Voo Voo & Orkiestra Gidle (Projekt Specjalny). Projekt specjalny dedykowany na festiwal Inne Brzmienia 2013. Grupa Voo Voo związana jest z Lublinem od ponad 20 lat. Managerem zespołu był przez ten czas Ś.P. Mirek Olszówka, twórca festiwalu, producent płyt Voo Voo i kreator projektów specjalnych (m.in. Harmonia, Voo Voo & Haydamaky). Grupa wydała w 2012 roku kolejny album pt. Nowa płyta, który zebrał pozytywne recenzje, a publiczność szturmowała ich klubowe koncerty. Projekt Voo Voo & Orkiestra Gidle to połączenie doświadczeń zespołu z czasów współpracy ze stroną ukraińską. Tym razem jednak, do Voo Voo dojdzie 25-osobowa orkiestra dęta z Gidel, której zadaniem będzie uzupełnienie muzyki formacji o pierwiastek wschodni i bałkański.
Boom Pam to izraelski zespół muzyczny powstały w 2003 roku. Ich muzyka to zlepek charakterystycznych brzmień wielu kultur: basenu morza śródziemnego i półwyspu arabskiego. Bazę ich wycieczek instrumentalnych stanowi rock, wymieszany z muzyką folkową poszczególnych rejonów: południowo-wschodnich krańców Europy i Bliskiego Wschodu. Czerpią z kultury greckiej, krajów bałkańskich, muzyki klezmerskiej oraz arabskiej.
Klezmer Funk – DJ Senior Efebo (Lublin). Muzyka funk i soul z Izraela przełomu lat 60. i 70.
Senior Efebo (Lublin) – DJ i perkusjonista. Od lat miksuje tropikalne rytmy i brzmienia, w szczególności te pochodzące z Brazylii oraz kontynentu afrykańskiego. Zafascynowany muzyką lat 60. i 70. Nieustannie poszukuje winylowych nagrań z tamtej epoki. W 2013 roku kilkakrotnie wystąpił w Izraelu, skąd przywiózł unikatowe nagrania tamtejszych artystów. Na festiwalu Inne Brzmienia zaprezentuje przekrój muzyki funk, połączonej z klezmerskimi odnośnikami i tropikalną aurą.
Dodatkowo w programie festiwalu są przewidziane liczne wystawy:
- Piotr Lorek, Urny. Plac przed teatrem Andersena, klasztor oo Dominikanów
- Marian Oslisko, Plakaty. Wirydarz klasztoru oo Dominikanów
- Andrzej Dudziński. Krużganki klasztoru oo Dominikanów
Piotr Lorek Urny – unikatowa wystawa rzeźb w kształcie urn, które martwe w swej formie ożywają za sprawą muzyki, wydobywającej się z miniaturowych głośników zainstalowanych wewnątrz urn. Dwa największe obiekty tworzą bramę przez którą wchodzimy w przestrzeń, na której rozmieszczone są mniejsze ceramiczne urny wkopane na różnej głębokości w ziemię. W dnach niektórych obiektów wmontowane są lustra, zaglądając w głąb ziemi możemy zobaczyć odbijające się niebo i drzewa, oraz własną postać. Ta przestrzenna aranżacja zaprojektowana jest tak, by mogła w delikatny sposób współgrać z zielenią i architekturą, ma wprowadzać nas w nastrój kontemplacji, medytacji. Instalacja ma również swoją warstwę dźwiękową. W dużych dzbanach umieszczone są głośniki, z których wydobywają się ścieżki dźwiękowe.
Marian Oslislo Plakaty – wystawa plakatów znanego grafika i projektanta, który swoje prace prezentował m.in. na Biennale w Moskwie, Brnie, Sofii, Bratysławie, Berlinie, Paryżu, Brukseli oraz w Chinach i USA. Artysta specjalizuje się w grafice artystycznej i użytkowej. Ukończył Wydział Grafiki katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentowane na lubelskiej wystawie plakaty stanowią wybór z barwnego, trzydziestoletniego dorobku twórczego artysty. W swoich plakatach (w przeważającej liczbie o tematyce kulturalnej) Marian Oslislo w niezwykle intrygujący sposób wykorzystuje kaligrafię, bawi się jej formą, przetwarza, raz łącząc ją z pozornie nonszalanckim rysunkiem, kiedy indziej z prostymi formami geometrycznymi lub z fotografią.
Andrzej Dudziński – retrospektywna wystawa prac cenionego polskiego rysownika, grafika, malarza, karykaturzysty i fotografika. W trakcie festiwalu Inne Brzmienia, artysta zaprezentuje swoje rysunki, opublikowane w legendarnej gazecie New York Times w okresie stanu wojennego w Polsce.
