28 czerwca 2013 roku, Rynek
- godz. 13.00-14.00, Klub Festiwalowy, Spotkanie z zespołami Zakopower i Sun Say
- godz. 14.00-15.00, Klub Festiwalowy, Spotkanie z zespołami Hey i Jimi Tenor
- godz. 17.00-18.00, Klub Festiwalowy, Spotkanie z zespołami Voo Voo i Alim Quasimov
- godz. 22.00-2.00, Silent Disco
29 czerwca 2013 roku, Rynek
- godz. 12.00-14.30, Klub Festiwalowy, Projekcja filmu Cwaniak (Shkurnyk), reżyseria M. Szpikowski, ZSRR 1929 r., Muzyka na żywo: Marcin Pukaluk. Dodatkowo: prelekcja wprowadzająca, ukraińskie śniadanie.
- godz. 14.30-17.00, Klub Festiwalowy, Spotkanie w Klubie Festiwalowym prowadzone przez krytyka teatralnego Bartłomieja Miernika. Gośćmi będą Beata Szczepkowska i Piotr Nowak
- godz. 17.00-17.45, Klub Festiwalowy, Spotkanie autorskie z poetką i teatrologiem Diti Ronen z Tel Awiwu
- godz. 12.00-18.00, Zona Dzieciak, Mini Piłkarzyki – stoły do mini rozgrywek piłkarskich (od 6 lat)
- godz. 13.00-15.00, Zona Dzieciak, Smok Latający – na warsztatach dzieci pod okiem designerki Aleny Trafimavej zrobią własne zabawki z tektury. Użycie tektury – materiału recyklingowego ma na celu zainspirowanie dzieci do tworzenia własnych zabawekz niebanalnych materiałów (od 4 lat)
- godz. 12.00-16.00, Zona Dzieciak, Młoda moda, czyli kreatywne sposoby recyclingu odzieży – farbowanie tkanin na zimno za pomocą barwników ekologicznych, własnoręczne zmienianie kroju, farbowanie, modyfikowanie odzieży, ozdabianie itp. Kreatywna forma ekologicznego, ponownego wykorzystania rzeczy niepotrzebnych, forma kreacji, zabawy i twórczego relaksu oraz mądra idea dla środowiska (7 – 15 lat)
- godz. 12.00-15.00, Zona Dzieciak, Baju Baj – O mądrym frytku, Mądra lisica, Wdzięczność szczupaka, O szarym wilku, czy Kozia chatka to najbardziej znane i chętnie opowiadane, ukraińskie bajki. W prosty i bliski dziecku sposób, przekazują najważniejsze prawdy i wartości. Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję zapoznania się z tymi opowieściami, a następnie namalują wybraną przez siebie scenę z bajki (6 – 7 lat)
- godz. 14.00-16.00, Zona Dzieciak, Edurobot.pl – warsztaty edukacyjne, podczas których dzieci uczą się budowania i programowania robotów. Na zajęciach wykorzystuje się nowoczesne narzędzia dydaktyczne – klocki Lego wyposażone w silniki oraz sensory (np. ruchui widzenia), dzięki którym każde dziecko może samodzielnie zbudować interraktywną konstrukcję (5 – 7 lat)
- godz. 15.00-17.00, Zona Dzieciak, Warsztaty tańca brzucha pod okiem tancerki i instruktorki tańca pochodząej z Ukrainy, wstęp wolny (od 8 lat)
- godz. 14.00-18.00, Zona Dzieciak, Poruszaj Ciałem – warsztaty taneczne z muzyką hip-hopi street dance. Jednym z prowadzących jest trener wschodniego pochodzenia (od 6 lat)
30 czerwca 2013 roku, Rynek
- godz. 12.00-16.00, Klub Festiwalowy, Pokaz kulinarny w plenerze, który poprowadzi Tomasz Jakubiak, kucharz i dziennikarz kulinarny. Od wielu lat związany z telewizją śniadaniową (Dzień Dobry TVN i Pytanie na śniadanie), w której promuje proste i zdrowe produkty. Tomasz Jakubiak jest także gospodarz popularnego programu kulinarnego Jakubiak w sezonie w telewizji kuchnia +.
