane są w nurcie nostalgii za dawnymi czasami schadzek, seksualnych wyczynów i straconej młodości.
Robert Jarosz, Wnyk – Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
26 maja 2013 roku; Akademia Teatralna, ul. Sienkiewicza 14, Białystok
- Autor: Robert Jarosz
- Reżyseria: Bogusław Kierc
- Scenografia: Danuta Kierc
- Muzyka: Jacek Wierzchowski
- Ruch sceniczny: Michał Pietrzak
Obsada:
- Syn: Miłosz Konieczny
- Pies/Matka: Mariola Ordak-Świątkiewicz
- Koleś/Ojciec: Łukasz Bugowski
- Ona/Suka/Suczka: Aleksandra Mikołajczyk
- Kobieta: Anna Jarota
Wnyk oznacza rodzaj pułapki – pętlę, którą kłusownicy zastawiają w lesie na dzikie zwierzęta. Wnyk, w którym szamocze się bohater sztuki Jarosza, nie jest ani ze sznura, ani z drutu, jest z odczuwania i myślenia, ze świadomości i z przeżyć, z obsesji nieodwracalności. Świadomość, że wpadł w sidła, nachodzi chłopca bardzo wcześnie, bo już w dwunastym roku życia, kiedy rodzice sprzeciwiają się jego wyznaniu, że ma wielu przyjaciół. Na takie wyznanie jest zawsze za wcześnie i zawsze za późno – mówią. To jest jedna z pierwszych, ale boleśnie zapamiętana nauczka. Następne będą jeszcze boleśniejsze.
28. Dni Sztuki Współczesnej
Festiwal odbędzie się w dniach od 17 do 26 maja 2013 roku
Białystok