W ramach festiwalu odbędzie się cykl debat i dyskusji pod tytułem – Granice Europy nawiązujący do aktualnego pytania o europejską tożsamość. Od piątku do niedzieli (5-7 lipca), na krużgankach klasztoru oo Dominikanów spotkają się artyści, dziennikarze, osoby publiczne, którzy będą rozmawiać o ważnych wydarzeniach ze świata sztuki i nauk społecznych. Prowadzący: Tomasz Dostatni OP.
Andrzej Świetlik i Tomasz Sikora dodatkowo poprowadzą warsztaty fotograficzne.
Sobota, 6 lipca 2013 roku, godz. 10.00
20 miejsc. Zbiórka w Biurze Festiwalowym przy ul. Grodzkiej 5a.
Zapisy: warsztaty@innebrzmienia.pl
Andrzej Świetlik to artysta, fotograf, od 1979 roku w grupie Łódź Kaliska. Współautor fotografii, filmów, performansów zrealizowanych w Ł.K. w ramach zmagań ze społeczeństwem. Jeden z ojców założycieli Galerii Bezdomnej. Zawodowo zajmuje się fotografią portretową dla reklamy i PR.
Tomasz Sikora to fotograf i fotoreporter. Zrealizował 4 światowe kampanie reklamowe: singapurskich linii lotniczych, hoteli Intercontiental, Sony, Levisa. W 1990 zdobył złoto w Międzynarodowym Konkursie (AWARD International Art Directors Awards in Sydney). W Europie był nagradzany na festiwalach: Golden Drum, Kreaturze, Epice, Cracfilmie.
Małe Inne Brzmienia: Warsztaty dla dzieci i młodzieży
Miejsce: plac przed Teatrem Andersena
Sobota, 6 lipca i niedziela, 7 lipca 2013 roku, w godz. 12.00-16.00
Kurator warsztatów: Joanna Wawiórka
Wstęp wolny. Zapisy: warsztaty@innebrzmienia.pl
Warsztaty taneczne
Przedstawiciele Akademii Tańca z Lublina stworzyli specjalny projekt skierowany do młodszej części publiczności Festiwalu Innych Brzmień: warsztaty taneczne w technice hip hop i dance. Prowadzący zapraszają na taneczną podróż po kulturze hip hop, zapoznają uczestników z podstawowymi krokami i figurami, a na koniec stworzą wspólną choreografię. Zajęcia mają na celu rozbudzenie wyobraźni najmłodszych, a także wydobycia z nich potencjału twórczego, który mogą przełożyć na swój ruch i taniec. Wszystkie działania będzie wspierała duża dawka muzyki. Warsztaty kierowane są zarówno do osób początkujących jak i tych, które już tańczą.
Prowadzący: Joanna Miłoszewicz i Piotr Czarnecki (Akademia Tańca)
One Man Music Multi Show – prezentacja i zajęcia warsztatowe
Warsztaty wprowadzą uczestników w świat instrumentów dętych i elektronicznych począwszy od piszczałek, okaryn, sopiłek, oktawówek, poprzez saksofony, w tym sopranowy i tenorowy, instrumenty elektroniczne (EWI), a kończąc na wirtualnych brzmieniach wyzwalanych bezprzewodowymi dętymi sterownikami MIDI. Dzięki tej muzycznej podróży będzie można odkryć barwny świat dźwięków inspirujący wyobraźnię.
Prowadzący: Marcin Steczkowski – muzyk, kompozytor, aranżer i producent, multiinstrumentalista.
Drums’n Dreams – warsztaty perkusyjne
Zajęcia warsztatowe , które przeniosą odbiorców w świat instrumentów perkusyjnych, które wykonał własnoręcznie Tomasz Bozdek, muzyk, twórca instrumentów, poszukiwacz nowych brzmień. Wśród instrumentów znajdą się różne rodzaje bębnów oraz kije deszczowe. Naturalne dźwięki pozwolą poczuć harmonię z naturą, jej siłę i rytm. To zaproszenie do poznania i tworzenia muzyki.
Prowadzący: Tomasz Bozdek
Sztuka i zabawa, Warsztaty plastyczne
Strefa aktywności plastycznej dla każdego, zapraszamy do próby wizualizacji dźwięków i rytmów, szukania kolorów i faktur, które obrazują muzykę. W sobotę 6 lipca ogłosimy konkurs plastyczny, związany z tematyką festiwalu, rozwiązanie i ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 7 lipca.
Prowadząca: Joanna Wawiórka
Kid Zone
Strefa aktywności dla dzieci, kolor – ruch – zabawa: zabawy sprawnościowe, kula cyrkowa, chusty i tunele animacyjne, piłki, balony i wiele, wiele innych.
6. Inne Brzmienia Art’N’Music Festival Lublin-Lviv 2013
Festiwal odbędzie się w dniach od 5 do 7 lipca 2013 roku
Lublin