- godz. 16.00-18.30, Klub Festiwalowy, Projekcja filmu Mocny Człowiek, reżyseria H. Szaro, muzyka na żywo Marcin Pukaluk, Polska 1929. Dodatkowo: prelekcja, polski poczęstunek
- godz. 12.00-18.00, Zona Dzieciak, Mini Piłkarzyki
- godz. 15.00-17.00, Zona Dzieciak, Warsztaty tańca brzucha
- godz. 14.00-18.00, Zona Dzieciak, Poruszaj Ciałem
- godz. 12.00-15.00, Zona Dzieciak, Domowy Mini Ogródek Wujka Skrzata, sadzenie nasion, ziół, warzyw i innych roślin w doniczkach wykonanych ze ‘śmieci’, czyli ponowne, wtórne wykorzystanie rzeczy do pełnienia innej funkcji, np. doniczek, pojemników na rośliny. Wspólne umiejętne sadzenie i ozdabianie doniczek-pojemniczków własnoręcznie wykonanych (od 5 lat)
- godz. 12.00-15.00, Zona Dzieciak, Etnodinozaury – na warsztatach dzieci samodzielnie pod okiem designerki Aleny Trafimavej zrobią własne zabawki z tektury. Użycie tektury – materiału recyklingowego ma na celu zainspirowanie dzieci do tworzenia własnych zabawekz niebanalnych materiałów (od 4 lat);
- godz. 12.00-15.00, Zona Dzieciak, Poznaj swojego sąsiada – Warsztaty mają na celu zapoznanie najmłodszych zarówno z polską, jak i ukraińską tradycją, kulturą i obyczajowością. Zajęcia będą miały nietypowy charakter. Uczestnicy będą mieli możliwość prawdziwego, namacalnego obcowania z kulturą i tradycją Polski i Ukrainy. Poznają historię flagi, hymnu, a także stroje ludowe obu Państw. Następnie wykonają własne lalki – modele w tradycyjnych zarówno polskich jak i ukraińskich strojach (od 7 lat).
- godz. 13.00-15.00, Mleko pod nosem – podczas warsztatów dzieci pod okiem szefa kuchni przygotują proste i smaczne dania. Spotkanie wzbogacone rozmową na temat zdrowego odżywiania i jego wpływu na mały rozwijający się organizm (od 6 lat).
Wschód Kultury to nowa forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Po raz pierwszy na taką skalę trzy miasta: Białystok, Lublin, Rzeszów odkrywają nowe możliwości współdziałania środowisk na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów i dzieł. Projekt powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.
Wschód Kultury jest rozszerzeniem projektu Europejski Stadion Kultury, który w związku z przygotowaniami do Euro 2012 był realizowany w latach 2011-2012 w Rzeszowie i w 2012 roku również w Lublinie, jako odpowiedź na porozumienie pomiędzy rządami polskim i ukraińskim, w którym zadeklarowano wsparcie dla inicjatyw kulturalnych i artystycznych. Ubiegłe dwie edycje festiwalu eksplorowały obszar wspólnego dziedzictwa kulturowego naszych dwóch krajów.
Trzecia edycja Europejskiego Stadionu Kultury podejmuje tropy wyznaczone w ubiegłych latach i rozszerza uprzednio wyznaczone granice. Jako punkt wyjścia zostało przyjęte hasło Wspólnoty artystycznej i kulturowej, która łączy nie tylko kraje sąsiedzkie (Polskę i Ukrainę) ale całą Europę, kładąc szczególny nacisk na kraje Partnerstwa Wschodniego.
Zjednoczeni w różnorodności. Koncert inaugurujący Wschód Kultury
28 czerwca 2013 roku, godz. 20.00, Stadion Miejski
Widowisko pokaże muzykę jako nieodłączny element życia każdego człowieka. Pokaże muzykę funkcjonującą ponad podziałami i granicami. Dźwięki jednoczą i tworzą nową wspólnotę – wspólnotę słuchaczy, w której kolor skóry, język, wyznanie, kraj z którego się pochodzi – nie mają znaczenia. Muzyka określa sposób w jaki postrzegamy świat, zbliża ludzi, jest płaszczyzną dialogu, a zarazem środkiem wyrazu, kiedy brakuje słów. Motywy muzyczne nawet z najodleglejszych zakątków Europy są wspólne, przenikają się i uzupełniają. W tym dniu muzyka połączy kontynent i udowodni, że wszędzie – na wschodzie i zachodzie Europy – muzyka jest jedna.